Arne Bang Sold at Auction Prices

                • Arne Bang Ceramic #109 Fluted Bowl ca. 1930s
                  Nov. 12, 2024

                  Arne Bang Ceramic #109 Fluted Bowl ca. 1930s

                  Arne Bang (Danish, 1901-1983). Small ceramic vase or bowl of a fluted, undulating form, mid-20th century. Stoneware with a mottled brown glaze, featuring incised vertical grooves and a ribbed texture. Inscribed initials and numbered 109 along the underside.

                  Revere Auctions
                • Mid-20th c. Arne Bang Ceramic #65 Fluted Vase
                  Nov. 12, 2024

                  Mid-20th c. Arne Bang Ceramic #65 Fluted Vase

                  Arne Bang (Danish, 1901-1983). Studio ceramic pottery vase of a fluted or flared form, 20th century. Stoneware with an olive green and brown glaze, featuring incised vertical grooves and a ribbed texture. Incised monogram and numbered 65 along the underside.

                  Revere Auctions
                • Mid-20th c. Arne Bang Ceramic Jar Vase
                  Nov. 12, 2024

                  Mid-20th c. Arne Bang Ceramic Jar Vase

                  Arne Bang (Danish, 1901-1983). Small simple and elegant ceramic vase or jar vessel with a recessed rim, mid-20th century. Stoneware with a lovely mottled green drip glaze. Etched initials along the underside.

                  Revere Auctions
                • 20th c. Arne Bang Small Mottled Green Ceramic Vase
                  Nov. 12, 2024

                  20th c. Arne Bang Small Mottled Green Ceramic Vase

                  Est: $150 - $300

                  Arne Bang (Danish, 1901-1983). Small simple and elegant ceramic vase, mid-20th century. Stoneware with a lovely green mottled glaze. Etched initials along the underside.

                  Revere Auctions
                • Arne Bang (Danish, 1901-1983)
                  Oct. 22, 2024

                  Arne Bang (Danish, 1901-1983)

                  Est: £300 - £500

                  Arne Bang (Danish, 1901-1983) a group of three stoneware vases, c.1930, produced by Holmegaards Stentøj, each with linear decoration, painted 'AB' monogram and numbered '117', 11.6, 11.8, and 12cm high (3) Condition Report: No chips, cracks or restoration. Minor surface wear.

                  Sworders
                • Arne Bang
                  Jun. 16, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr300 - kr600

                  Madonna figur af terracotta, signeret med monogram, dateret 1945, fremstår med 2 afslag, h. 23 cm./CD

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  Jun. 16, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr300 - kr600

                  Vase samt kande, stentøj, hhv. grønlig glasur samt brunlig glasur med okkerfarvede elementer, signeret med monogram, nr. 71 fremstår med afslag på top, nr. 22. fremstår med afslag på én blomst, 2 små afslag på tud samt hårrevne, h. 14,5 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  Jun. 16, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr300 - kr600

                  Lysestage, stentøj, med blålig glasur med grønlige og mørke elementer, nr. 3., fremstår med afslag på blomst samt på kant, h. 4,5 cm., l. 13,5 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  Jun. 16, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr500 - kr1,000

                  Vase med vertikale riller, stentøj, grønlig glasur med mærke elementer, nr. 116, fremstår med små minimale glasurafslag på takker på kant, h. 12, 2 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang, Collection of six vessels
                  May. 29, 2024

                  Arne Bang, Collection of six vessels

                  Est: $700 - $900

                  Arne Bang Collection of six vessels Denmark, 1935-1940 glazed ceramic tallest: 6 h x 4 dia in (15 x 10 cm) shortest: 2.125 h x 3.5 dia in (5 x 9 cm) Incised artist's monogram to underside of each example 'AB'. Additional incised marks to three examples '144', '129' and 'Danmark'. This work will ship from Chicago, Illinois.

                  Wright
                • Arne Bang, Vase
                  May. 29, 2024

                  Arne Bang, Vase

                  Arne Bang Vase Denmark, c. 1935 glazed stoneware 5 h x 3.5 dia in (13 x 9 cm) Glazed signature and number to underside 'AB 71'. This work will ship from Los Angeles, California.

