Johan (1803) Berger Sold at Auction Prices

  • Johan Christian Berger 1803-1871 Motif from the
    May. 28, 2013

    Johan Christian Berger 1803-1871 Motif from the

    Est: kr25,000 - kr30,000

    Johan Christian Berger 1803-1871 Motif from the Seine, Paris. Signed J Berger and dated 1871. Canvas 47 x 67 cm.

    Bukowskis
  • BERGER, JOHAN CHRISTIAN (1803-1871), tillskriven
    Dec. 14, 2011

    BERGER, JOHAN CHRISTIAN (1803-1871), tillskriven

    Est: kr1,800 - kr2,000

    Stockholms Auktionsverket
    Dec. 14, 2011

    Est: kr1,500 - kr1,800

    Stockholms Auktionsverket
  • Berger, Johan Christian, olja, italienskt
    Jun. 24, 2010

    Berger, Johan Christian, olja, italienskt

    Berger, Johan Christian, olja, italienskt kustparti, sign o dat 1856, 44 x 63 cm

    Hallands Auktionsverk
  • JOHAN CHRISTIAN BERGER Inloppet
    Aug. 25, 2008

    JOHAN CHRISTIAN BERGER Inloppet

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Bukowskis
  • BARNPORTRÄTT, signerat och daterat J Berger 1844
    May. 30, 2008

    BARNPORTRÄTT, signerat och daterat J Berger 1844

    Est: kr4,000 - kr5,000

    BARNPORTRÄTT, signerat och daterat J Berger 1844 (Johan Christian B. 1803-1871), föreställande grevinnan Catharina Stenbock (1843-1916), gift af Petersens, blyerts på papper, oval 17,5 x 13,5 cm; smärre fläckar PROVENIENS: Erstaviks herrgård, Nacka kommun, Södermanland Catharina Stenbock g.m. hovjägmästare Herman Magnus af Petersens Forsby...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHAN CHRISTIAN BERGER 1803-1871 Segelfartyg i
    Nov. 29, 2007

    JOHAN CHRISTIAN BERGER 1803-1871 Segelfartyg i

    Est: kr15,000 - kr18,000

    JOHAN CHRISTIAN BERGER 1803-1871 Segelfartyg i hamn Signerad C.B. Olja pa duk, 24 x 29,5 cm. Frgylld originalram

    Stockholms Auktionsverket
  • Johann Christian Berger (Swedish, 1803-1871)
    Sep. 14, 2004

    Johann Christian Berger (Swedish, 1803-1871)

    Est: £12,000 - £18,000

    An Anglo-Swedish skirmish in the Channel in 1704 signed 'J.Berger' and dated 1857 (lower right) oil on canvas 96.5 x 148.6cm. (38 x 58 1/2in.)