Holger Bäckström Sold at Auction Prices

      • Holger Bäckström & Bo Ljungberg
        May. 14, 2024

        Holger Bäckström & Bo Ljungberg

        Est: €100 - €150

        Holger Bäckström & Bo Ljungberg Posacenere a griglia mod. Ultima Ottone Svezia, 1970 ca. Prod. Diverse Ting 3,5 x 11 x 11 cm Smontabile. Holger Bäckström & Bo Ljungberg A Grid Ashtray Ultima Mod. Brass Sweden, ca. 1970 Diverse Ting Prod. 3,5 x 11 x 11 cm Removable.

        Lucas Aste
      • Beck & Jung (Holger Bäckström & Bo Ljungberg 1939-1997) Komposition
        Mar. 07, 2020

        Beck & Jung (Holger Bäckström & Bo Ljungberg 1939-1997) Komposition

        Est: kr600 - kr1,200

        Beck & Jung (Holger Bäckström & Bo Ljungberg 1939-1997) Komposition silketryk på akryl sign. Beck & Jung 1976 8/50 48 x 48/CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Holger Backstrom and Bo Ljungberg (Beck & Jung), Disk Shelf II, Acrylic Painting
        Oct. 30, 2018

        Holger Backstrom and Bo Ljungberg (Beck & Jung), Disk Shelf II, Acrylic Painting

        Est: $1,500 - $2,000

        Artist: Holger Backstrom and Bo Ljungberg (aka Beck & Jung), Scandinavian (1939 - 1997 and 2007) Title: Disk Shelf II Year: 1979 Medium: Acrylic on Canvas, signed l.r. Size: 40 x 31 in. (101.6 x 78.74 cm)

        RoGallery
      • HOLGER BÄCKSTRÖM & BO LJUNGBERG, 1939-1997/2007
        May. 18, 2013

        HOLGER BÄCKSTRÖM & BO LJUNGBERG, 1939-1997/2007

        Est: - kr3,000

        HOLGER BÄCKSTRÖM & BO LJUNGBERG, 1939-1997/2007 'Night Shajn'. Signerad och daterad 1990. Blandteknik på duk, 81x60 cm. (D).

        Crafoord Auktioner
      • BECK & JUNG (Holger Bäckström 1939-1997, Bo
        May. 11, 2013

        BECK & JUNG (Holger Bäckström 1939-1997, Bo

        BECK & JUNG (Holger Bäckström 1939-1997, Bo Ljungberg 1939-2007) Plexiglas och kartong, fem skivor i ram av aluminium Multipel Signerad och daterad 1975 A tergo märkt Leger Malmö 50.5 x 50.5 cm Smärre repor 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

        Skanes Action House
      • BÄCKSTRÖM, HOLGER & LJUNGBERG, BO, 1939-1997/2007.
        Dec. 01, 2012

        BÄCKSTRÖM, HOLGER & LJUNGBERG, BO, 1939-1997/2007.

        Est: - kr6,000

        BÄCKSTRÖM, HOLGER & LJUNGBERG, BO, 1939-1997/2007. "'Spacegame ST'. Färgserigrafi på plexiglas och pannå. Signerad Beck & Jung 1976. Triptyk. 101x67 cm. Vardera 99x20 cm. Ram med smärre märken. Proveniens:Uppsala konstmuseum, 2009. 'Beck&Jung - Datakonstens pionjärer.' (D)"

        Crafoord Auktioner
      • BÄCKSTRÖM, HOLGER & LJUNGBERG, BO, 1939-1997/2007
        May. 05, 2012

        BÄCKSTRÖM, HOLGER & LJUNGBERG, BO, 1939-1997/2007

        Est: - kr330

        BÄCKSTRÖM, HOLGER & LJUNGBERG, BO, 1939-1997/2007 Handcolorerad relief - W-170. Signerad och daterad 1975, 5/50. 69x69. (D).

        Crafoord Auktioner
        May. 08, 2010

        Est: - kr4,000

        BÄCKSTRÖM, HOLGER & LJUNGBERG, BO, 1939-1997/2007 'Night Bell'. Acryl och collage. Signerad och daterad 1978. Duk, 80x60. (D).

        Crafoord Auktioner
        May. 08, 2010

        Est: - kr5,000

        BÄCKSTRÖM, HOLGER & LJUNGBERG, BO, 1939-1997/2007 'Sky Bell'. Acryl och collage på duk. Signerad och daterad 1978. Rund duk, diameter 74 cm. (D).

        Crafoord Auktioner