Karin Mamma Andersson Sold at Auction Prices

b. 1962 -

    • KARIN MAMMA ANDERSSON (B. 1962) On Tenterhooks acrylic and oil on panel, in
      Mar. 01, 2023

      KARIN MAMMA ANDERSSON (B. 1962) On Tenterhooks acrylic and oil on panel, in

      Est: £180,000 - £250,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON (B. 1962) On Tenterhooks acrylic and oil on panel, in three parts overall: 24 x 99 3/8in. (61 x 252.5cm.)

    • Print, Mamma Andersson and Jockum Nordstrom
      Oct. 16, 2022

      Print, Mamma Andersson and Jockum Nordstrom

      Karin Mamma Andersson (Swedish, b. 1962) and Jockum Nordstrom (Swedish, b. 1963), "Lou," 2010, aquatint and soft ground etching in colors, pencil signed and dated lower margin, edition 17/30, printed and published by Crown Point Press with blind stamp lower right, plate: 15.75"h x 22"w, overall (with frame): 26.75"h x 33.75"w

      Clars Auctions
    • KARIN MAMMA ANDERSSON (B. 1962) Med läsning öd ej iden borrt, Vårt kön så f
      Nov. 12, 2021

      KARIN MAMMA ANDERSSON (B. 1962) Med läsning öd ej iden borrt, Vårt kön så f

      Est: $100,000 - $150,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON (B. 1962) Med läsning öd ej iden borrt, Vårt kön så föga det behöver, Och skall du läsa,... oil on panel 48 x 59 ¾ in. (121.9 x 151.8 cm.)

    • Karin Mamma Andersson (schwedisch, geb. 1962), Absinth, 2010, 3x Farblitho. a. Papier
      May. 29, 2021

      Karin Mamma Andersson (schwedisch, geb. 1962), Absinth, 2010, 3x Farblitho. a. Papier

      Karin Mamma Andersson (schwedisch, geb. 1962), Absinth, 2010, 3x Farblitho. a. Papier, Triptychon, unten rechts auf Blatt 3 mit Bleistift handsig., Auflage 96/99. Blattmaß gesm.: 48 x 180 cm, im pass. vergl., gerahmt: 76,5 x 210 cm. Kunstbestand Conzen.

      Auktionshaus Demessieur
    • Karin Mamma Andersson (b. 1962) - Första mötet (First Encounter)
      Oct. 05, 2018

      Karin Mamma Andersson (b. 1962) - Första mötet (First Encounter)

      Est: £25,000 - £35,000

      Karin Mamma Andersson (b. 1962) Första mötet (First Encounter) oil on panel 36 ¾ x 23 3/8in. (93.2 x 59.5cm.)

    • Karin Mamma Andersson (b. 1962) - Teater (Theatre)
      Oct. 05, 2018

      Karin Mamma Andersson (b. 1962) - Teater (Theatre)

      Est: £100,000 - £150,000

      Karin Mamma Andersson (b. 1962) Teater (Theatre) oil, acrylic and graphite on panel 48 x 59in. (122 x 150cm.)

    • Karin Mamma Andersson (b. 1962) - Untitled
      Sep. 27, 2018

      Karin Mamma Andersson (b. 1962) - Untitled

      Est: $15,000 - $20,000

      Karin Mamma Andersson (b. 1962) Untitled watercolor and graphite on paper 38 ¾ x 24 ¾ in. (98.4 x 62.9 cm.)

    • "Herte"
      Apr. 19, 2018

      "Herte"

      Est: kr250,000 - kr300,000

      Signed Karin Mamma Andersson and dated 2000 on verso. Oil on panel 50.5 x 55.5 cm.

      Bukowskis
    • KARIN MAMMA ANDERSSON (B. 1962)
      Jul. 16, 2013

      KARIN MAMMA ANDERSSON (B. 1962)

      KARIN MAMMA ANDERSSON (B. 1962) Abandoned aquatint with etching in colors, 2008, on wove paper, signed in pencil, numbered 22/40, published by Crown Point Press, San Francisco, apparently in very good condition, not examined out of the frame Image: 24 1/2 x 36 in. (620 x 915 mm.) Sheet: 33 1/4 x 44 in. (850 x 1115 mm.)

