Maj Arnell Sold at Auction Prices

        • Barbro Nilsson (1899-1983) Rödarp
          Oct. 28, 2021

          Barbro Nilsson (1899-1983) Rödarp

          Est: €8,000 - €12,000

          Barbro Nilsson (1899-1983) Rödarp Carpet Woven wool Edited by Märta Måås-Fjetterström Signed 'ABMMF BN' Model created in 1962 296 × 185 cm Barbro Nilsson (1899-1983) Rödarp Tapis Laine tissée Édition Märta Måås-Fjetterström Signé 'ABMMF BN' Modèle crée en 1962 296 × 185 cm

        • Painting, Leif Nilsson
          Dec. 12, 2020

          Painting, Leif Nilsson

          Leif Nilsson (American, b. 1962), "Chester Center - Snowing Morning (Last Snow)," 1991, oil on canvas, signed and dated lower left, signed, dated, and titled verso, canvas: 24"h x 30"w, overall (with frame): 26.5"h x 32.5"w. Reference: CAT #751

          Clars Auctions
        • Maj Arnell# Kystparti, olie på lærred, 52 x 61/CD
          Aug. 20, 2020

          Maj Arnell# Kystparti, olie på lærred, 52 x 61/CD

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Maj Arnell# Landskab, olie på lærred, 53 x 63/CD
          Aug. 20, 2020

          Maj Arnell# Landskab, olie på lærred, 53 x 63/CD

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jørgen Nilsson Paire de fauteuils Chêne et cuir Edition J
          Oct. 07, 2015

          Jørgen Nilsson Paire de fauteuils Chêne et cuir Edition J

          Est: €5,000 - €7,000

          Jørgen Nilsson Paire de fauteuils Chêne et cuir Edition J.H. Johansens Date de creation : 1964 H 76 × L 64 ×P 71 cm Bibliographie : Grete Jalk, 40 Years of Danish Furniture Design, Volume 4, p. 267

        • Juan Manuel Fangio, Stirling Moss, Graham Hill & Jackie Stewart signed phot
          May. 18, 2015

          Juan Manuel Fangio, Stirling Moss, Graham Hill & Jackie Stewart signed phot

          Est: £150 - £250

          Juan Manuel Fangio, Stirling Moss, Graham Hill & Jackie Stewart signed photographs, comprising a 10 by 8in. photograph of Fangio signed and dated at the 1979 Gunnar Nilsson F1 charity tennis event and sold with its souvenir programme; a 6 by 8in. photocard of Moss; a 6 by 4in. photo of Hill mounted on card, plus biography sheet; and a small 1970s photo of Stewart; sold with a Tyrrell 1968-1992 Autosport magazine supplement, the front cover signed by Ken Tyrrell (7)

          Graham Budd Auctions
        • Jewelry  Ring
          Jul. 13, 2013

          Jewelry  Ring

          Jewelry  Ring RING, 18K white gold, green matte stone, Bertil Nilsson, Stockholm 1977, size 19 mm, weight 12,5 g. Item no: 936132

          Kaplans Auktioner
        • ARMBAND - WIWEN NILSSON Stavar och ringar. 18 k
          May. 18, 2013

          ARMBAND - WIWEN NILSSON Stavar och ringar. 18 k

          Est: - kr12,000

          ARMBAND - WIWEN NILSSON Stavar och ringar. 18 k guld. Stämpelsignerat Wiwen Nilsson Lund, 1961. Stavlängd 1 cm. Totallängd 19, 5 cm. Vikt 38, 7 gram. (D)

          Crafoord Auktioner
        • ÖRHÄNGEN - WIWEN NILSSON Stavar. Silver.
          May. 18, 2013

          ÖRHÄNGEN - WIWEN NILSSON Stavar. Silver.

