Oskar Bergman Sold at Auction Prices

      • Oskar BERGMAN Stockholm, 1879 - Saltsjöbaden, 1963 Lande de bouleaux en fleurs Aquarelle gouachée sur trait de crayon,
        Sep. 24, 2019

        Oskar BERGMAN Stockholm, 1879 - Saltsjöbaden, 1963 Lande de bouleaux en fleurs Aquarelle gouachée sur trait de crayon,

        Est: €2,000 - €3,000

        Oskar BERGMAN Stockholm, 1879 - Saltsjöbaden, 1963 Lande de bouleaux en fleurs Aquarelle gouachée sur trait de crayon, signée et datée 'Oskar Bergman. 1918.' en bas à droite h: 34 w: 49 cm Estimation 2 000 - 3 000 €

      • EUGENE BERGMAN
        Dec. 13, 2018

        EUGENE BERGMAN

        Est: €300 - €500

        1879 - 1963 Ballet Imperial, 1950 Tecnica mista su carta, cm 25,2 x 31,6 Siglato e datato e titolato in basso al centro

      • Oskar Bergman W/C 'Sailing at Sunset'
        Nov. 08, 2018

        Oskar Bergman W/C 'Sailing at Sunset'

        Oskar Bergman, Sweden (1879-1963) Watercolor sunset sailing scene, signed lower right. Gilt frame. Measures 9.5"H x 8.5"W framed; 5"H x 3.75"W unframed. Condition is good, spot on matting lower right, see photos. Examine all photos closely. Contact AAG for more detailed information if needed. AAG is not responsible for any errors or omissions to any lots. All sales are final and sold as is. This lot cannot be shipped in house. Please contact out third party shippers. #13921

        Abington Auction Gallery
      • Oskar Bergman W/C 'Autumn Birch Trees'
        Nov. 08, 2018

        Oskar Bergman W/C 'Autumn Birch Trees'

        Oskar Bergman, Sweden (1879-1963) Watercolor of birch trees, signed lower right. Gilt frame. Measures 8.5"H x 7 3/8"W framed; 4.5"H x 3.5"W unframed. Good condition, see photos. Examine all photos closely. Contact AAG for more detailed information if needed. AAG is not responsible for any errors or omissions to any lots. All sales are final and sold as is. In house shipping continental U.S. $35 plus insurance. #13922

        Abington Auction Gallery
      • Oskar Bergman, Spring landscape from Ersta
        Jun. 07, 2018

        Oskar Bergman, Spring landscape from Ersta

        Est: kr30,000 - kr40,000

        Signed Oskar Bergman and dated Ersta Mars (March) 1930. Watercolour on paper 44 x 61.5 cm.

        Bukowskis
      • Oskar Bergman (Swedish, 1879-1963) Archipelago
        May. 24, 2017

        Oskar Bergman (Swedish, 1879-1963) Archipelago

        Est: £800 - £1,200

      • Oskar Bergman
        Mar. 05, 2014

        Oskar Bergman

        Est: £1,000 - £1,500

        signed OSKAR BERGMAN and dated 1922 (lower right),watercolour and pencil on paper card,18 by 27cm., 7 by 10 3/4 in.

      • Oskar Bergman
        Aug. 27, 2013

        Oskar Bergman

        Est: kr3,000 - kr4,000

        Oskar Bergman 1879-1963. Skärgårdslandskap. Signerad och daterad Oskar Bergman 1932. Olja på pannå, 43 x 45.

        Auktionskammare Uppsala
      • Oskar Bergman 1879-1963 Meadow Flowers. (d) Signed
        May. 28, 2013

        Oskar Bergman 1879-1963 Meadow Flowers. (d) Signed

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Oskar Bergman 1879-1963 Meadow Flowers. (d) Signed Oskar Bergman and dated 1911. Watercolour and gouache 20 x 29.5 cm.

        Bukowskis
      • Oskar Bergman 1879-1963 The old oak. (d) Signed
        May. 28, 2013

        Oskar Bergman 1879-1963 The old oak. (d) Signed

        Est: kr18,000 - kr20,000

        Oskar Bergman 1879-1963 The old oak. (d) Signed Oskar Bergman and dated 1925. Watercolour 44 x 61 cm.

