Karl (1853) Andersson Sold at Auction Prices

Painter, Holzstecher

  • Kalle Andersson (Xylografen), Soldyrkaren KALLE
    Dec. 05, 2012

    Kalle Andersson (Xylografen), Soldyrkaren KALLE

    Est: kr30,000 - kr40,000

    Kalle Andersson (Xylografen), Soldyrkaren KALLE ANDERSSON (Xylografen) 1853-1942 Soldyrkaren Stämpelsignad Karl Andersson, Xylografen. Olja på duk, 76 x 46 cm. Intygad på baksidan av konstnärens syster Fru Anna Lundin

    Stockholms Auktionsverket
  • ANDERSSON, Karl (Xylografen, 1853-1942):
    Mar. 22, 2011

    ANDERSSON, Karl (Xylografen, 1853-1942):

    Est: - kr1,500

    ANDERSSON, Karl (Xylografen, 1853-1942): tillskriven Vattennymf, olja på pannå, 43x39

    Stockholms Auktionsverket
  • ANDERSSON, Karl (Xylografen, 1853-1942): Nakenakt,
    Mar. 22, 2011

    ANDERSSON, Karl (Xylografen, 1853-1942): Nakenakt,

    Est: - kr2,500

    ANDERSSON, Karl (Xylografen, 1853-1942): Nakenakt, stämpelintyg atergo, olja på duk, 80x52; tryckmärken efter ram

    Stockholms Auktionsverket
  • SÅSKANNA Invändigt förgylld. Slät modell. Stämplar
    Apr. 26, 2008

    SÅSKANNA Invändigt förgylld. Slät modell. Stämplar

    SÅSKANNA Invändigt förgylld. Slät modell. Stämplar Karl Andersson Stockholm 1940. Längd 20,5, höjd 12 cm. 1500 (€160)

    Crafoord Auktioner
  • KAFFESERVIS, 3 delar Bestående av kaffekanna,
    Apr. 26, 2008

    KAFFESERVIS, 3 delar Bestående av kaffekanna,

    KAFFESERVIS, 3 delar Bestående av kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. Stämpar Karl Andersson Stockholm 1936. Kaffekannans höjd 23 cm. 4000 (€430)

    Crafoord Auktioner