Mårten Andersson Sold at Auction Prices

Painter, b. 1934 - d. 2017

    • Mårten Andersson, Swedish 1934- 2017; - Fox;
      Jul. 15, 2020

      Mårten Andersson, Swedish 1934- 2017; - Fox;

      Est: £5,000 - £7,000

      Mårten Andersson, Swedish 1934- 2017; Fox; oil on canvas, signed lower right, 163 x 113 cm (ARR) Provenance: The Gadelius Collection, gifted from the King of Norway by repute. Note: Mårten Andersson works were inspired by both Marc Chagall and Isaac Grünewald. The present work is inspired by folklore art from the Swedish province of Hälsingland. Please refer to department for condition report

      Roseberys
    • Mårten Andersson, Musicians on a roof
      May. 22, 2018

      Mårten Andersson, Musicians on a roof

      Est: kr100,000 - kr125,000

      Signed Mårten A and dated 1962. Panel 81 x 100 cm.

      Bukowskis
    • Mårten Andersson, The fisherman
      May. 22, 2018

      Mårten Andersson, The fisherman

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Signed Mårten A. and dated 1990. Verso with text "Painted in Nerja". Canvas 80 x 100 cm.

      Bukowskis
    • Mårten Andersson, "Kaffedrickarna"
      May. 22, 2018

      Mårten Andersson, "Kaffedrickarna"

      Est: kr250,000 - kr300,000

      Signed Mårten A. and dated 1998. Canvas 225 x 206 cm.

      Bukowskis
    • Mårten Andersson
      Aug. 27, 2013

      Mårten Andersson

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Mårten Andersson född 1934. Komposition. Signerad och numrerad Mårten A 61/200. Färglitografi, 35 x 26,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson
      Aug. 27, 2013

      Mårten Andersson

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Mårten Andersson född 1934. Landskap med häst och kusk. Signerad och numrerad Mårten A 261/360. Färglitografi, 27 x 34,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson, Utsikt mot havet, Niaforsbergen
      Apr. 25, 2013

      Mårten Andersson, Utsikt mot havet, Niaforsbergen

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Mårten Andersson, Utsikt mot havet, Niaforsbergen MÅRTEN ANDERSSON född 1934 Utsikt mot havet - från Niaforsbergen Signerad och daterad Mårten A 1982. Olja på pannå, 59 x 65 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk

      Stockholms Auktionsverket
    • Mårten Andersson född 1934. Tavlett. Bemålad och
      Apr. 09, 2013

      Mårten Andersson född 1934. Tavlett. Bemålad och

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Mårten Andersson född 1934. Tavlett. Bemålad och skuren dekor. Signerad och daterad Mårten A. 1970. L 72, B 23, H 38.

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. "Dostojevski".
      Apr. 09, 2013

      Mårten Andersson född 1934. "Dostojevski".

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Mårten Andersson född 1934. "Dostojevski". Signerad och daterad Mårten. A. 1958. Gouache, 34 x 26.

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. Fikande par, Metande
      Oct. 09, 2012

      Mårten Andersson född 1934. Fikande par, Metande

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
      Oct. 09, 2012

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. "1700-tals kalas".
      Aug. 27, 2012

      Mårten Andersson född 1934. "1700-tals kalas".

      Est: kr800 - kr1,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. Ballongmannen flyger.
      Jan. 31, 2012

      Mårten Andersson född 1934. Ballongmannen flyger.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. "Selkroken". Signerad
      Jan. 30, 2012

      Mårten Andersson född 1934. "Selkroken". Signerad

      Est: kr3,000 - kr5,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. Häst med vagn.
      Jan. 31, 2011

      Mårten Andersson född 1934. Häst med vagn.

      Est: - kr800

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. Allmogeskåp. Signerad
      Jan. 31, 2011

      Mårten Andersson född 1934. Allmogeskåp. Signerad

      Est: - kr2,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. Brudparet. Signerad
      Jan. 31, 2011

      Mårten Andersson född 1934. Brudparet. Signerad

      Est: - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. Blomsterbrud. Signerad
      Jan. 31, 2011

      Mårten Andersson född 1934. Blomsterbrud. Signerad

      Est: - kr800

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. Brudparet. Signerad,
      Jan. 25, 2010

      Mårten Andersson född 1934. Brudparet. Signerad,

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. Pittoreska
      Aug. 24, 2009

      Mårten Andersson född 1934. Pittoreska

      Auktionskammare Uppsala
    • MÅRTEN ANDERSSON född 1934 Fantasilandskap med
      Apr. 28, 2009

      MÅRTEN ANDERSSON född 1934 Fantasilandskap med

      Est: kr300,000 - kr400,000

      MÅRTEN ANDERSSON född 1934 Fantasilandskap med speleman Signerad och daterad Mårten A 1979. Olja på duk, 230 x 440 cm. Mårten Andersson debuterade med en utställning i Stockholm i slutet av 1950-talet. Han fick en god start på sin karriär, utställningen presenterades i flera dagstidningar och recensionerna var överlag positiva. På den ...

      Stockholms Auktionsverket
    • MÅRTEN ANDERSSON född 1934 flottarens lägenhet
      Apr. 24, 2008

      MÅRTEN ANDERSSON född 1934 flottarens lägenhet

      Est: kr300,000 - kr400,000

      MÅRTEN ANDERSSON född 1934 flottarens lägenhet sedan han blivit matthandlare signerad och daterad Mårten A 1998-2003. Olja på duk, 228 x 207 cm. uTSTÄLLD: Hälsinglands Museum, 2004 bollnäs Museum, 2004 länsmuseet Gävleborg 2004 mårten Andersson debuterade i Stockholm 23 år gammal och fick en bra start på sin karriär. Utställni...

      Stockholms Auktionsverket
      Dec. 07, 2007

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Mårten Andersson född 1934. "Selkroken". Signerad och daterad Provtryck 1977 Mårten A 1977. Färgliografi, 120 x 116. Screen print. Signed and dated 1977. 120 x 116 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Mårten Andersson född 1934. "Jägaren och hans
      Dec. 07, 2007

      Mårten Andersson född 1934. "Jägaren och hans

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Mårten Andersson född 1934. "Jägaren och hans torn". Signerad Mårten A. Olja på duk uppklistrad på pannå, 43 x 52. Utförd omkring 1971. Signed Mårten A. Oil on canvas laid on panel, 43 x 52 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • MaRTEN ANDERSSON fodd 1934 Cirkuslejonet Alberto
      Nov. 01, 2007

      MaRTEN ANDERSSON fodd 1934 Cirkuslejonet Alberto

      Est: kr80,000 - kr100,000

      MaRTEN ANDERSSON fodd 1934 Cirkuslejonet Alberto Signerad och daterad Marten A. Firenze 1957. Olja/tempera pa papper, 149 x 117 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • MaRTEN ANDERSSON fodd 1934 Holsingeflickan
      Nov. 01, 2007

      MaRTEN ANDERSSON fodd 1934 Holsingeflickan

      Est: kr150,000 - kr200,000

      MaRTEN ANDERSSON fodd 1934 Holsingeflickan Signerad och daterad Marten A 1983. Olja pa duk, 100 x 81cm. Text a tergo: Holsingeflickan Anna Sturedotter fran Ersjuls gard i Alfta socken. Malad i Freluga av Marten A 1983 I en intervju i juninumret av tidningen Vi 1995, dor Holsingeflickan or avbildad, Soger Marten Andersson:

      Stockholms Auktionsverket