Svante Bergh Sold at Auction Prices

  • Svante Bergh, Sommar SVANTE BERGH 1885-1946 Sommar
    Apr. 25, 2012

    Svante Bergh, Sommar SVANTE BERGH 1885-1946 Sommar

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Svante Bergh, Sommar SVANTE BERGH 1885-1946 Sommar Signerad och daterad Svante Bergh -32. Olja på pannå, 55 x 45 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • BERGH, SVANTE, 1885-1946 Stilleben med svampar.
    May. 07, 2011

    BERGH, SVANTE, 1885-1946 Stilleben med svampar.

    Est: - kr3,000

    BERGH, SVANTE, 1885-1946 Stilleben med svampar. Signerad och daterad -41. Duk, 54x64. (D). Proveniens: Ulrik Sack;s samling

    Crafoord Auktioner
  • D - SVANTE BERGH 1885-1946 Från Södern Signerad
    Apr. 13, 2011

    D - SVANTE BERGH 1885-1946 Från Södern Signerad

    Est: kr50,000 - kr60,000

    D - SVANTE BERGH 1885-1946 Från Södern Signerad Svante Bergh. Olja på duk, 100 x 81 cm. Utförd 1927 Målningen föreställer konstnären och hans blivande maka Elfrida Aloisi och tillkom under konstnärens vistelse i Norditalien 1925-28. "Från Paris gick färden till München och Dachau, varifrån Svante Bergh ett par år senare sökte sig till...

    Stockholms Auktionsverket
  • D - SVANTE BERGH 1885-1946 Italienskt landskap
    Apr. 13, 2011

    D - SVANTE BERGH 1885-1946 Italienskt landskap

    Est: kr60,000 - kr70,000

    D - SVANTE BERGH 1885-1946 Italienskt landskap Toscana Signerad Svante Bergh. Olja på duk, 55 x 52 cm. Redan som 14-åring inledde Svante Bergh sin konstnärliga bana som elev vid Tekniska skolan i Stockholm. Några år senare studerade han i Dresden men återvände1907 till Stockholm för att 1912 inleda sina franska studier i Paris där han sta...

    Stockholms Auktionsverket
  • Bergh, Svante, olja, sittande akt, sign o dat 44,
    Aug. 28, 2010

    Bergh, Svante, olja, sittande akt, sign o dat 44,

    Bergh, Svante, olja, sittande akt, sign o dat 44, 80 x 65 cm

    Hallands Auktionsverk
  • Svante Bergh,olja blomsterstilleben, 44x37 cm
    Aug. 28, 2010

    Svante Bergh,olja blomsterstilleben, 44x37 cm

    Crafoord Auktioner
  • D - SVANTE BERGH 1885-1946 Stilleben Signerad och
    May. 06, 2010

    D - SVANTE BERGH 1885-1946 Stilleben Signerad och

    Est: kr10,000 - kr12,000

    D - SVANTE BERGH 1885-1946 Stilleben Signerad och daterad Svante Bergh Firenze -27. Olja på duk, 61 x 53,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • SVANTE BERGH 1885-1946 Trädgårdsarbete Signerad
    Oct. 29, 2009

    SVANTE BERGH 1885-1946 Trädgårdsarbete Signerad

    Est: kr20,000 - kr25,000

    SVANTE BERGH 1885-1946 Trädgårdsarbete Signerad och daterad Svante Bergh Dachau -21. Olja på duk, 55 x 48,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Svante Bergh: Scene from San Gimignano i Toscana.
    Oct. 06, 2009

    Svante Bergh: Scene from San Gimignano i Toscana.

    Est: - €670

    Svante Bergh: Scene from San Gimignano i Toscana. Obscure signature. Oil on canvas. 64 x 49 cm.

    Bruun Rasmussen Auctioneers
  • Paintings : SVANTE BERGH "Italienskt landskap" (d)
    Dec. 15, 2008

    Paintings : SVANTE BERGH "Italienskt landskap" (d)

    Est: kr5,000 - kr6,000

    Bukowskis
  • Paintings : SVANTE BERGH "Påskliljor i kruka" (d)
    Dec. 15, 2008

    Paintings : SVANTE BERGH "Påskliljor i kruka" (d)

    Est: kr6,000 - kr8,000

    Bukowskis
  • Svante Bergh 1885-1946. Mansporträtt. Svante
    Feb. 25, 2008

    Svante Bergh 1885-1946. Mansporträtt. Svante

    Est: - kr1,000

    Svante Bergh 1885-1946. Mansporträtt. Svante Bergh. Olja på pannå. 40 x 32,5. Stearinfläckar.

    Auktionskammare Uppsala
  • Svante Bergh 1885-1946. Mansportratt. Svante
    Jan. 28, 2008

    Svante Bergh 1885-1946. Mansportratt. Svante

    Est: - kr2,000

    Svante Bergh 1885-1946. Mansportratt. Svante Bergh. Olja pa panna. 40 x 32,5. Stearinflackar.

    Auktionskammare Uppsala