Hugo Birger Sold at Auction Prices

Painter, b. 1854 - d. 1887

    • Hugo Birger (1854 - 1887), Self Portrait
      Jun. 29, 2023

      Hugo Birger (1854 - 1887), Self Portrait

      Est: £2,000 - £4,000

      Property of a GentlemanHugo Birger (1854 - 1887)Self PortraitOil on panelProvenance:Fritzes Konsthandel, 1970;Private Collection, Stockholm.Dimensions:(panel) 9 in. (H) x 6.5 in. (W)

      Sloane Street Auctions
    • Hugo Birger (1854-1887) Swedish. "Marin (Marine)", A Busy Port Scene, with the Launching of a Large Boat, Watercolour, Signed, and Inscribed 'Marin' on the reverse, 8" x 11.5".
      Dec. 19, 2018

      Hugo Birger (1854-1887) Swedish. "Marin (Marine)", A Busy Port Scene, with the Launching of a Large Boat, Watercolour, Signed, and Inscribed 'Marin' on the reverse, 8" x 11.5".

      Est: £400 - £600

      John Nicholson's Fine Art Auctioneers & Valuers
    • Hugo Birger, Study for 'Grodkungen'
      Jun. 07, 2018

      Hugo Birger, Study for 'Grodkungen'

      Est: kr20,000 - kr30,000

      Signed Hugo Peterson and dated -76. Pencil and watercolour on paper laid down on cardboard 34 x 22 cm.

      Bukowskis
    • Hugo Birger, "Utanför ett spanskt värdshus" (Outside a Spanish Tavern)
      Jun. 07, 2018

      Hugo Birger, "Utanför ett spanskt värdshus" (Outside a Spanish Tavern)

      Est: kr130,000 - kr150,000

      Signed Hugo Birger and dated Paris 1886. Oil on canvas 81 x 117 cm.

      Bukowskis
    • Hugo Birger (Sw edish, 1854-1887) Ormtjusare
      Jun. 25, 2014

      Hugo Birger (Sw edish, 1854-1887) Ormtjusare

      Est: £10,000 - £15,000

      Hugo Birger (Sw edish, 1854-1887) Ormtjusare (Snake charmers) signed 'Birger.' (lower left), indistinctly inscribed and dated '1884' on reverse oil on canvas 61 x 87cm (24 x 34 1/4in). Provenance Konsthandl G. Carlsson, Karlskrona Private collection, Sweden

    • Hugo Birger 1854-1887 Parisisk skönhet i vitt.
      Jun. 13, 2013

      Hugo Birger 1854-1887 Parisisk skönhet i vitt.

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Hugo Birger 1854-1887 Parisisk skönhet i vitt. Signerad Birger Paris. Olja på duk, 40 x 32 Signed Birger Paris. Oil on canvas, 40 x 32 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Hugo Birger 1854-1887 Scene from Alhambra. Signed
      May. 28, 2013

      Hugo Birger 1854-1887 Scene from Alhambra. Signed

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Hugo Birger 1854-1887 Scene from Alhambra. Signed Birger with dedication: "Till Emil Haglund vänskapsfullt". Probably executed circa 1882. Panel 61 x 49 cm.

      Bukowskis
    • Hugo Birger 1854-1887. Studie av sittande kvinna.
      Jan. 31, 2012

      Hugo Birger 1854-1887. Studie av sittande kvinna.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • HUGO BIRGER, 1854-1887, Flicka vid badbalja
      Dec. 07, 2011

      HUGO BIRGER, 1854-1887, Flicka vid badbalja

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HUGO BIRGER, 1854-1887, Trädgården i Granada
      Dec. 07, 2011

      HUGO BIRGER, 1854-1887, Trädgården i Granada

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
      Aug. 29, 2011

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Hugo Birger 1854-1887. Vid badbaljan. Signerad och
      Aug. 29, 2011

      Hugo Birger 1854-1887. Vid badbaljan. Signerad och

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • HUGO BIRGER 1854-1887 La Buenaventura (Spådomen)
      May. 25, 2011

      HUGO BIRGER 1854-1887 La Buenaventura (Spådomen)

      Est: kr400,000 - kr500,000

      HUGO BIRGER 1854-1887 La Buenaventura (Spådomen) Signerad H. Birger g.m. S.A.P (konstnärens far Sven August Petterson). Olja på duk, 135 x 198 cm. LITTERATUR Sixten Strömbom: Hugo Birger, Stockholm 1947, text sidan 199ff och 219, jämför illustration 76, studie för La Buenaventura, utförd i Granada 1885, katalognr 198

      Stockholms Auktionsverket
    • HUGO BIRGER 1854-1887 Trädgården i Granada
      May. 25, 2011

      HUGO BIRGER 1854-1887 Trädgården i Granada

      Est: kr300,000 - kr400,000

      HUGO BIRGER 1854-1887 Trädgården i Granada Signerad och daterad Birger Granada -82. Olja på pannå, 65 x 53 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • HUGO BIRGER 1854-1887 Porträtt föreställande
      May. 25, 2011

      HUGO BIRGER 1854-1887 Porträtt föreställande

      Est: kr25,000 - kr30,000

      HUGO BIRGER 1854-1887 Porträtt föreställande skådespelaren vid Kgl. teatrarna Vilhelm Jacobson Olja på duk fäst på pannå, 68 x 55 cm. Utförd i Paris omkring 1880 då Hugo Birger och Ernst Josephson delade ateljé vid Rue Gabrielle PROVENIENS: Krigsdomare Nils Aschan, Stockholm LITTERATUR: Sixten Strömbom: Hugo Birger, Stockholm 1947...