                  Wright
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr500 - kr1,000

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr1,000 - kr2,000

                  Skål med opmodelerede hanke, stentøj, med grålig glasur med lyse elementer, signeret med monogram, nr. 137, fremstår med brændingsfejl på hanke, h. 6,8 cm., dia. 21,2 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr500 - kr1,000

                  Skål med 3 modellerede hanke, stentøj med blålig glasur med grønne og grålige elementer, signeret med monogram og nr. 206., dia. 23,5 - 24 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr1,000 - kr2,000

                  2 vaser med opmodelleret grenværk, stentøj med grønlig og blålig glasur med lyse elementer, den høje med lille afslag på én gren, signeret med monogrammer, nr. 8. og 184., h. 9 - 12 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr2,500 - kr5,000

                  Skål af glaseret stentøj, signeret i monogram, uden nr., men form nr. 123, fremstår med minimalt glasurafslag på én tand, dia. 19 cm., h. 8,5 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr900 - kr1,800

                  Vase med smal munding, stentøj, grålig glasur med blå og grønne elementer, signeret med monogram, uden nr., men nr. 17., fremstår med sprængte blære samt små glasurafslag på fodrand, h. 14,8

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr1,000 - kr2,000

                  Vase med opmodelerede bladværk og bær og udsvejet krave, stentøj, med grønlig glasur med mørke elementer, signeret med monogram, 16, h. 14,8 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr1,500 - kr3,000

                  Vase med reliefdekoration, stentøj med mørk glasur med grønlige elementer, signeret med monogram, nr. 124., h. 11,5 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr1,500 - kr3,000

                  Kande med flettet hank, stentøj med brunlig glasur og okkerfarvede elementer, signeret med monogram og nr. 151., dia. 12,5 cm., h. 15,2 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr1,500 - kr3,000

                  Skål med reliefdekoration, stentøj med grøn glasur med blålige elementer, signeret med monogram og med utydeligt nr. 120?, h. 4,6 cm., dia. 12,4 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr2,000 - kr4,000

                  Kugleformet vase af stentøj, med grønlig glasur med brune elementer, dekoreret med vertikale riller i relief samt opmodelleret bladværk, sign. med monogram, nr. 74., h. 12,5 cm., dia. 15 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr2,000 - kr4,000

                  Firsidet vase med 2 hanke, stentøj, med grønlig glasur med brunlige elementer, signeret med monogram, 121, fremstår med enkelte små bobler i glasuren, h. 17 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  May. 18, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr3,000 - kr6,000

                  Vase i organisk form, stentøj med rødbrun glasur med lyse elementer, signeret med monogram indridset i bund, uden nummer, men nr. 148 i katalog, h. 13,2 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang For Kastrup, Denmark Art Glass Bottle and Stoper
                  May. 04, 2024

                  Arne Bang For Kastrup, Denmark Art Glass Bottle and Stoper

                  Est: $40 - $100

                  Yellow art glass bottle and stopper, Arne Bang, Kastrup, Denmark. Original Raymor paper label. 5"dia x 20"h.

                  Main Auction Galleries
                • Arne Bang
                  Apr. 28, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr300 - kr600

                  Kande, stentøj, brunlig glasur med okkerfarvede elementer, signeret med monogram, nr. 22., fremstår med afslag på én blomst, 2 små afslag på tud samt hårrevne, h. 14,5 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  Apr. 28, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr500 - kr1,000

                  Flodhest, stentøj, med blå/grøn glasur, signeret med monogram samt betegnet Næstved 1938, h. 6 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • ARNE BANG (1901-1983)
                  Mar. 26, 2024

                  ARNE BANG (1901-1983)

                  Est: €500 - €600

                  ARNE BANG (1901-1983) Pot couvert en grès émaillé vert, corps tronconique annelé, couvercle en métal à prise florale. Signature du monogramme de l'artiste au revers de la base. Haut. 14 cm - Larg. 9,5 cm A covered pot in enamelled stoneware and metal. Monogrammed. H. 5 1/2 in. - W. 3 3/4 in.

