Willeboirts Bosshaert Sold at Auction Prices

b. 1613 - d. 1654

  • WILLEBOIRTS BOSSHAERT Flandern 1613-1654
    May. 25, 2011

    WILLEBOIRTS BOSSHAERT Flandern 1613-1654

    Est: kr60,000 - kr80,000

    WILLEBOIRTS BOSSHAERT Flandern 1613-1654 tillskriven efter ANTHONIUS VAN DYCK Eros och Neptun Olja på duk, 130 x 101 cm. Attributed to. Oil on canvas. EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris PROVENIENS: Inköpt på Bukowski Auktioner, Stockholm, 1936, sedan dess i samma familjs ägo

    Stockholms Auktionsverket