        Bukowskis
      • Oskar Bergman 1879-1963 "Kväll i Visby" (Evening
        May. 28, 2013

        Oskar Bergman 1879-1963 "Kväll i Visby" (Evening

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Oskar Bergman 1879-1963 "Kväll i Visby" (Evening in Visby). (d) Signed Oskar Bergman and dated Visby July 1930. Water colour 48 x 67 cm.

        Bukowskis
      • Oskar Bergman (Swedish, 1879-1963)
        May. 22, 2013

        Oskar Bergman (Swedish, 1879-1963)

        Oskar Bergman (Swedish, 1879-1963) A forest in winter signed and dated 'Oskar Bergman./1904.' (lower right) oil on canvas 23½ x 32 in. (57.7 x 81.3 cm.)

      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Gouache Skymningslandskap
        May. 11, 2013

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Gouache Skymningslandskap

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Gouache Skymningslandskap med vattendrag och vassrugg Signerad och daterad 1911 25 x 35 cm Ej examinerad ur ram 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

        Skanes Action House
      • Oskar Bergman 1879-1963. Skärgårdslandskap.
        Apr. 09, 2013

        Oskar Bergman 1879-1963. Skärgårdslandskap.

        Est: kr5,000 - kr6,000

        Auktionskammare Uppsala
        Mar. 05, 2013

        Est: kr6,000 - kr8,000

        Auktionskammare Uppsala
      • BERGMAN, OSKAR (Stockholm 1879 - 1963
        Dec. 05, 2012

        BERGMAN, OSKAR (Stockholm 1879 - 1963

        Est: CHF1,400 - CHF1,800

        BERGMAN, OSKAR (Stockholm 1879 - 1963 Saltsjöbaden) Grasse. 1950. Aquarell auf Papier. Unten rechts signiert, bezeichnet und datiert: OSKAR BERGMAN. Grasse. April 1950. 38 x 54 cm.

      • Oskar Bergman, Vinterbild från Skeppsholmen OSKAR
        Dec. 05, 2012

        Oskar Bergman, Vinterbild från Skeppsholmen OSKAR

        Est: kr18,000 - kr20,000

        Oskar Bergman, Vinterbild från Skeppsholmen OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vinterbild från Skeppsholmen Signerad och daterad Oskar Bergman 1936 Akvarell med täckvitt på papper, 35 x 53 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Oskar Bergman, Vårbjörkar OSKAR BERGMAN 1879-1963
        Dec. 05, 2012

        Oskar Bergman, Vårbjörkar OSKAR BERGMAN 1879-1963

        Est: kr25,000 - kr30,000

        Oskar Bergman, Vårbjörkar OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vårbjörkar Signerad och daterad Oskar Bergman 1961 Akvarell på papper, 39 x 56 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Oskar Bergman, Från Reimersholme över Essingen
        Dec. 05, 2012

        Oskar Bergman, Från Reimersholme över Essingen

        Est: kr12,000 - kr15,000

        Oskar Bergman, Från Reimersholme över Essingen OSKAR BERGMAN 1879-1963 Från Reimersholme över Essingen Signerad och daterad Oskar Bergman 1956 Akvarell på papper, 37 x 54 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Oskar Bergman, Blomsteräng OSKAR BERGMAN 1879-1963
        Dec. 05, 2012

        Oskar Bergman, Blomsteräng OSKAR BERGMAN 1879-1963

        Est: kr10,000 - kr12,000

        Oskar Bergman, Blomsteräng OSKAR BERGMAN 1879-1963 Blomsteräng Signerad och daterad Oskar Bergman 1926 Akvarell på papper, 50 x 35 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Oskar Bergman, Nacka kvarn OSKAR BERGMAN 1879-1963
        Dec. 05, 2012

        Oskar Bergman, Nacka kvarn OSKAR BERGMAN 1879-1963

        Est: kr10,000 - kr15,000

        Oskar Bergman, Nacka kvarn OSKAR BERGMAN 1879-1963 Nacka kvarn Signerad och daterad Oskar Bergman maj 1940 Akvarell på papper, 35 x 50 cm.

