Jens Birkemose Sold at Auction Prices

Painter, Photographer, Sculptor

        • Jens Birkemose: Composition, Kbh - Paris - 1998-2000 (CD)
          Sep. 26, 2024

          Jens Birkemose: Composition, Kbh - Paris - 1998-2000 (CD)

          Est: kr36,000 - kr40,000

          Jens Birkemose (1943-2022): Composition, Kbh - Paris - 1998-2000. Oil on canvas. 190 x 220 cm.

          Auktionshuset.com
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr1,000 - kr2,000

          Akvarel, komposition, signeret J. Birkmose, gledet ned i rammen, 75 x 58/CD Fremstår med brugsspor.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr3,000 - kr6,000

          Untitled 1985. Olie og akryl på masonit. Usigneret. 140 x 122 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr2,000 - kr4,000

          Untitled 1985. Olie, akryl, mixed media og cykelslanger på masonit. Signeret 'B'. 120 x 75 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr3,000 - kr6,000

          Untitled 1969. Olie, akryl og mixed media på masonit. Signeret 'B'. 122,5 x 137,5 cm. Plade fremstår med ligt fugtpletter. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr3,000 - kr6,000

          Untitled 1985. Olie og akryl på masonit. Usigneret. 150 x 122 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Komposition uden titel. Olie på lærred. Usigneret. 130 x 97 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Untitled 1992. Olie på lærred. Monteret i ramme af massiv mahogni. Signeret 'B'. 115 x 115 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Untitled 1985. Olie og akryl på masonit. Signeret 'B'. 140 x 122 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Komposition uden titel. Olie på lærred. Signeret på bagside 'J. Birkemose 92-94'. 97 x 130 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Untitled 1992. Olie på lærred. Monteret i ramme af massiv mahogni. Signeret 'B'. 135 x 100 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr5,000 - kr10,000

          Untitled 1985. Olie, akryl og mixed media på masonit. Signeret 'B'. 149 x 120 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr5,000 - kr10,000

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Komposition uden titel. Olie på lærred. Usigneret. 146 x 114 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr5,000 - kr10,000

          Komposition uden titel. Olie på. Usigneret. 165 x 120 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand. Uden ramme. Enkelte mærker på kant af lærred.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr5,000 - kr10,000

          Komposition uden titel. Olie på lærred. Usigneret. 170 x 110 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand. Uden ramme. Enkelte mærker på kant af lærred.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Untitled 1985. Olie og akryl på masonit. Signeret 'B'. 122 x 137 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr3,000 - kr6,000

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr3,000 - kr6,000

          Untitled 1993. Olie og akryl på masonit. Usigneret. 52 x 66 cm. Monteret i sortmalet ramme. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr3,000 - kr6,000

          Untitled 1993. Olie og akryl på masonit. Usigneret. 48 x 71 cm. Monteret i sortmalet ramme. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Untitled 1969. Olie og akryl på masonit. Signeret 'JB 69'. 131x 122 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Untitled 1985. Olie og akryl på masonit. Usigneret. 122 x 137 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Komposition - 'DJ ved mixerpult'. Olie på lærred. Usigneret. 100 x 150 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand. Uden ramme. Flere mærker på kant af lærred.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr4,000 - kr8,000

          Untitled 1969. Olie og akryl på masonit. Signeret 'JB 69'. 90 x 121 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr5,000 - kr10,000

          Komposition uden titel. Olie på. Usigneret. 130 x 165 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand. Uden ramme. Flere mærker på kant af lærred.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr5,000 - kr10,000

          Komposition uden titel. Olie på lærred. Usigneret. 195 x 130 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand. Uden ramme. Enkelte mærker på kant af lærred.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr6,000 - kr12,000

          Komposition uden titel. Olie på lærred. Signeret B. 165 x 130 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr6,000 - kr12,000

          Komposition uden titel. Olie på. Usigneret. 195 x 130 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand. Uden ramme. Enkelte mærker på kant af lærred.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr10,000 - kr20,000

          Komposition uden titel. Ca. 1985. Usigneret. Olie og akryl på plader sat sammen på ramme. 215 x 245 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr5,000 - kr10,000

          Komposition uden titel. Olie på lærred. Usigneret. 192 x 177 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand. Uden ramme. Flere mærker på kant af lærred.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr10,000 - kr20,000

          Komposition uden titel. Olie på lærred. Usigneret. 200 x 210 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr10,000 - kr20,000

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr7,500 - kr15,000

          Komposition. Uden titel, ca. 1995. Olie, akryl og broderi på lærred. 195 x 130 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr7,500 - kr15,000

          Komposition. Uden titel, ca. 1995. Olie, akryl og broderi på lærred. 195 x 130 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr10,000 - kr20,000

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr6,000 - kr12,000

          Komposition uden titel. Olie på lærred. Usigneret. 201 x 150 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr7,500 - kr15,000

          Komposition uden titel. Olie på lærred. Usigneret. 130 x 195 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr10,000 - kr20,000

          'Jail Cell Copenhagen, 1994'. Mixed media på masonitplade med træramme, bag glas. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. 210 x 275 cm. Original stand. Ramme med brugsspor og ridser.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr10,000 - kr20,000

          Komposition uden titel. Ca. 1986. Olie på lærred. Usigneret. 130 x 194 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr6,000 - kr12,000

          Komposition uden titel. Olie og mixed medie på lærred. Usigneret. 195 x 130 cm. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr20,000 - kr40,000

          Triptykon. Komposition uden titel. Olie på plader. Usigneret. Betegnet 2A, 2B og 2C. Med monteringshuller på plader. Hver plade á 120 x 250 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr10,000 - kr20,000

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr20,000 - kr40,000

          Triptykon. Komposition uden titel. Olie på plader. Usigneret. Betegnet 3A, 3B og 3C. Med monteringshuller på plader. Hver plade á 120 x 250 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr10,000 - kr20,000

          Komposition uden titel. Ca. 1985. Olie på plader. Usigneret. Hver plade á 248 x 122 cm. Med monteringshuller i plader. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr10,000 - kr20,000

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr10,000 - kr20,000

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Jens Birkemose (1943-2022)
          Aug. 31, 2024

          Jens Birkemose (1943-2022)

          Est: kr10,000 - kr20,000

          Komposition uden titel. Ca. 1985. Usigneret. Olie og akryl på plader sat sammen på ramme. 215 x 245 cm. Tidligere udstillet på Jorn Museet - 'Jens Birkemose - Jeg er ikke færdig endnu...' 23.2.–26.5.2019. Proveniens – hidhørende fra boet efter kunstneren selv. Original stand.

          Svendborg Auktionerne ApS