Olle Bonnier Sold at Auction Prices

b. 1925 -

  • Olle Bonniér, Komposition OLLE BONNIÉR född 1925
    Apr. 25, 2013

    Olle Bonniér, Komposition OLLE BONNIÉR född 1925

    Est: kr50,000 - kr60,000

    Olle Bonniér, Komposition OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad och daterad OB -50. Blandteknik på papp-pannå, 30 x 31 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Olle Bonniér, Ridån OLLE BONNIÉR född 1925 Ridån
    Apr. 25, 2013

    Olle Bonniér, Ridån OLLE BONNIÉR född 1925 Ridån

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Olle Bonniér, Ridån OLLE BONNIÉR född 1925 Ridån Signerad och daterad O. Bonnier 1954. Gouache och collage på pannå, 30 x 68 cm. Förlaga till ridån i Lycksele

    Stockholms Auktionsverket
  • Olle Bonniér, Två figurer OLLE BONNIÉR född 1925
    Apr. 25, 2013

    Olle Bonniér, Två figurer OLLE BONNIÉR född 1925

    Est: kr50,000 - kr60,000

    Olle Bonniér, Två figurer OLLE BONNIÉR född 1925 Två figurer Monogramsignerad och daterad -46. Olja på pannå, 35 x 45 cm. PROVENIENS: Skandinaviska Enskilda Bankens Konstförening 1972

    Stockholms Auktionsverket
  • Olle Bonniér, Flugfångaren OLLE BONNIÉR född 1925
    Apr. 25, 2013

    Olle Bonniér, Flugfångaren OLLE BONNIÉR född 1925

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Olle Bonniér, Flugfångaren OLLE BONNIÉR född 1925 Flugfångaren Signerad och daterad på baksidan Olle Bonniér 1963. Blandteknik i plexilåda, 27 x 21 x 12 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Olle Bonniér, Pling OLLE BONNIÉR född 1925 Pling
    Apr. 25, 2013

    Olle Bonniér, Pling OLLE BONNIÉR född 1925 Pling

    Est: kr6,000 - kr8,000

    Olle Bonniér, Pling OLLE BONNIÉR född 1925 Pling Signerad och daterad O. B. -49. Akvarell på papper fäst på kartong, 17 x 15,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Olle Bonniér född 1925. Komposition. Signerad O.
    Jan. 29, 2013

    Olle Bonniér född 1925. Komposition. Signerad O.

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Olle Bonniér född 1925. Komposition. Signerad O. Bonniér - 76. Pastell, 35 x 50.

    Auktionskammare Uppsala
  • Olle Bonnier, Fuga OLLE BONNIER född 1925 Fuga
    Sep. 19, 2012

    Olle Bonnier, Fuga OLLE BONNIER född 1925 Fuga

    Est: kr5,000 - kr6,000

    Stockholms Auktionsverket
  • Hans Hammarskiöld, Olle Bonniér med "Pling"
    May. 22, 2012

    Hans Hammarskiöld, Olle Bonniér med "Pling"

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 25, 2012

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Olle Bonniér, Pling OLLE BONNIÉR född 1925 Pling Signerad och daterad O. B. -49. Akvarell på papper fäst på kartong, 44 x 35 cm. PROVENIENS: Thomas Millroths samling

    Stockholms Auktionsverket
  • Olle Bonniér född 1925. "el Macho". Signerad och
    Mar. 27, 2012

    Olle Bonniér född 1925. "el Macho". Signerad och

    Est: kr6,000 - kr8,000

    Auktionskammare Uppsala
  • HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Olle Bonniér med
    Nov. 15, 2011

    HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Olle Bonniér med

    Est: kr10,000 - kr12,000

    Stockholms Auktionsverket
  • OLLE BONNIÉR född 1925 Vädersträcken Signerad och
    Sep. 21, 2011

    OLLE BONNIÉR född 1925 Vädersträcken Signerad och

    Est: kr6,000 - kr8,000

    OLLE BONNIÉR född 1925 Vädersträcken Signerad och daterad O. Bonniér -84. Gouache på papper, 40 x 75 cm. PROVENIENS: Galerie Bleue, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • Olle Bonnier (Swedish, born 1925); A Group of Eight Various Lithographs; (8)
    Apr. 17, 2011

    Olle Bonnier (Swedish, born 1925); A Group of Eight Various Lithographs; (8)

    A Group of Eight Various Lithographs, 1940-59 Lithographs on wove paper, each signed in pencil and numbered, the full sheets, in overall very good condition aside from some with specks of foxing and minor surface soiling, each framed. Titles include: The Lizards Tracks; Tracks of Wild Dog; The Secret Message; Installation of Rotating Transparent Membranes; Thunder Space; Lightening Divider; Salt Wind; Set Lightening on Fire (8) each sheet 13 x 10in or reverse

    Jan. 23, 2011

    Est: $800 - $1,000

  • OLLE BONNIÉR född 1925 Kall flätning Signerad och
    Oct. 28, 2010

    OLLE BONNIÉR född 1925 Kall flätning Signerad och

    Est: kr30,000 - kr35,000

    OLLE BONNIÉR född 1925 Kall flätning Signerad och daterad O Bonniér 1955. Gouache på papper, 34 x 20,5 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Ny realtitet - Hans Eklunds samling, våren 2006, katalognr 3 UTSTÄLLD: Stockholms stadsmuseum 2005

    Stockholms Auktionsverket
  • OLLE BONNIÉR född 1925 Figurkomposition Signerad
    Oct. 28, 2010

    OLLE BONNIÉR född 1925 Figurkomposition Signerad

    Est: kr15,000 - kr18,000

    OLLE BONNIÉR född 1925 Figurkomposition Signerad och daterad Bonniér -72. Olja på duk fäst på pannå, 51 x 66 cm. PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Moderna Kvalitén, hösten 1998, katalognr 70

    Stockholms Auktionsverket
  • BONNIER, OLLE, FÖDD 1925 Utan titel. Gouache.
    May. 08, 2010

    BONNIER, OLLE, FÖDD 1925 Utan titel. Gouache.