      Stockholms Auktionsverket
    • HUGO BIRGER 1854-1887 Solbelyst landskap Signerad
      Jun. 03, 2010

      HUGO BIRGER 1854-1887 Solbelyst landskap Signerad

      Est: kr15,000 - kr20,000

      HUGO BIRGER 1854-1887 Solbelyst landskap Signerad Hugo Birger. Olja på duk, 47 x 61,5 cm. Med dedikation till Pontus Furstenberg.

      Stockholms Auktionsverket
    • - HUGO BIRGER 1854-1887 Brevet Olja på duk, 42 x
      Nov. 26, 2009

      - HUGO BIRGER 1854-1887 Brevet Olja på duk, 42 x

      - HUGO BIRGER 1854-1887 Brevet Olja på duk, 42 x 57,5 cm. PROVENIENS: Björks Konsthandel, oktober 1923, katalognr 8, plansch III Hovjuvelerare K. Andersson, Stockholm Fru Signe Andersson, Villa KA, Stockholm LITTERATUR: Sixten Strömbom: Hugo Birger, Stock

      Stockholms Auktionsverket
    • HUGO BIRGER
      Nov. 24, 2009

      HUGO BIRGER

      Est: £10,000 - £15,000

      THE MURILLO GARDENS, SEVILLE signed and dated HBirger 82 / SEVILLA lower right

    • HUGO BIRGER 1854-1887 Spanskt torg med musikanter
      May. 28, 2009

      HUGO BIRGER 1854-1887 Spanskt torg med musikanter

      Est: kr200,000 - kr250,000

      HUGO BIRGER 1854-1887 Spanskt torg med musikanter Granada Signerad och daterad Hugo Birger Paris-Granada -86. Olja på duk, 85 x 120 cm. LITTERATUR Sixten Strömbom: Hugo Birger, Stockholm 1947, jämför katalognr 223 och 224 - Det glada skimret kring målarens korta levnadssaga har alla förutsättningar att tjusa, i synnerhet romanti...

      Stockholms Auktionsverket
    • HUGO BIRGER 1854-1887 Trubaduren Signerad och
      May. 28, 2009

      HUGO BIRGER 1854-1887 Trubaduren Signerad och

      Est: kr250,000 - kr300,000

      HUGO BIRGER 1854-1887 Trubaduren Signerad och daterad Hugo Peterson Gtbg 1877. Olja på duk, 80,5 x 121,5 cm. Målad i Göteborg senhösten 1877 LITTERATUR Sixten Strömbom: Hugo Birger, Stockholm 1947, sidan 53, avbildad på samma sida, bild 14, katalognr 51 Svenskt Konstnärslexikon, del I, Malmö 1952, omnämnd sidan 182 En page s...

      Stockholms Auktionsverket
    • HUGO BIRGER 1854-1887 Flicka med rosor Signerad
      Nov. 27, 2008

      HUGO BIRGER 1854-1887 Flicka med rosor Signerad

      Est: kr4,200 - kr5,200

      HUGO BIRGER 1854-1887 Flicka med rosor Signerad och daterad H Peterson 1876. Olja på duk, 79 x 58 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • HUGO BIRGER 1854-1887 Utanför hamnfogdekontoret
      Nov. 27, 2008

      HUGO BIRGER 1854-1887 Utanför hamnfogdekontoret

      Est: kr2,600 - kr3,150

      HUGO BIRGER 1854-1887 Utanför hamnfogdekontoret Signerad och daterad H. Petterson 1875. Olja på pannå, 25 x 33,5 cm. PROVENIENS: Grosshandlare N Tjulander, Storängen LITTERATUR: Sixten Strömbom: Hugo Birger, Stockholm 1947, sidan 54, avbildad på samma sida, katalognr 43, där daterad 1876

      Stockholms Auktionsverket
    • The white dove
      Jul. 10, 2008

      The white dove

      Est: £1,000 - £1,500

      Circle of Hugo Birger (Swedish, 1854-1887) The white dove oil on canvas 16½ x 12.5.8 in. (42 x 32 cm.)

    • Hugo Birger 1854-1887. Landskap med vattendrag.
      Jun. 03, 2008

      Hugo Birger 1854-1887. Landskap med vattendrag.

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Hugo Birger 1854-1887. Landskap med vattendrag. Signerad och dedicerad "Till Pontus Fürstenberg med vänskap fr Hugo Birger". Olja på duk, 46 x 65.

      Auktionskammare Uppsala