Olof Arborelius Sold at Auction Prices

    • Olof Arborelius (Orsa, Schweden/Svezia 1842 - Stockholm 1915)
      May. 27, 2023

      Olof Arborelius (Orsa, Schweden/Svezia 1842 - Stockholm 1915)

      Est: €1,500 - €2,000

      Tierweide in Schweden;Öl auf Leiwand, 70 x 105,5 cm, gerahmt Monogrammiert

      Bozner Kunstauktionen
    • Olof Arborelius (Orsa 1842-Stoccolma 1915) - Rome, the Arch of Constantine from Via di San Gregorio
      Mar. 23, 2021

      Olof Arborelius (Orsa 1842-Stoccolma 1915) - Rome, the Arch of Constantine from Via di San Gregorio

      Est: €500 - €800

      oil on cardboard initialed lower right: OA On the back: on the cardboard, ancient writing with the title and reference numbers; tag with the painter's signature; tag with reference number (467). Offered in the lot, also: Joseph Franz Strachota (1910-?) Rome, ruins al Palatino oil on cardboard, 15 x 20 cm signed lower right: STRACHOTA Sul back: written in pencil with title, printed tags with reference number (467).

    • ALBANO LAZIALE, PORTA ROMANA AT VILLA ALTIERI
      Jun. 18, 2020

      ALBANO LAZIALE, PORTA ROMANA AT VILLA ALTIERI

      OLOF PER ULRIK ARBORELIUS Orsa, 1842 - Stockholm, 1915 Albano Laziale, Porta Romana at Villa Altieri Oil on canvas, 71 x 95 cm Signed lower left: O. A.

      Bertolami Fine Art s.r.l.
    • Olof Arborelius ...
      Nov. 21, 2019

      Olof Arborelius ...

      Est: €1,200 - €1,500

      (Orsa 1842 - Stoccolma 1915) "Angolo di Bergslagen" olio su tela (cm 91x80,5) Firmato in basso a destra In cornice Provenienza Stoccolma. Console italiano per conto della Casa Reale d'Italia

      Il Ponte Auction House
    • Oljeskiss.
      Jun. 18, 2016

      Oljeskiss.

      Est: - kr500

      Oljeskiss. Hovslagare, hästar och hund. Möjligen Olof Arborelius. osignerad. 50X48 cm. Dukskador/ canvas damages.

      Crafoord Auktioner
    • Olof Arborelius, signed oil on canvas, river lands
      Apr. 13, 2016

      Olof Arborelius, signed oil on canvas, river lands

      Est: £100 - £150

      Olof Arborelius, signed oil on canvas, river landscape at sunset, unframed, 41½" x 27½" (AF)

      Crow's Auction Gallery Ltd
    • Olof Arborelius (1842-1915) - Portrait of young girl
      Feb. 23, 2016

      Olof Arborelius (1842-1915) - Portrait of young girl

      Est: £600 - £800

      Oil on canvas laid onto board Signed and dated 1865 lower left 54.5 x 39.5 cm. (21 1/2 x 15 1/2 in)

      Dreweatts 1759
    • Olof Arborelius (Swedish, 1842-1915) Portrait of a young girl
      Jun. 09, 2015

      Olof Arborelius (Swedish, 1842-1915) Portrait of a young girl

    • Olof Arborelius (1842-1915) A MOUNTAIN LANDSCAPE.
      Jun. 21, 2014

      Olof Arborelius (1842-1915) A MOUNTAIN LANDSCAPE.

      Est: Kč19,000 - Kč38,000

      Olof Arborelius (1842-1915) A MOUNTAIN LANDSCAPE. Oil on canvas, 37x60 cm, signed in ligature lower right 'AO'. Framed. Condition B/C. Olof Arborelius (1842-1915) HORSKÁ KRAJINA. Olej na plátně, 37x60 cm, sign. vpravo dole ligaturou „AO". Rámováno. Stav B/C. Olof Arborelius (1842-1915) BERGLANDSCHAFT. Öl auf Leinwand, 37x60 cm, rechts unten sign. „AO" (ligiert). Gerahmt. Zustand B/C.