                • Arne Bang
                  Mar. 24, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr300 - kr600

                  Lysestage med reliefdekoration stentøj med grøn glasur med brunlige elementer, signeret med monogram, nr. 132., fremstår med 2 små afslag på fodrand, h. 16 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  Mar. 24, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr300 - kr600

                  Skål prydet med opmodelleret bladværk, signeret med monogram og nr. 25., fremstår med afslag på kanter og bladværk, dia. 15 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  Mar. 24, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr300 - kr600

                  Liggende hjort, stentøj med grålig glasur med brunlige elementer, fremstår med reparation på ører, signeret med monogram, nr. 11., h. 16 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  Mar. 24, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr400 - kr800

                  Skål prydet med hjort i relief, stentøj med blålig glasur med grålige og grønne elementer, signeret med monogram, nr. 322., fremstår med lille afslag på fodrand, h. 2,7 cm., dia. 18,5 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  Mar. 24, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr400 - kr800

                  Liggende hjort, stentøj med lys glasur, signeret med monogram, nr. 16., h. 12 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang Glazed Pottery Model of a Bear
                  Mar. 21, 2024

                  Arne Bang Glazed Pottery Model of a Bear

                  Incised monogram mark. 5 1/2 x 7 3/4 x 3 in.

                  STAIR
                • Arne Bang (1901-1983) marmeladekrukke af stentøj dessin nr. 112. med sølvlåg og -ske af Aage Weimar (1902-1986).
                  Mar. 14, 2024

                  Arne Bang (1901-1983) marmeladekrukke af stentøj dessin nr. 112. med sølvlåg og -ske af Aage Weimar (1902-1986).

                  Est: - kr5,000

                  Arne Bang (1901-1983) marmeladekrukke af stentøj med lys glasur. Diam. 11 cm. Signeret med monogram 112 i bunden. Medfølgende låg af sølv stemplet 830 S Aage Weimar Denmark og marmeladeske af sølv med stemplet AW 925. Samlet sølvvægt 115 gram og højde med låg 6 cm. Lille ubetydelig brændingsfejl i krukken. Aage Weimar (1902-1988) var søn af sølvsmed Evald Nielsen. Proveniens: Stammer fra kunst- og antikvitetshandler Jørgen L. Dalgaards samling og bo.

                  Auktionshuset.com
                • Arne Bang
                  Mar. 02, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr750 - kr1,500

                  Skål samt bæger af stentøj, med vertikale riller, grålig og grønlig glasur med mørke elementer, signeret med monogram, nr. 136 og 128, sidstnævnte med minimalt glasurafslag på én tak, h. 2,6 - 5,6 cm., dia. 7 - 13,6 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  Mar. 02, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr1,000 - kr2,000

                  2 kander af stentøj, med blålig glasur med grønne elementer, signeret med monogramer, uden nr., men den store kande er form nr. 36 og fremstår med minimale glasurafslag på munding, h. 7 - 13,7 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  Mar. 02, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr1,000 - kr2,000

                  Vase af stentøj med smal munding, grøn glasur med mørke elementer, signeret med monogram og nr. 17, h. 14 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang
                  Mar. 02, 2024

                  Arne Bang

                  Est: kr4,000 - kr8,000

                  Skål af stentøj, yderside modelleret med vertikale riller i relief, dekoreret med grøn/blå glasur med mørke elementer, indvendig med løbende glasur, signeret med monogram i bund samt nr. 123., fremstår med minimale glasurafskalninger, formentlig opstået ved brænding, h. 8,7 cm., dia. 19 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang (1901-1983). Marmeladekrukke af stentøj med sølvlåg og ske.
                  Dec. 14, 2023

                  Arne Bang (1901-1983). Marmeladekrukke af stentøj med sølvlåg og ske.

                  Est: kr5,000 - kr6,000

                  Arne Bang marmeladekrukke af stentøj dessin nr.18. H. 10 cm. Signeret med monogram 18 i bunden. Medfølgende låg af sølv stemplet 925S HENRY A 1943 og marmeladeske af sølv med krone stemplet DG Sterling Denmark. Samlet sølvvægt 80 gram og højde med låg 13,5 cm. Proveniens: Stammer fra kunst- og antikvitetshandler Jørgen L. Dalgaards samling og bo.

