Anton Ulrik Berndes Sold at Auction Prices

Miniature painter, Mezzotintostecher

  • Miniatyrporträtt, av Anton Ulrik Berndes
    Dec. 04, 2012

    Miniatyrporträtt, av Anton Ulrik Berndes

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Miniatyrporträtt, av Anton Ulrik Berndes MINIATYRMÅLNING, av Anton Ulrik Berndes (1757-1844), profilporträtt av friherre Gustaf Adolf Reuterholm (1756-1813), grisaille, gouache på elfenben, tondo 7 cm, monterad i lackdosa med guld ...

    Stockholms Auktionsverket
  • MINIATYRMÅLNING, tillskriven Anton Ulrik Berndes
    May. 27, 2011

    MINIATYRMÅLNING, tillskriven Anton Ulrik Berndes

    Est: kr3,000 - kr4,000

    MINIATYRMÅLNING, tillskriven Anton Ulrik Berndes (1757-1844), monogramsignerad AB., porträtt av C.L. Widmark (1777-1825), gouache på elfenben, monterad i förgylld mässingram, oval 6 x 4,5, inklusive ram 7,5 x 6 cm.

    Stockholms Auktionsverket