Anders Berglin Sold at Auction Prices

  • Hängskåp 1700-tal, Jämtland. Märkt "KED 1792".
    Dec. 05, 2007

    Hängskåp 1700-tal, Jämtland. Märkt "KED 1792".

    Est: kr15,000 - kr20,000

    Hängskåp 1700-tal, Jämtland. Märkt "KED 1792". Måleriet utfört av Anders Berglin (1737-1805). Framtagen originalmålning. Målad dekor med blommor och marmoreringar. En dörr. Invändigt finns två hyllplan samt en skedhylla. Raka former med rakt profilerat krön. L 50, B 31, H 95. Senare målning invändigt. Obet. komplettering intill dörren. Spår av tidigare upphängninganordningar på sidorna och på bakstycket.

    Auktionskammare Uppsala
  • Ståndskåp 1700-talets slut, Rokoko, Jämtland.
    Dec. 05, 2007

    Ståndskåp 1700-talets slut, Rokoko, Jämtland.

    Est: kr120,000 - kr150,000

    Ståndskåp 1700-talets slut, Rokoko, Jämtland. Skåpet är tillverkat av Johan Edler I (1734-1797). Måleriet möjligen utfört av Anders Berglin (1737-1805). En dörr och en låda. Invändigt finns två hyllplan samt en skedhylla. Svängda former med välvt och profilerat krön med en skuren kartusch i mitten. Även skurna kartuscher nedtill. Förgyllda detaljer. L 87, B 39, H 168. Nyckelskylt saknas.

    Auktionskammare Uppsala