Asmund Arle Sold at Auction Prices

  • ARLE, ASMUND, 1918-1990. Liggande häst.
    Dec. 01, 2012

    ARLE, ASMUND, 1918-1990. Liggande häst.

    Est: - kr15,000

    ARLE, ASMUND, 1918-1990. Liggande häst. Mörkpatinerad brons. Signerad och numrerad nr 1/5. Gjutarestämpel H. Bergman. Längd 27 cm. (D)

    Crafoord Auktioner
  • Asmund Arle 1918-1990. Sittande modell. Signerad
    Mar. 26, 2012

    Asmund Arle 1918-1990. Sittande modell. Signerad

    Est: kr800 - kr1,000

    Auktionskammare Uppsala
    Jan. 30, 2012

    Est: kr1,000 - kr2,000

    Auktionskammare Uppsala
  • ASMUND ARLE 1918-1990 Häst som rullar runt
    Oct. 28, 2010

    ASMUND ARLE 1918-1990 Häst som rullar runt

    Est: kr15,000 - kr18,000

    ASMUND ARLE 1918-1990 Häst som rullar runt Signerad och numrerad A. Arle 1/5. Mörkpatinerad brons, höjd 13,5, längd 27 cm. Gjutarmärkt H. Bergman fud

    Stockholms Auktionsverket
  • ASMUND ARLE 1918-1990 Springande häst Signerad A.
    Oct. 29, 2009

    ASMUND ARLE 1918-1990 Springande häst Signerad A.

    Est: kr100,000 - kr125,000

    ASMUND ARLE 1918-1990 Springande häst Signerad A. Arle. Mörkpatinerad brons, höjd med sockel 57, längd 77 cm. Gjutarmärkt H. Bergman fud UTSTÄLLD: Asmund Arle, Galleri Lars Bohman, Stockholm 2007 Asmund Arle utbildade sig på Konsthögskolan i Stockholm under 1940-talets senare del och hade bland andra Liss Eriksson som kamrat och E...

    Stockholms Auktionsverket