Gustaf Ankarkrona Sold at Auction Prices

    • GUSTAF ANKARCRONA ('Sten Gustaf Herman Ankarcrona') 1869 Hu
      Sep. 08, 2023

      GUSTAF ANKARCRONA ('Sten Gustaf Herman Ankarcrona') 1869 Hu

      Est: €360 - €720

      GUSTAF ANKARCRONA('Sten Gustaf Herman Ankarcrona')1869 Huskvarna - 1933 TällbergPortrait of a dog in an interior (1892)Oil on canvas. 60 x 40 cm (F. 70 x 50 cm). Signed and dated lower left. Verso: illegible stamp on stretcher and old label with number. Part. losses, part. rest. Frame. GUSTAF ANKARCRONA ('Sten Gustaf Herman Ankarcrona') 1869 Huskvarna - 1933 Tällberg Porträt eines Hundes im Interieur (1892) Öl auf Leinwand. 60 x 40 cm (R. 70 x 50 cm). Signiert und datiert unten links. Verso: unleserlicher Stempel au Keilrahmen sowie alte Etikett mit Nummer. Part. Farbverl., part. rest. Rahmen.

    • Stan Gustaf Herman Ankarcrona (Swedish, 1869-1933)
      Mar. 13, 2013

      Stan Gustaf Herman Ankarcrona (Swedish, 1869-1933)

      Est: £300 - £500

      Horses grazing in a landscape signed and dated '1890' (lower right) oil on canvas 65 x 81cm (25 9/16 x 31 7/8in).

    • Gustaf Ankarcrona, Familjeidyll från Norge GUSTAF
      Dec. 05, 2012

      Gustaf Ankarcrona, Familjeidyll från Norge GUSTAF

      Est: kr150,000 - kr175,000

      Gustaf Ankarcrona, Familjeidyll från Norge GUSTAF ANKARCRONA 1869-1933 Familjeidyll från Norge Signerad och daterad G. Ankarcrona -88 Olja på duk, 48 x 39 cm. PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Internationella, november 2005 ...

      Stockholms Auktionsverket
    • GUSTAF ANKARCRONA 1869-1933 Utsikt från Näsåker
      Jun. 03, 2010

      GUSTAF ANKARCRONA 1869-1933 Utsikt från Näsåker

      Est: kr15,000 - kr20,000

      GUSTAF ANKARCRONA 1869-1933 Utsikt från Näsåker Signerad och daterad G. Ankarcrona Näsåker 1900. Olja på duk, 65 x 87 cm. Sale room notice Skall vara Näsåker.

      Stockholms Auktionsverket
    • Gustaf Ankarcrona 1869-1933. Landskap med älv.
      Jun. 03, 2008

      Gustaf Ankarcrona 1869-1933. Landskap med älv.

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Gustaf Ankarcrona 1869-1933. Landskap med älv. Signerad och daterad G. Ankarcrona, Näråker, 1900. Olja på duk, 65 x 96.

      Auktionskammare Uppsala
    • GUSTAF ANKARCRONA 1869-1933 Herrgårdsvinter
      May. 31, 2007

      GUSTAF ANKARCRONA 1869-1933 Herrgårdsvinter

      GUSTAF ANKARCRONA 1869-1933 Herrgårdsvinter Signerad G. Ankarcrona. Olja på duk, 89 x 109,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Stan Gustav Herman Ankarcrona (Swedish, 1869-1933)
      Feb. 07, 2006

      Stan Gustav Herman Ankarcrona (Swedish, 1869-1933)

      Horses grazing in a landscape, signed and dated '1890', oil on canvas, 65 x 81cm (25 1/2 x 31 7/8in)