          Est: - kr1,500

          ÖRHÄNGEN - WIWEN NILSSON Stavar. Silver. Signaturstämplade Wiwen Nilsson Lund, 1961. Stavlängd 2, 5 cm. Skruvfattning. (D)

          Crafoord Auktioner
        • RING - WIWEN NILSSON Sterlingsilver och
          May. 18, 2013

          RING - WIWEN NILSSON Sterlingsilver och

          Est: - kr1,000

          RING - WIWEN NILSSON Sterlingsilver och rektangulär fasettslipad bergkristall. Signaturstämplad Wiwen Nilsson Lund, 1962. Storlek 15. (D)

          Crafoord Auktioner
          May. 18, 2013

          Est: - kr15,000

          ARMBAND - WIWEN NILSSON Stavar och ringar. 18 k guld. Stämpelsignerat Wiwen Nilsson Lund, 1961. Stavlängd 1 cm. Totallängd 19, 5 cm. Vikt 43 gram. (D)

          Crafoord Auktioner
        • BROSCH - WIWEN NILSSON Guldfasan. Sterlingsilver.
          May. 18, 2013

          BROSCH - WIWEN NILSSON Guldfasan. Sterlingsilver.

          Est: - kr6,000

          BROSCH - WIWEN NILSSON Guldfasan. Sterlingsilver. Signaturstämplar Wiwen Nilsson Lund, 1963. N:r 22. Längd 5 cm. (D).

          Crafoord Auktioner
        • SÅSSLEV - WIWEN NILSSON Silver. Signaturstämplad
          May. 18, 2013

          SÅSSLEV - WIWEN NILSSON Silver. Signaturstämplad

          Est: - kr1,500

          SÅSSLEV - WIWEN NILSSON Silver. Signaturstämplad Wiwen Nilsson, 1964, Lund. Längd 18,5 cm. Slitage. (D)

          Crafoord Auktioner
        • DOSA - WIWEN NILSSON Pentagonal. Stämplad Anders
          May. 18, 2013

          DOSA - WIWEN NILSSON Pentagonal. Stämplad Anders

          Est: - kr3,000

          DOSA - WIWEN NILSSON Pentagonal. Stämplad Anders Nilsson Lund 1964, Sterling, Sweden och signaturstämplad Wiwen Nilsson. Höjd 7,5 cm. Vikt 243 g. Liten kantskada. (D).

          Crafoord Auktioner
        • Kanna silver Wiwen Nilsson WIWEN NILSSON, kanna,
          Apr. 24, 2013

          Kanna silver Wiwen Nilsson WIWEN NILSSON, kanna,

          Est: kr20,000 - kr25,000

          Kanna silver Wiwen Nilsson WIWEN NILSSON, kanna, sterlingsilver, Lund 1964, rund, konisk, svängd hänkel, runt fot och mynning vågband i relief, godronnerad fotring, välvt lock med infällt tvåkronorsmynt 1897

          Stockholms Auktionsverket
        • Nilsson Piraten, Fritiof (red) Vers på växel och
          Feb. 23, 2013

          Nilsson Piraten, Fritiof (red) Vers på växel och

          Est: - kr2,000

          Nilsson Piraten, Fritiof (red) Vers på växel och andra bankhistorier. Illustr. Stig Claesson ( Slas). Stockholm. 1964. 8:o. Förlagets dekorerade pappband. + 6 handskrivna brev (1945-1951) C:a 57 handskrivna rader.

          Crafoord Auktioner
        • Manschettknappar, ett par, Wiwen Nilsson, silver,
          Feb. 09, 2013

          Manschettknappar, ett par, Wiwen Nilsson, silver,

          Manschettknappar, ett par, Wiwen Nilsson, silver, Lund, 1962, ograverade.

          Crafoord Auktioner
        • COCKTAILSHAKER - WIWEN NILSSON. "Nedåt
          Dec. 01, 2012

          COCKTAILSHAKER - WIWEN NILSSON. "Nedåt

          Est: - kr30,000

          COCKTAILSHAKER - WIWEN NILSSON. "Nedåt avsmalnande, oktagonal, halvklotformat lock med oktagonal knopp. Signaturstämplad Wiwen Nilsson Lund 1962(M9). Vikt 667 g. Höjd. 27 cm. Obetydliga kantmärken. Botten med ägargravyr.(D). Säljes till förmån för Barncancerfonden Södra."