        Stockholms Auktionsverket
        Dec. 05, 2012

        Est: kr15,000 - kr18,000

        Oskar Bergman, Vårbjörkar OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vårbjörkar Signerad och daterad Oskar Bergman 1946 Akvarell på papper, 36 x 24 cm. PROVENIENS: Yngve Mathson, Lidingö

        Stockholms Auktionsverket
      • Oskar Bergman 1879-1963. Skeppsholmen. Signerad
        Aug. 28, 2012

        Oskar Bergman 1879-1963. Skeppsholmen. Signerad

        Est: kr6,000 - kr8,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Oskar Bergman 1879-1963. Strandbild. Signerad
        Aug. 27, 2012

        Oskar Bergman 1879-1963. Strandbild. Signerad

        Est: kr3,000 - kr4,000

        Oskar Bergman 1879-1963. Strandbild. Signerad Oskar Bergman. Blyerts, 18,5 x 27,5.

        Auktionskammare Uppsala
      • Oskar Bergman 1879-1963. Tidig vår i Halland.
        Aug. 27, 2012

        Oskar Bergman 1879-1963. Tidig vår i Halland.

        Est: kr3,000 - kr4,000

        Auktionskammare Uppsala
      • OSKAR BERGMAN, 1879-1963, Moln över Uppland
        Dec. 07, 2011

        OSKAR BERGMAN, 1879-1963, Moln över Uppland

        Est: kr12,000 - kr15,000

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN, 1879-1963, Vår, Signerad Oskar
        Dec. 07, 2011

        OSKAR BERGMAN, 1879-1963, Vår, Signerad Oskar

        Est: kr12,000 - kr15,000

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN, 1879-1963, Udde på Ljusterö
        Dec. 07, 2011

        OSKAR BERGMAN, 1879-1963, Udde på Ljusterö

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vinterdag, Lindesberg
        May. 25, 2011

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vinterdag, Lindesberg

        Est: kr10,000 - kr12,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vinterdag, Lindesberg Signerad och daterad Oskar Bergman, Lindesberg februari 1945. Akvarell med täckvitt på papper, 32 x 49 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vårlandskap med björkar
        May. 25, 2011

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vårlandskap med björkar

        Est: kr15,000 - kr18,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vårlandskap med björkar Signerad Oskar Bergman. Akvarell på papper, 33,5 x 24 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Motiv från Brunnby, Skåne
        May. 25, 2011

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Motiv från Brunnby, Skåne

        Est: kr20,000 - kr25,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Motiv från Brunnby, Skåne Signerad och daterad Oskar Bergman 1922. Akvarell och täckvitt på papper, 35 x 49,5 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Forsen, Ludvika Signerad
        May. 25, 2011

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Forsen, Ludvika Signerad

        Est: kr12,000 - kr15,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Forsen, Ludvika Signerad och daterad Oskar Bergman Ludvika April 1935. Akvarell på papper, 49 x 71 cm. UTSTÄLLD: Oskar Bergman, Riksutställningar, utställning 112, katalognr 15

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Olivlund Toscana Signerad
        May. 25, 2011

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Olivlund Toscana Signerad

        Est: kr12,000 - kr15,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Olivlund Toscana Signerad och daterad Oskar Bergman 1913-1946. Akvarell med täckvitt på papper, 35 x 50 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Viken Signerad och daterad
        May. 25, 2011

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Viken Signerad och daterad

        Est: kr8,000 - kr10,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Viken Signerad och daterad Oskar Bergman1959. Akvarell på papper, 31 x 39,5 cm. PROVENIENS: Fritzes Hovbokhandel, Stockholm

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Ängsblomster Signerad och
        May. 25, 2011

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Ängsblomster Signerad och

        Est: kr8,000 - kr10,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Ängsblomster Signerad och daterad Oskar Bergman Juni 1948. Akvarell på papper, 31 x 42,5 cm. PROVENIENS: Beijers Auktioner, Klassiska, hösten 1990, katalognr 42, nr 348

