Axel Acke Sold at Auction Prices

  • Johan Axel Gustav, "J.A.G." Acke Sweden 1859-1924
    Jun. 05, 2013

    Johan Axel Gustav, "J.A.G." Acke Sweden 1859-1924

    Est: €1,500 - €2,000

    Johan Axel Gustav, "J.A.G." Acke Sweden 1859-1924 A BOY FISHING. Sign. 1887. Oil on board 27x22 cm.

    Bukowskis
  • - J.A.G. ACKE 1859-1924 Skogsinteriör från
    Nov. 26, 2009

    - J.A.G. ACKE 1859-1924 Skogsinteriör från

    - J.A.G. ACKE 1859-1924 Skogsinteriör från Morotsvik - Ornö Signerad och daterad med dedikation Till Sigurd från Acke Ornö 1906. Olja på duk, 86,5 x 44,5 cm. PROVENIENS: Professor Erland von Kochs samling, Stockholm UTSTÄLLD: Prins Eugens Waldemarsudde, S

    Stockholms Auktionsverket
  • - J.A.G. ACKE 1859-1924 Segelbåtar,
    Nov. 26, 2009

    - J.A.G. ACKE 1859-1924 Segelbåtar,

    Est: kr25,000 - kr30,000

    - J.A.G. ACKE 1859-1924 Segelbåtar, Fjällångsfjärden Olja på duk, 57 x 86 cm. PROVENIENS: Professor Erland von Kochs samling, Stockholm UTSTÄLLD: Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm Läs mer

    Stockholms Auktionsverket
  • J.A.G. ACKE 1859-1924 Fausto kastar snöboll
    May. 31, 2007

    J.A.G. ACKE 1859-1924 Fausto kastar snöboll

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHAN AXEL GUSTAF ACKE
    Dec. 11, 2003

    JOHAN AXEL GUSTAF ACKE

    Est: $7,000 - $9,000

    SIGNED AND DATED (MAKER'S MARKS) indistinctly signed and dated 1884 (lower right)