    • Karin Mamma Andersson Born 1962 We do Boring
      May. 14, 2013

      Karin Mamma Andersson Born 1962 We do Boring

      Est: kr3,000,000 - kr4,000,000

      Karin Mamma Andersson Born 1962 We do Boring Things Together. (d) Signed Mamma Andersson and dated 2003 on verso. Diptych. Acrylic and oil on panel, 61 x 63.5 cm, each.

      Bukowskis
    • Karin Mamma Andersson Born 1962 Abandoned. (d)
      May. 14, 2013

      Karin Mamma Andersson Born 1962 Abandoned. (d)

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Karin Mamma Andersson Born 1962 Abandoned. (d) Signed Mamma Andersson and numbered AP 3. Executed in 2008. Etching and aquatint 61 x 91 cm.

      Bukowskis
    • Karin Mamma Andersson Born 1962 Only the nights
      May. 14, 2013

      Karin Mamma Andersson Born 1962 Only the nights

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Karin Mamma Andersson Born 1962 Only the nights are new. (d) Diptych. Lithographs in colours, each signed in pencil and numbered XVII/XX E.A, printed and published by Sibirien Lito, Stockholm. L./S. each 30 x 87,5 cm. Unexamined out of frame.

      Bukowskis
    • Karin Mamma Andersson, Nattfly KARIN MAMMA
      Sep. 19, 2012

      Karin Mamma Andersson, Nattfly KARIN MAMMA

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Karin Mamma Andersson, Only the nights are new
      Sep. 19, 2012

      Karin Mamma Andersson, Only the nights are new

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Karin Mamma Andersson (b. 1962)
      Sep. 22, 2011

      Karin Mamma Andersson (b. 1962)

      Est: $200,000 - $300,000

      Karin Mamma Andersson (b. 1962) Night Guest signed, titled, inscribed and dated 'For Haiti Night Guest 2011 Mamma Andersson' (on the reverse) oil on panel 43 3/8 x 43 3/8 in. (110 x 110 cm.) Painted in 2011.

    • [ PRINTS ]
      Jun. 16, 2011

      [ PRINTS ]

      Est: kr4,000 - kr5,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Utan titel Färgträsnitt, signerad och numrerad Karin Mamma Andersson 68/250. I. 44,5 x 35 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Måla hela världen
      May. 05, 2011

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Måla hela världen

      Est: kr250,000 - kr300,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Måla hela världen lilla mamma Signerad och daterad på baksidan Mamma Andersson 1998. Olja på pannå, 36,5 x 41 cm. PROVENIENS Galleri Krister Fahl, Stockhom 1998 Karin Mamma Andersson utgår ofta från ett närliggande motiv, där hon för in bilder hämtade från olika medier som tidningar och magasin. Det...

      Stockholms Auktionsverket
    • KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Anlete Signerad
      May. 05, 2011

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Anlete Signerad

      Est: kr100,000 - kr125,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Anlete Signerad och daterad på baksidan Mamma Andersson 1990. Olja på pannå, 43 x 50 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Fruntimmer
      May. 05, 2011

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Fruntimmer

      Est: kr60,000 - kr80,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Fruntimmer Signerad och daterad på baksidan Mamma Andersson 1995. Olja på duk, 55,5 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Room Under the
      May. 05, 2011

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Room Under the

      Est: kr25,000 - kr30,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Room Under the Influence Signerad, daterad och numrerad Mamma Andersson, 2008, 34/40. Mjukgrundsetsning och akvatint, 53 x 91 cm. PROVENIENS: Crown Point Press, San Francisco, certifikat medföljer

      Stockholms Auktionsverket
    • D - KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Anleten
      May. 03, 2010

      D - KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Anleten

      Est: kr150,000 - kr175,000

      D - KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Anleten Signerad och daterad på baksidan Mamma Andersson 1990. Olja på pannå, 40,5 x 61 cm. PROVENIENS: Galleri Mejan, Stockholm 1992

      Stockholms Auktionsverket
    • KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 People like us
      Oct. 27, 2009

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 People like us

      Est: kr225,000 - kr250,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 People like us Signerad och daterad Mamma Andersson 2006. Akvarell på rispapper, 52 x 62,5 cm. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, auktion Stockholms Stadsmission, december 2006