          Crafoord Auktioner
        • BROSCH - WIWEN NILSSON. "Flygande trana. Silver.
          Dec. 01, 2012

          BROSCH - WIWEN NILSSON. "Flygande trana. Silver.

          Est: - kr5,000

          BROSCH - WIWEN NILSSON. "Flygande trana. Silver. Signaturstämplad Wiwen Nilsson Lund 1964, sterling. N:r L7. Längd 7 cm. (D)"

          Crafoord Auktioner
        • LITERATURE - 12 Volumes
          Oct. 27, 2012

          LITERATURE - 12 Volumes

          *Sylvie - La Boheme Galante by Gerard De Nerval (1930) Paris: Editions Nilsson, VG. *The Spider and I - Poetry by Lynn Bullard (1984) LIMITED TO 500 COPIES, Fine. *Hurry Sundown by K.B. Gilden (1964) 1st Ed., with dj, Garden City: Doubleday & Co., Inc. Made into a Paramount Film starring Michael Caine, Jane Fonda and Faye Dunaway, VG / Fair. *Parleyings With Certain People of Importance In Their Day by Robert Browning (1887) 1st Amer. Ed., Boston: Houghton, Mifflin and Co., Good. *A Night in Sorrento in 1577 by Riccardo Tramontano (1942) 1 of 500, Boston: William J. Walsh Press, VG. Along with others in Good Condition

          Keene Auctions
        • ISTÅNG - WIWEN NILSSON Silver. Signerad Wiwen
          May. 05, 2012

          ISTÅNG - WIWEN NILSSON Silver. Signerad Wiwen

          Est: - kr110

          ISTÅNG - WIWEN NILSSON Silver. Signerad Wiwen Nilsson Lund 1963. Längd 15 cm. (D).

          Crafoord Auktioner
        • ARMLÄNK I SILVER - WIWEN NILSSON Rektangulära
          May. 05, 2012

          ARMLÄNK I SILVER - WIWEN NILSSON Rektangulära

          Est: - kr330

          ARMLÄNK I SILVER - WIWEN NILSSON Rektangulära sammanlänkade plattor. Signerad Wiwen Nilsson Lund 1961, Sterling. Längd 18,5 cm. (D).

          Crafoord Auktioner
        • RING I 18K GULD - WIWEN NILSSON Besatt med tre
          May. 05, 2012

          RING I 18K GULD - WIWEN NILSSON Besatt med tre

          Est: - kr220

          RING I 18K GULD - WIWEN NILSSON Besatt med tre vita stenar. Signerad Wiwen Nilsson Lund 1962, 18K. Ringdiameter (D).

          Crafoord Auktioner
        • HALSKEDJA MED KORS I SILVER - WIWEN NILSSON Med
          May. 05, 2012

          HALSKEDJA MED KORS I SILVER - WIWEN NILSSON Med

          Est: - kr170

          HALSKEDJA MED KORS I SILVER - WIWEN NILSSON Med smala stavar och ringar. Korset signerat Wiwen Nilsson Lund 1961, Sterling. Kedjans längd 41, korsets höjd 3,5 cm. (D).

          Crafoord Auktioner
        • HALSLÄNK I SILVER - WIWEN NILSSON Med stavar och
          May. 05, 2012

          HALSLÄNK I SILVER - WIWEN NILSSON Med stavar och

          Est: - kr440

          HALSLÄNK I SILVER - WIWEN NILSSON Med stavar och ringar. Signerad Wiwen Nilsson Lund 1964, Sterling. Längd 43 cm. (D).

          Crafoord Auktioner
        • BROSCH I SILVER - WIWEN NILSSON Förgylld. Två
          May. 05, 2012

          BROSCH I SILVER - WIWEN NILSSON Förgylld. Två

          Est: - kr670

          BROSCH I SILVER - WIWEN NILSSON Förgylld. Två tranor. Signerad Wiwen Nilsson Lund 1961, Sterling. N:r 1. Längd 5,5 cm. (D).

