Olle Bonniér Sold at Auction Prices

Painter, Plastic Art

    • Olle Bonnier (Swedish 1925-2016), "Kall Flatning" [Cold Braiding], 1947, ink and gouache on paper
      Oct. 23, 2024

      Olle Bonnier (Swedish 1925-2016), "Kall Flatning" [Cold Braiding], 1947, ink and gouache on paper

      Olle Bonnier Swedish, 1925-2016 "Kall Flatning" [Cold Braiding], 1947 ink and gouache on paper signed and dated twice, in ink lower right and in pencil lower left. Hinged, matted and framed under acrylic. Provenance: Property of a prominent Manhattan AD100 interior designer; Sold at Bukowski's, Stockholm, April 28, 2003, lot 246B.

      South Bay Auctions Inc
    • OLLE BONNIÉR (NÉ EN 1925)
      Oct. 26, 2013

      OLLE BONNIÉR (NÉ EN 1925)

      Est: €300 - €500

      OLLE BONNIÉR (NÉ EN 1925) La Seine signé, titré, daté, situé et dédicacé 'Bonnier La Seine Paris 18.10.1958' (le long du bord inférieur) gouache sur papier 42 x 83.5 cm. (16½ x 33 5/8 in.) Réalisé en 1958.

    • Olle Bonniér född 1925. Komposition. Signerad och
      Jun. 12, 2013

      Olle Bonniér född 1925. Komposition. Signerad och

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Olle Bonniér född 1925. Komposition. Signerad och daterad O. Bonniér -54. Olja på duk, 115 x 115. English Text: Signed and dated O. Bonniér -54. Oil on canvas, 115 x 115 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olle Bonniér född 1925. "Sevilla". Signerad,
      Mar. 05, 2013

      Olle Bonniér född 1925. "Sevilla". Signerad,

      Est: kr800 - kr1,000

      Olle Bonniér född 1925. "Sevilla". Signerad, daterad och numrerad Olle Bonniér -72, 24 x 50. Färglitografi, 23 x 58.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olle Bonniér född 1925. Komposition. Signerad O.
      Mar. 05, 2013

      Olle Bonniér född 1925. Komposition. Signerad O.

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Olle Bonniér född 1925. Komposition. Signerad O. Bonniér - 76. Pastell, 35 x 50.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olle Bonniér född 1925. "Tre Dansande".
      Jan. 29, 2013

      Olle Bonniér född 1925. "Tre Dansande".

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Olle Bonniér född 1925. "Tre Dansande". Monogramsignerad och daterad OB -46. Blandteknik, 11,5 x 20.

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 29, 2013

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Olle Bonniér född 1925. Komposition. Signerad och daterad O.Bonniér - 88. Pastell, 29 x 38.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olle Bonniér, 1956 års tema OLLE BONNIÉR född 1925
      Apr. 25, 2012

      Olle Bonniér, 1956 års tema OLLE BONNIÉR född 1925

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Olle Bonniér, 1956 års tema OLLE BONNIÉR född 1925 1956 års tema Signerad och daterad O. Bonniér -56. Pastell på papper, 41 x 62 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • BONNIER, Olle, (född 1925): Komposition, signerad
      Mar. 21, 2011

      BONNIER, Olle, (född 1925): Komposition, signerad

      Est: - kr1,000

      BONNIER, Olle, (född 1925): Komposition, signerad Bonnier 64, 82/100, färglitografi, 40x47

      Stockholms Auktionsverket
    • BONNIÈR, Olle, (f 1925): "1950-60", portfölj med 9
      Mar. 21, 2011

      BONNIÈR, Olle, (f 1925): "1950-60", portfölj med 9

      Est: - kr3,000

      BONNIÈR, Olle, (f 1925): "1950-60", portfölj med 9 serigrafier, signerade O Bonnier, 74/75, bladstorlek 33x25

      Stockholms Auktionsverket
    • Olle Bonniér född 1925. "Nattlig mystik".
      Jan. 31, 2011

      Olle Bonniér född 1925. "Nattlig mystik".

      Est: - kr1,000

      Auktionskammare Uppsala
    • OLLE BONNIÉR född 1925 1956 års tema Signerad och
      Oct. 28, 2010

      OLLE BONNIÉR född 1925 1956 års tema Signerad och

      Est: kr25,000 - kr30,000

      OLLE BONNIÉR född 1925 1956 års tema Signerad och daterad O Bonnier 56. Pastell på papper, 41 x 62 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • BONNIER, OLLE, FÖDD 1925 Utan titel. Blandteknik
      Oct. 01, 2010

      BONNIER, OLLE, FÖDD 1925 Utan titel. Blandteknik

      Est: - kr20,000

      BONNIER, OLLE, FÖDD 1925 Utan titel. Blandteknik med collage. Signerad och daterad Sevilla-69. 105x66. (D).

