Amanda Andersson Sold at Auction Prices

  • AMANDA ANDERSSON 1832-1906 Lappflicka Signerad och
    May. 25, 2011

    AMANDA ANDERSSON 1832-1906 Lappflicka Signerad och

    Est: kr10,000 - kr12,000

    AMANDA ANDERSSON 1832-1906 Lappflicka Signerad och daterad på baksidan Professor Nils Johan Anderssons maka, Amanda, född Tigerhjelm Pinxit 1869. Olja på duk, 62,5 x 51 cm. Amanda Tigerhjelm gifte sig 1857 med botanikern Nils Johan Andersson, vars söner J.A.G. Acke och Nils Elias Anckers båda blev konstnärer.

    Stockholms Auktionsverket