          Crafoord Auktioner
        • RING I 18K GULD - WIWEN NILSSON Besatt med
          May. 05, 2012

          RING I 18K GULD - WIWEN NILSSON Besatt med

          Est: - kr440

          RING I 18K GULD - WIWEN NILSSON Besatt med cabuchonslipad blå sten. Signerad Wiwen Nilsson Lund 1961, 18K. Ringstorlek 17 3/4. (D).

          Crafoord Auktioner
        • Vera Nilsson, Flickhuvud - Barbro VERA NILSSON
          Apr. 25, 2012

          Vera Nilsson, Flickhuvud - Barbro VERA NILSSON

          Est: kr20,000 - kr25,000

          Stockholms Auktionsverket
        • Wiwen Nilsson collier silver WIWEN NILSSON,
          Apr. 25, 2012

          Wiwen Nilsson collier silver WIWEN NILSSON,

          Est: kr6,000 - kr8,000

          Wiwen Nilsson collier silver WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, Lund 1961, stavar och ringar, längd 44 cm, vikt 65 g

          Stockholms Auktionsverket
        • Wiwen Nilsson brosch silver WIWEN NILSSON, brosch,
          Apr. 25, 2012

          Wiwen Nilsson brosch silver WIWEN NILSSON, brosch,

          Est: kr10,000 - kr12,000

          Wiwen Nilsson brosch silver WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, Lund 1961, i form av en japansk kvist, märkt N:r 42, längd 6,5 cm

          Stockholms Auktionsverket
        • Wiwen Nilsson skål silver WIWEN NILSSON, skål,
          Apr. 25, 2012

          Wiwen Nilsson skål silver WIWEN NILSSON, skål,

          Est: kr8,000 - kr10,000

          Stockholms Auktionsverket
        • Wiwen Nilsson bricka silver WIWEN NILSSON, bricka,
          Apr. 25, 2012

          Wiwen Nilsson bricka silver WIWEN NILSSON, bricka,

          Est: kr3,000 - kr4,000

          Stockholms Auktionsverket
        • Nilsson, Wiwen, egen verkstad, brosch,
          Mar. 29, 2012

          Nilsson, Wiwen, egen verkstad, brosch,

          Nilsson, Wiwen, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, i form av svan, modellnr 5, stpl Lund 1962, l 6 cm, vikt 12 gr

          Hallands Auktionsverk
        • Manschettknappar, ett par, och skjortknappar, ett
          Nov. 05, 2011

          Manschettknappar, ett par, och skjortknappar, ett

          Manschettknappar, ett par, och skjortknappar, ett par, Wiwen Nilsson, 18 k guld, 1964. 19,5 g. i originaletuie.

          Crafoord Auktioner
        • Nilsson, Wiwen, ring, silver med carréslipad
          Sep. 29, 2011

          Nilsson, Wiwen, ring, silver med carréslipad

          Hallands Auktionsverk
        • Nilsson, Wiwen, armlänk, silver, dekor av plattor,
          May. 26, 2011

          Nilsson, Wiwen, armlänk, silver, dekor av plattor,

          Nilsson, Wiwen, armlänk, silver, dekor av plattor, stpl Lund 1963, l 18 cm, vikt 17 gr, 1 platta m ägargravyr

          Hallands Auktionsverk
          May. 07, 2011

          Est: - kr5,000

          RING I 18K GULD - WIWEN NILSSON Besatt med rektangulärt slipad bergkristall. Signerad Wiwen Nilsson Lund 1964, 18K. Ringstorlek 19 1/2. Originalask. (D).

          Crafoord Auktioner
        • BROSCH I SILVER - WIWEN NILSSON Fisk. Signerad
          May. 07, 2011

          BROSCH I SILVER - WIWEN NILSSON Fisk. Signerad

          Est: - kr3,000

          BROSCH I SILVER - WIWEN NILSSON Fisk. Signerad Wiwen Nilsson Lund 1963, Sterling. Längd 7 cm. I originalask. (D).