      Crafoord Auktioner
    • D - OLLE BONNIÉR född 1925 Membran Signerad
      May. 06, 2010

      D - OLLE BONNIÉR född 1925 Membran Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - OLLE BONNIÉR född 1925 Membran Signerad Bonniér. Olja på duk, 197 x 133,5 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

      Stockholms Auktionsverket
    • D - OLLE BONNIÉR född 1925 Min bästa mack - för
      May. 06, 2010

      D - OLLE BONNIÉR född 1925 Min bästa mack - för

      Est: kr8,000 - kr10,000

      D - OLLE BONNIÉR född 1925 Min bästa mack - för fan Signerad och daterad på baksidan Olle Bonniér 1964. Olja på duk, 27 x 35 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

      Stockholms Auktionsverket
    • D - OLLE BONNIÉR född 1925 Gilgamesh Signerad och
      May. 06, 2010

      D - OLLE BONNIÉR född 1925 Gilgamesh Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      D - OLLE BONNIÉR född 1925 Gilgamesh Signerad och daterad Bonniér -59. Olja på papper fäst på pannå, 26,5 x 33,5 cm. LITTERATUR: Thomas Millroth: Olle Bonniér, SAK 1995, jämför målningen Gilgamesh från samma år, avbildad sidan 118f PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

      Stockholms Auktionsverket
    • D - OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad
      May. 06, 2010

      D - OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad

      Est: kr25,000 - kr30,000

      D - OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad och daterad Bonniér -59. Olja på duk, 58 x 77 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

      Stockholms Auktionsverket
    • D - OLLE BONNIÉR född 1925 Eldkomet Signerad och
      May. 06, 2010

      D - OLLE BONNIÉR född 1925 Eldkomet Signerad och

      Est: kr40,000 - kr50,000

      D - OLLE BONNIÉR född 1925 Eldkomet Signerad och daterad Olle Bonniér -50. Olja på duk, 74,5 x 109 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling

      Stockholms Auktionsverket
    • OLLE BONNIÉR Sweden born 1925 Kvinna och man
      Mar. 17, 2010

      OLLE BONNIÉR Sweden born 1925 Kvinna och man

      Est: kr1,000 - kr2,000

      OLLE BONNIÉR Sweden born 1925 Kvinna och man Signed O. Bonniér with dedication "Till min vän Ragnar från Olle". Ink and watercolour, 7 x 14 cm. Executed 1946

      Stockholms Auktionsverket
    • OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad O.B.
      Oct. 29, 2009

      OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad O.B.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad O.B. Gouache på papper, 12,5 x 10 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Olle Bonniér född 1925. Abstrakt komposition.
      Aug. 24, 2009

      Olle Bonniér född 1925. Abstrakt komposition.

      Olle Bonniér född 1925. Abstrakt komposition. Signerad och daterad Bonniér -61. Färglitografi, 13 x 17. Något gulnad.

      Auktionskammare Uppsala
    • OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad och
      Apr. 28, 2009

      OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad och

      Est: kr15,000 - kr18,000

      OLLE BONNIÉR född 1925 Komposition Signerad och daterad O Bonniér -59 XII. Blandteknik på papper, 64 x 82 cm. PROVENIENS: Direktör Nils och Eivor Svensson, Paris

      Stockholms Auktionsverket
    • OLLE BONNIÉR född 1925 komposition 1956 signerad
      Apr. 24, 2008

      OLLE BONNIÉR född 1925 komposition 1956 signerad

      Est: kr50,000 - kr60,000

      OLLE BONNIÉR född 1925 komposition 1956 signerad och daterad O Bonnier 56. Olja och sand på duk, 51 x 150 cm. pROVENIENS Professor Jan Hellners samling, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Olle Bonniér född 1925. Marin komposition.
      Feb. 25, 2008

      Olle Bonniér född 1925. Marin komposition.

      Est: kr800 - kr1,000

      Olle Bonniér född 1925. Marin komposition. Signerad, daterad och numrerad Bonnier -59, 35/115. Litografi, 49 x 39.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olle Bonnier fodd 1925. Komposition i svart.
      Jan. 28, 2008

      Olle Bonnier fodd 1925. Komposition i svart.

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Olle Bonnier fodd 1925. Komposition i svart. Signerad O. Bonnier. Blandteknik samt collage, 40 x 31,5. Signed O. Bonnier. Mixed media and collage, 40 x 31,5 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olle Bonnier fodd 1925. Komposition. Signerad,
      Jan. 28, 2008

      Olle Bonnier fodd 1925. Komposition. Signerad,

      Est: - kr800

      Olle Bonnier fodd 1925. Komposition. Signerad, daterad och numrerad Olle Bonnier, -51, 200/310. Litografi. 51 x 40,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Olle Bonniér (Swedish, b. 1925)
      Oct. 31, 2006

      Olle Bonniér (Swedish, b. 1925)

      Est: £40,000 - £60,000

      Table 1951, assymetric wooden structure with painted surface and inset glass panel 20 1/2 in. (51.5 cm.) high, 53 1/4 in. (135.5 cm.) wide, 36 1/4 in. (92 cm.) deep signed and dated 'Olle Bonniér 1951' (underside)

    • Olle Bonniér (Swedish, b.1925)
      Oct. 31, 2006

      Olle Bonniér (Swedish, b.1925)

      Est: £4,000 - £6,000

      Plingeling signed with initials and dated 'O.B.-49' (lower left) tempera on card 6 3/4 x 6 in. (17.1 x 15.2 cm.) Executed in 1949

      Oct. 31, 2006

      Est: £10,000 - £15,000

      Ridan signed and dated 'Olle Bonniér 1954' (lower left and lower right); and further signed and inscribed 'Olle Bonniér/Ridan' (on the reverse) gouache on paper laid down on card laid down on panel 12 x 26 3/4 in. (30.5 x 68 cm.) Executed in 1954