    Est: - kr3,500

    BONNIER, OLLE, FÖDD 1925 Utan titel. Gouache. Signerad och daterad -63. 28x75. (D).

    Crafoord Auktioner
  • D - OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad
    May. 06, 2010

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad och daterad O. B -45. Olja på duk fäst på pannå, 71 x 52 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

    Stockholms Auktionsverket
  • D - OLLE BONNIÉR född 1925 Källarbordet i Lessebo
    May. 06, 2010

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 Källarbordet i Lessebo

    Est: kr15,000 - kr18,000

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 Källarbordet i Lessebo Signerad och daterad på baksidan Bonniér 1945. Olja på duk, 38 x 55 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

    Stockholms Auktionsverket
  • D - OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition med figurer
    May. 06, 2010

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition med figurer

    Est: kr15,000 - kr18,000

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition med figurer Signerad O.B. Olja på smörpapper fäst på pannå, 38,5 x 53,5 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

    Stockholms Auktionsverket
    May. 06, 2010

    Est: kr8,000 - kr10,000

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad och daterad O. Bonniér 10/6 -57. Gouache på papper, 29,5 x 39,5 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

    Stockholms Auktionsverket
  • D - OLLE BONNIÉR född 1925 1956 års tema Signerad
    May. 06, 2010

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 1956 års tema Signerad

    Est: kr8,000 - kr10,000

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 1956 års tema Signerad och daterad Olle Bonniér 1956. Pastellkrita på papper, 60 x 47 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

    Stockholms Auktionsverket
  • D - OLLE BONNIÉR född 1925 Membran Signerad och
    May. 06, 2010

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 Membran Signerad och

    Est: kr12,000 - kr15,000

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 Membran Signerad och daterad Bonniér -58. Olja på duk, 105 x 98 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

    Stockholms Auktionsverket
  • D - OLLE BONNIÉR född 1925 1950 års tema Signerad
    May. 06, 2010

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 1950 års tema Signerad

    Est: kr30,000 - kr40,000

    D - OLLE BONNIÉR född 1925 1950 års tema Signerad och daterad O.B -50. Tempera på pannå, 30 x 30,5 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

    Stockholms Auktionsverket
  • OLLE BONNIÉR Sweden born 1925 Rymd Signed and
    Mar. 17, 2010

    OLLE BONNIÉR Sweden born 1925 Rymd Signed and

    Est: kr1,500 - kr2,000

    OLLE BONNIÉR Sweden born 1925 Rymd Signed and dated O. Bonniér -94. Mixed media, 74 x 1,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • OLLE BONNIÉR född 1925 Positiv-Negativ Signerad O.
    Oct. 29, 2009

    OLLE BONNIÉR född 1925 Positiv-Negativ Signerad O.

    Est: kr350,000 - kr400,000

    OLLE BONNIÉR född 1925 Positiv-Negativ Signerad O. Bonnier. Olja på duk, 203 x 135 cm. Detalj ur ridån i Lycksele småskoleseminarium, nuvarande Johan Skyttes skola Utförd 1954 Olle Bonniér var en av de unga konstnärer som efter kriget anammade konkretismen tillsammans med bland andra Lage Lindell, Pierre Olofsson, Lennart Rodhe ...

    Stockholms Auktionsverket
  • OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad O.B.
    Oct. 29, 2009

    OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad O.B.

    Est: kr6,000 - kr8,000

    OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad O.B. samt signerad och daterad Olle Bonnier -50. Blandteknik, 13,5 x 14,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • OLLE BONNIÉR född 1925 Ridån Signerad och daterad
    Oct. 29, 2009

    OLLE BONNIÉR född 1925 Ridån Signerad och daterad

    Est: kr20,000 - kr25,000

    OLLE BONNIÉR född 1925 Ridån Signerad och daterad O Bonnier 1954. Gouache och collage på pannå, 30 x 68 cm. Förlaga till ridån i Lycksele småskoleseminarium. Se också nr 1176

    Stockholms Auktionsverket
  • OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad och
    Apr. 28, 2009

    OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad och

    Est: kr8,000 - kr10,000

    OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad och daterad Bonniér -59. Blandteknik på papper, 85 x 74 cm. PROVENIENS: Direktör Nils och Eivor Svensson, Paris

    Stockholms Auktionsverket
  • OLLE BONNIÉR född 1925 1956 års tema signerad och
    Apr. 24, 2008

    OLLE BONNIÉR född 1925 1956 års tema signerad och

    Est: kr15,000 - kr20,000

    OLLE BONNIÉR född 1925 1956 års tema signerad och daterad O Bonnier 56. Pastell på papper, 41 x 62 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • OLLE BONNIÉR född 1925 plingeling signerad och
    Apr. 24, 2008

    OLLE BONNIÉR född 1925 plingeling signerad och

    Est: kr5,000 - kr6,000

    OLLE BONNIÉR född 1925 plingeling signerad och daterad O.B. -49. Gouache på papper, 17 x 15 cm.

    Stockholms Auktionsverket