      Auction House Zezula
    • Olof Arborelius (Swedish, 1842-1915)
      Feb. 06, 2014

      Olof Arborelius (Swedish, 1842-1915)

      "Norwegian Homestead". Oil on canvas, signed in the lower right corner of the canvas, framed in a decorative gilt frame overall 25-1/4 x 34-1/2 in. Nameplate on the lower edge of the frame. View on AspireAuctions.com"

      Aspire Auctions Fine Art & Antiques
    • Olof Arborelius 1842-1915 "Motiv från Nacka".
      Jun. 13, 2013

      Olof Arborelius 1842-1915 "Motiv från Nacka".

      Est: kr20,000 - kr30,000

      Olof Arborelius 1842-1915 "Motiv från Nacka". Signerad och daterad O. Arborelius 1881 Olja på duk, 110 x 180 Signed and dated O. Arborelius 1881. Oil on canvas, 110 x 180 cm. Proveniens: Dr Ernst Tengwall, Stockholm. Utställd: Nationalmuseum, "Olof Arborelius Minnesutställning", Stockholm 1945, katalognummer 103.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Arborelius, Häst och komarknad OLOF
      Dec. 05, 2012

      Olof Arborelius, Häst och komarknad OLOF

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Olof Arborelius, Häst och komarknad OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Häst och komarknad Monogramsignerad. Olja på duk, 61 x 90 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Olof Arborelius 1842-1915. Slädtur i
      Aug. 28, 2012

      Olof Arborelius 1842-1915. Slädtur i

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Arborelius 1842-1915. Tal vid fontänen.
      Aug. 27, 2012

      Olof Arborelius 1842-1915. Tal vid fontänen.

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Arborelius, Björnjakt i Dalarna
      Jun. 13, 2012

      Olof Arborelius, Björnjakt i Dalarna

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Olof Arborelius, Porträtt av ung flicka i hatt
      Jun. 13, 2012

      Olof Arborelius, Porträtt av ung flicka i hatt

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Stockholms Auktionsverket
      Mar. 27, 2012

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Auktionskammare Uppsala
    • At the Osteria
      Feb. 18, 2012

      At the Osteria

      Est: €2,600 - €3,120

      Arborelius Olof Orsa 1842 - Stockholm 1915 At the Osteria Oil/canvas, 72,5 x 117 cm, lo. ri. sign. O. Arborelius, min. rest., relined.

    • OLOF ARBORELIUS, 1842-1915, Vinterlandskap med
      Dec. 07, 2011

      OLOF ARBORELIUS, 1842-1915, Vinterlandskap med

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Olof Arborelius 1842-1915. Historiserande
      Aug. 29, 2011

      Olof Arborelius 1842-1915. Historiserande

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Arborelius 1842-1915. Parti med
      Aug. 29, 2011

      Olof Arborelius 1842-1915. Parti med

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Arborelius 1842-1915. Bergslandskap med man i
      Aug. 29, 2011

      Olof Arborelius 1842-1915. Bergslandskap med man i

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • ARBORELIUS, Olof (18I42-1915): Kustbld med koock
      Mar. 22, 2011

      ARBORELIUS, Olof (18I42-1915): Kustbld med koock

      Est: - kr4,000

      ARBORELIUS, Olof (18I42-1915): Kustbld med koock hus, signerad O Arborelius, olja på pannå, 24x34

      Stockholms Auktionsverket
    • Olof Arborelius 1842-1915. Skogslandskap.
      Jan. 31, 2011

      Olof Arborelius 1842-1915. Skogslandskap.

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Arborelius, Olof, tillskr, olja, landskap, sign
      Dec. 16, 2010

      Arborelius, Olof, tillskr, olja, landskap, sign

      Arborelius, Olof, tillskr, olja, landskap, sign OA, 17 x 24 cm, färgavflagn

      Hallands Auktionsverk
    • - OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Skymningsfiske
      Nov. 26, 2009

      - OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Skymningsfiske

      Est: kr25,000 - kr30,000

      - OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Skymningsfiske Signerad med monogram. Olja på duk, 100 x 150 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • Olof Arborelius 1842-1915. Landskap med eka vid
      Aug. 24, 2009

      Olof Arborelius 1842-1915. Landskap med eka vid

      Olof Arborelius 1842-1915. Landskap med eka vid vattendrag. Otydligt signerad. Olja på duk, 28 x 47. Duklagningar och retuscher.

