Olle Ängkvist Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor, b. 1922 - d. 2006

    • A sun-drenched garden by Olle Ängkvist
      Oct. 16, 2017

      A sun-drenched garden by Olle Ängkvist

      Est: €300 - €500

      - ÄNGKVIST, Olle (Swedish 1922 - 2006). Sun-drenched garden, 1947. Oil on canvas, monogrammed and dated 'Ä 47' (lower left); framed (several restored chips). Good condition.

      Adams Amsterdam Auctions
    • OLLE ÄNGKVIST 1922-2006 Oljemålning på duk "Pose"
      May. 11, 2013

      OLLE ÄNGKVIST 1922-2006 Oljemålning på duk "Pose"

      OLLE ÄNGKVIST 1922-2006 Oljemålning på duk "Pose" Komposition med figurer i blått Signerad 132 X 77 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • Olle Ängkvist 1922-2006. Komposition i blått och
      Jan. 31, 2012

      Olle Ängkvist 1922-2006. Komposition i blått och

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Olle Ängkvist född 1922. "Fyller den tomma handen
      Aug. 29, 2011

      Olle Ängkvist född 1922. "Fyller den tomma handen

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
    • ÄNGKVIST, OLLE, 1922-2006 Utan titel. Blandteknik
      May. 07, 2011

      ÄNGKVIST, OLLE, 1922-2006 Utan titel. Blandteknik

      Est: - kr3,000

      ÄNGKVIST, OLLE, 1922-2006 Utan titel. Blandteknik med collage. Monogramsignerad OÄ och daterad -65. Duk, 42x32. Litet färgbortfall. (D). Proveniens: Ulrik Sack;s samling

      Crafoord Auktioner
    • OLLE ÄNGKVIST 1922-2006 Utan titel Signerad och
      Oct. 31, 2008

      OLLE ÄNGKVIST 1922-2006 Utan titel Signerad och

      Est: kr10,000 - kr15,000

      OLLE ÄNGKVIST 1922-2006 Utan titel Signerad och daterad Olle Ängkvist -60. Blandteknik på pannå, 73 x 121 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr20,000 - kr25,000

      OLLE ÄNGKVIST 1922-2006 Utan titel Signerad och daterad Olle Ängkvist 1971-72. Blandteknik på pannå, 177 x 255 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Olle Ängkvist 1922-. "Den inåtvända människan är
      Feb. 25, 2008

      Olle Ängkvist 1922-. "Den inåtvända människan är

      Est: - kr2,500

      Olle Ängkvist 1922-. "Den inåtvända människan är anatomiskt nära släkt med oss andra. Dock bär hon inom sig en blå himmel". A tergo signerad, monogramsignerad, daterad och numrerad Olle Ä, OÄ, Sthlm 26/10/70, 156/160. Bemålad glasmultipel. L 32, B 7, H 42. Smärre slitage. Signed and dated a tergo 156/160. Glass multiple, height 42 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olle angkvist 1922-. "Den inatvanda manniskan ar
      Jan. 28, 2008

      Olle angkvist 1922-. "Den inatvanda manniskan ar

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Olle angkvist 1922-. "Den inatvanda manniskan ar anatomiskt nara slakt med oss andra. Dock bar hon inom sig en bla himmel". A tergo signerad, monogramsignerad, daterad och numrerad Olle a, Oa, Sthlm 26/10/70, 156/160. Bemalad glasmultipel. L 32, B 7, H 42. Smarre slitage. Signed and dated a tergo 156/160. Glass multiple, height 42 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olle Ängkvist född 1922. Komposition med huvud.
      Dec. 07, 2007

      Olle Ängkvist född 1922. Komposition med huvud.

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Olle Ängkvist född 1922. Komposition med huvud. Signerad och daterad Olle Ängkvist 63. Mixed media på pannå, 152 x 122. Signed and dated Olle Ängkvist 63. Mixed media on panel, 152 x 122 cm.

      Auktionskammare Uppsala