      Stockholms Auktionsverket
    • KARIN MAMMA ANDERSSON
      Oct. 16, 2009

      KARIN MAMMA ANDERSSON

      Est: £60,000 - £80,000

      MODERN DANCE II signed and dated 2001 on the reverse

    • - Karin Mamma Andersson , b. 1962 Master's Voice oil on canvas
      Jun. 25, 2009

      - Karin Mamma Andersson , b. 1962 Master's Voice oil on canvas

      Est: £200,000 - £300,000

      signed, titled and dated 2003 on the reverse oil on canvas

    • KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Japan i kultsjön
      Apr. 29, 2009

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Japan i kultsjön

      Est: kr50,000 - kr60,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Japan i kultsjön Signerad och daterad på baksidan Mamma Andersson 1989. Olja på pannå, 25,5 x 30 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr300,000 - kr400,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Måla hela världen lilla mamma Signerad och daterad på baksidan Mamma Andersson 1998. Olja på pannå, 36,5 x 41 cm. UTSTÄLLD Galleri Krister Fahl, Stockhom 1998 Karin Mamma Andersson utgår ofta från ett närliggande motiv, där hon för in bilder hämtade från olika medier som tidningar och magasin. Dett...

      Stockholms Auktionsverket
    • KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Trollkarl Signerad
      Oct. 31, 2008

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Trollkarl Signerad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Trollkarl Signerad och numrerad Karin Mamma Andersson, 21/40. Färglitografi, 38 x 50 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Kompisar från förr
      Oct. 31, 2008

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Kompisar från förr

      Est: kr1,300,000 - kr1,500,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Kompisar från förr Signerad, daterad och betitlad på baksidan Mamma Andersson 1996. Olja på pannå, 122 x 86 cm. "För att konsthistorien slår in i hennes konst på samma självklara sätt som filmen eller renässansporträtten plötsligt kan slå upp i medpassagerarna på tunnelbanan. Hon är en skarp samtidskildra...

      Stockholms Auktionsverket
    • KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Rödluvan i
      Oct. 31, 2008

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Rödluvan i

      Est: kr1,500,000 - kr2,000,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Rödluvan i målarens trädgård Signerad och daterad på baksidan Karin Mamma Andersson 1998. Olja på duk, 94 x 140 cm. PROVENIENS Carnegie Art Award 1998 UTSTÄLLD Konstakademien, Stockholm 20 oktober 1 november 1998 Sophienholm, Lyngby 15 november 29 november 1998 Stenersenmuseet, Oslo 11...

      Stockholms Auktionsverket
    • KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Jag gick i skogen
      Oct. 31, 2008

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Jag gick i skogen

      Est: kr275,000 - kr300,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON född 1962 Jag gick i skogen på måfå kring, i dröm och sökte alls ingenting I Signerad och daterad på baksidan Mamma Andersson 2005. Akvarell på papper, 41,5 x 112 cm. PROVENIENS Galleri Magnus Karlsson, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Heimat Land
      Jun. 30, 2008

      Heimat Land

      Est: £120,000 - £180,000

      Karin Mamma Andersson (b. 1962) Heimat Land signed, titled and dated 'Heimat land 2004 Mamma Andersson' (on the reverse) acrylic and oil on canvas 31½ x 110in. (80 x 280cm.) Painted in 2004

    • KARIN MAMMA ANDERSSON, "Nattfly" (d) Department:
      Mar. 04, 2008

      KARIN MAMMA ANDERSSON, "Nattfly" (d) Department:

      Est: kr4,000 - kr5,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON, "Nattfly" (d) Department: Prints

      Bukowskis
    • Prints: KARIN MAMMA ANDERSSON, "Nattfly" (d)
      Feb. 05, 2008

      Prints: KARIN MAMMA ANDERSSON, "Nattfly" (d)

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Bukowskis
    • KARIN MAMMA ANDERSSON fodd 1962 Vardag Signerad
      Nov. 02, 2007

      KARIN MAMMA ANDERSSON fodd 1962 Vardag Signerad

      Est: kr600,000 - kr800,000

      KARIN MAMMA ANDERSSON fodd 1962 Vardag Signerad och daterad a tergo Mamma Andersson 1996. Olja pa panna, 110 x 90 cm. UTSToLLD: Alone together, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1996 Karin Mamma Andersson BOrjade med landskap. Hon berottar i en intervju med Lars Noron: Nor jag BOrjade pa konstskolan skulle man lora sig en massa m...

      Stockholms Auktionsverket