      Auktionskammare Uppsala
    • OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Grönskande
      May. 28, 2009

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Grönskande

      Est: kr15,000 - kr18,000

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Grönskande sommarlandskap Signerad Olof Arborelius. Olja på duk, 81 x 121 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Nordsvenskt landskap med
      May. 28, 2009

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Nordsvenskt landskap med

      Est: kr25,000 - kr30,000

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Nordsvenskt landskap med kor på bete Signerad O. Arborelius. Olja på duk, 88 x 150 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Slädfölje och njalla
      May. 28, 2009

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Slädfölje och njalla

      Est: kr60,000 - kr80,000

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Slädfölje och njalla motiv från Dalarna Signerad och daterad Olof Arborelius München 1870. Olja på duk, 101 x 173 cm. På baksidan utställningsetikett märkt 3

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Getter på grönbete
      May. 28, 2009

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Getter på grönbete

      Est: kr10,000 - kr12,000

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Getter på grönbete Signerad O. Arborelius. Olja på duk, 60 x 80 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF ARBORELIUS Vallflicka med boskap
      May. 26, 2009

      OLOF ARBORELIUS Vallflicka med boskap

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Bukowskis
    • OLOF ARBORELIUS "Figurstudie"
      May. 26, 2009

      OLOF ARBORELIUS "Figurstudie"

      Est: kr8,000 - kr10,000

      OLOF ARBORELIUS "Figurstudie"

      Bukowskis
    • OLOF ARBORELIUS "Hästmarknad, Ladugårdsgärde"
      Feb. 17, 2009

      OLOF ARBORELIUS "Hästmarknad, Ladugårdsgärde"

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Bukowskis
    • OLOF ARBORELIUS Insjölandskap med röd stuga
      Feb. 17, 2009

      OLOF ARBORELIUS Insjölandskap med röd stuga

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Bukowskis
    • OLOF ARBORELIUS "Kor vid skogstjärn"
      Feb. 17, 2009

      OLOF ARBORELIUS "Kor vid skogstjärn"

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Bukowskis
    • OLOF ARBORELIUS Sommarlandskap
      Feb. 16, 2009

      OLOF ARBORELIUS Sommarlandskap

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Bukowskis
    • Olof Arborelius 1842-1915. Stilla flyter ån.
      Dec. 02, 2008

      Olof Arborelius 1842-1915. Stilla flyter ån.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Olof Arborelius 1842-1915. Stilla flyter ån. Signerad Olof Arborelius. Olja på duk, 70 x 105.

      Auktionskammare Uppsala
    • OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Tingsavslutning Orsa
      Nov. 27, 2008

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Tingsavslutning Orsa

      Est: kr21,000 - kr23,700

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Tingsavslutning Orsa socken, Dalarna Signerad och daterad Olof Arborelius Stockholm 1899. Olja på duk, 116 x 190 cm. Av konstnären egenhändigt tillverkad ram. PROVENIENS Konstnären Paul Engdahl UTSTÄLLD Minnesutställning, Nationalmuseum, Stockholm 1943 LITTERATUR Gerda Cederblom: Svenska Fo...

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Skogsparti Signerad O.
      Nov. 27, 2008

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Skogsparti Signerad O.

      Est: kr1,575 - kr2,100

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Skogsparti Signerad O. Arborelius. Olja på duk, 70,5 x 105,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF ARBORELIUS Sommarviken
      Aug. 26, 2008

      OLOF ARBORELIUS Sommarviken

      Est: kr8,000 - kr10,000

      OLOF ARBORELIUS Sommarviken

      Bukowskis
    • OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Solig höstdag vid sjön
      May. 29, 2008

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Solig höstdag vid sjön

      Est: kr15,000 - kr20,000

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Solig höstdag vid sjön Signerad och daterad O. Arborelius 1885. Olja på duk, 59 x 89 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLOF ARBORELIUS Skogstjärn Department: Paintings
      Mar. 04, 2008

      OLOF ARBORELIUS Skogstjärn Department: Paintings

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Bukowskis
    • Paintings: OLOF ARBORELIUS En sjö vid Engelsberg
      Feb. 05, 2008

      Paintings: OLOF ARBORELIUS En sjö vid Engelsberg

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Paintings: OLOF ARBORELIUS En sjö vid Engelsberg kopia efter

      Bukowskis
      Nov. 27, 2007

      Est: kr20,000 - kr30,000

      Bukowskis
    • OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Norrländskt
      May. 31, 2007

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Norrländskt

      OLOF ARBORELIUS 1842-1915 Norrländskt sommarlandskap Signerad O. Arborelius. Olja på duk, 37 x 59 cm.

      Stockholms Auktionsverket