          Crafoord Auktioner
        • D - GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Knäböjande
          Apr. 13, 2011

          D - GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Knäböjande

          Est: kr250,000 - kr300,000

          D - GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Knäböjande soldat Signerad och daterad GAN -27. Olja på pannå, 53,5 x 33,5 cm. PROVENIENS Galerie Moderne, Stockholm, nr 15 Dr Fredrik Liepe, Lund Fru Eva Liepe, Malmö UTSTÄLLD GAN retrospektiv, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1958, nr 136 GAN och Wiwen Nilsson, Lunds konsthall 1977, n...

          Stockholms Auktionsverket
        • D - GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Blå hamn
          Apr. 13, 2011

          D - GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Blå hamn

          Est: kr80,000 - kr100,000

          D - GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Blå hamn Signerad GAN. Olja på duk, 100,5 x 65 cm. PROVENIENS Sven Bergman, Frillesbo, Vikingstad UTSTÄLLD GAN och Wiwen Nilsson, Lunds Konsthall 1977, nr 236

          Stockholms Auktionsverket
        • [ SILVER ]
          Apr. 12, 2011

          [ SILVER ]

          Est: kr6,000 - kr7,000

          D - WIWEN NILSSON, vas, sterlingsilver, Lund 1962, rund, nedåt avsmalnande, runt fotkanten räfflad bård, höjd 13 cm, vikt 248 g

          Stockholms Auktionsverket
        • Manschettknappar, ett par, silver, Wiwen Nilsson,
          Feb. 12, 2011

          Manschettknappar, ett par, silver, Wiwen Nilsson,

          Manschettknappar, ett par, silver, Wiwen Nilsson, 1964, i originaletuie.

          Crafoord Auktioner
        • MAJ ARNELL 1919-2005 Interiör IV Signerad MA samt
          Oct. 27, 2010

          MAJ ARNELL 1919-2005 Interiör IV Signerad MA samt

          Est: kr12,000 - kr15,000

          MAJ ARNELL 1919-2005 Interiör IV Signerad MA samt signerad och daterad på baksidan Maj Arnell -82. Olja på duk, 75 x 100 cm. PROVENIENS Galleri Aveny, Göteborg oktober 1982

          Stockholms Auktionsverket
        • WIWEN NILSSON, collier och armband,
          Oct. 26, 2010

          WIWEN NILSSON, collier och armband,

          Est: kr8,000 - kr10,000

          WIWEN NILSSON, collier och armband, sterlingsilver, Lund 1964-65, stavar och ringar, längd 45,5 respektive 19 cm; en stav med graverat namn Maria samt datering

          Stockholms Auktionsverket
        • WIWEN NILSSON, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver,
          Oct. 26, 2010

          WIWEN NILSSON, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver,

          Est: kr40,000 - kr50,000

          WIWEN NILSSON, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, Lund 1961, sexkantig form, rakt skaft och plan fotplatta, höjd 16,5 cm, vikt 471 g LITTERATUR: Kersti Holmquist, Silversmeden Wiwen Nilsson, plansch sidan 105.

          Stockholms Auktionsverket
        • [ Photographs ]
          Jun. 17, 2010

          [ Photographs ]

          Est: €200 - €300

        • Sune Jonsson Timotejvägen
          Jun. 13, 2010

          Sune Jonsson Timotejvägen

          Est: kr300 - kr400

          Nordisk Rotogravyr 1961, hard-cover, Name inscription, Lennart Nilsson Halleluja, Bonniers 1963, hard-cover, wear.

          LP Foto Auktioner
        • D - WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, Lund
          May. 05, 2010

          D - WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, Lund

          Est: kr3,000 - kr4,000

          D - WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, Lund 1962, 1 rund, fasettslipad bergkristall i s.k. patentfattning, storlek 17,6 mm LITTERATUR: Kersti Holmquist, Silversmeden Wiwen Nilsson, jämför plansch sid. 209 och 211.

          Stockholms Auktionsverket