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vår Signerad Oskar
        May. 25, 2011

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vår Signerad Oskar

        Est: kr8,000 - kr10,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vår Signerad Oskar Bergman. Akvarell och täckvitt på papper, 18 x 12,5 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • BERGMAN, Oskar (1879-1963): Vårbjörkar, signerad
        Mar. 21, 2011

        BERGMAN, Oskar (1879-1963): Vårbjörkar, signerad

        Est: - kr6,000

        BERGMAN, Oskar (1879-1963): Vårbjörkar, signerad Oskar Bergman, akvarell, 20,5x14,5

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Landskap från Orust
        Dec. 08, 2010

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Landskap från Orust

        Est: kr20,000 - kr30,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Landskap från Orust Signerad och daterad Oskar Bergman Orust aug. 1937. Akvarell på papper, 36 x 50 cm.

        Stockholms Auktionsverket
        Dec. 08, 2010

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Stockholms ström Signerad
        Dec. 08, 2010

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Stockholms ström Signerad

        Est: kr18,000 - kr20,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Stockholms ström Signerad Oskar Bergman. Akvarell på papper, 36 x 53 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vinterfiske Signerad och
        Dec. 08, 2010

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vinterfiske Signerad och

        Est: kr6,000 - kr8,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Vinterfiske Signerad och daterad Oskar Bergman 1956. Akvarell med täckvitt på papper, 37 x 53 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Skölderviken Signerad och
        Dec. 08, 2010

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Skölderviken Signerad och

        Est: kr12,000 - kr15,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Skölderviken Signerad och daterad Oskar Bergman april 1930. Akvarell på papper, 35 x 50 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Herrgård i höstlandskap
        Dec. 08, 2010

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Herrgård i höstlandskap

        Est: kr8,000 - kr10,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Herrgård i höstlandskap Signerad Oskar Bergman. Akvarell med täckvitt på papper, 27 x 37,5 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Keramik och leksaker
        Dec. 08, 2010

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Keramik och leksaker

        Est: kr10,000 - kr12,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Keramik och leksaker Signerad och daterad Oskar Bergman 1952. Akvarell med täckvitt på papper, 24,5 x 34,5 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Oskar Bergman (Sw., 1879-1963), Winter Garden
        Jun. 19, 2010

        Oskar Bergman (Sw., 1879-1963), Winter Garden

        watercolor on paper, signed and dated at lower right "Oskar Bergman 1935," charming snowy village scene in Bergman's revered naive style, attractively framed under glass. SS 14.25 x 21.25 in.; DOA 21 x 28.5 in. Not examined out of the frame. Private Collection from Charlotte, NC

        Leland Little Auctions
      • OSKAR BERGMAN 1879-1963 Torups slott, Skåne
        Jun. 03, 2010

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Torups slott, Skåne

        Est: kr25,000 - kr30,000

        OSKAR BERGMAN 1879-1963 Torups slott, Skåne Signerad och daterad Oskar Bergman 1932. Akvarell på papper, 37,5 x 54,5 cm. PROVENIENS: Friherrinnan Henriette Coyet, Torup dennas dotterdotter Margaretha Nyman, Lund

        Stockholms Auktionsverket
      • Oskar Bergman 1879-1963. Insjölandskap. Signerad
        Jan. 25, 2010

        Oskar Bergman 1879-1963. Insjölandskap. Signerad

        Est: kr600 - kr800

        Oskar Bergman 1879-1963. Insjölandskap. Signerad och daterad Oskar Bergman 1914. Etsning, 14,3 x 20,5.

        Auktionskammare Uppsala
      • Oskar Bergman 1879-1963. Vinterlandskap. Signerad
        Jan. 25, 2010

        Oskar Bergman 1879-1963. Vinterlandskap. Signerad

        Est: kr1,500 - kr2,000

        Oskar Bergman 1879-1963. Vinterlandskap. Signerad Oskar Bergman. Gouache, 15 x 21,5.

        Auktionskammare Uppsala