                  Auktionshuset.com
                • Arne Bang (1901-1983). Blå vase af stentøj model 121.
                  Dec. 14, 2023

                  Arne Bang (1901-1983). Blå vase af stentøj model 121.

                  Est: kr3,500 - kr4,000

                  Arne Bang (1901-1983). Vase af stentøj modelleret med firesidet korpus med to gennembrudte hanke, dekoreret med spættet blå glasur. Sign. monogram 'AB' samt nr. 121. H. 17,5 cm. Proveniens: Stammer fra kunst- og antikvitetshandler Jørgen L. Dalgaards samling og bo.

                  Auktionshuset.com
                • Arne Bang (1901-1983). Vase af stentøj dessin nr.159.
                  Dec. 14, 2023

                  Arne Bang (1901-1983). Vase af stentøj dessin nr.159.

                  Est: kr2,500 - kr3,000

                  Arne Bang vase af stentøj dessin nr.159. H 10,5 cm. Signeret med monogram i bunden. Fremstår med enkelt lille brændings- og glasurfejl. Proveniens: Stammer fra kunst- og antikvitetshandler Jørgen L. Dalgaards samling og bo.

                  Auktionshuset.com
                • Arne Bang
                  Dec. 09, 2023

                  Arne Bang

                  Est: kr1,000 - kr2,000

                  Kande af stentøj, grønlig glasur med brune elementer. Hank af sjeneflet. Mærket med monogram samt nr. 12. Fremstår med professionel udført reparation montering ved hank. H. 15,5 cm.

                  Svendborg Auktionerne ApS
                • Arne Bang, Bear with cub
                  Dec. 06, 2023

                  Arne Bang, Bear with cub

                  Est: $600 - $900

                  Arne Bang Bear with cub Denmark, c. 1950 glazed stoneware 9.75 h x 7.5 w x 5.75 d in (25 x 19 x 15 cm) Glazed artist's monogram to underside 'AB' with number '5'. Provenance: Private Collection, Pacific Northwest This work will ship from Chicago, Illinois.

                  Wright
                • Arne BANG 1901-1983 Lampe de table - circa 1940
                  Nov. 27, 2023

                  Arne BANG 1901-1983 Lampe de table - circa 1940

                  Est: €2,000 - €3,000

                  Arne BANG 1901-1983 Lampe de table - circa 1940 Base en céramique émaillée, abat-jour en tissu crème Édition Arne Bang Marque de l'artiste 53 × 34 cm An enamelled ceramic and fabric table lamp by Arne Bang– circa 1940 20.86 × 13.38 in. Estimation 2 000 - 3 000 €

                • Arne Bang, Vases, set of two
                  Nov. 21, 2023

                  Arne Bang, Vases, set of two

                  Arne Bang Vases, set of two Denmark, c. 1935 glazed stoneware 6.5 h x 3.75 w x 3.75 d in (17 x 10 x 10 cm) 6.175 h x 3.5 w x 3.5 d in (16 x 9 x 9 cm) Incised signature to underside of each example 'AB'. This work will ship from Chicago, Illinois.

                  Wright
                • Arne Bang, Lidded bowl
                  Nov. 21, 2023

                  Arne Bang, Lidded bowl

                  Est: $700 - $900

                  Arne Bang Lidded bowl Denmark, c. 1940 glazed stoneware, bronze 3.125 h x 5 dia in (8 x 13 cm) Glaze signature and numbered to underside 'AB 118'. Provenance: Maison Gerard, New York | Acquired from the previous in 2010 by the present owner This work will ship from Lambertville, New Jersey.

                  Wright
                • Arne Bang, Vase
                  Nov. 21, 2023

                  Arne Bang, Vase

                  Arne Bang Vase Denmark, c. 1940 glazed stoneware 4.75 h x 3.75 dia in (12 x 10 cm) Glazed signature and numbered to underside 'AB 124'. Provenance: Maison Gerard, New York | Acquired from the previous in 2010 by the present owner This work will ship from Lambertville, New Jersey.

                  Wright