Axel Ebbe Sold at Auction Prices

Sculptor, Painter

      Aug. 28, 2021

      Est: kr800 -

      Axel Ebbe for Ipsen# Solrose, kvindefigur, glaseret terracotta, h. 35,5 cm.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • AXEL EBBE 1868-1941 Gipsrelief "Ödet Dit du
      May. 11, 2013

      AXEL EBBE 1868-1941 Gipsrelief "Ödet Dit du

      AXEL EBBE 1868-1941 Gipsrelief "Ödet Dit du drifves der Ödet spinner nät för själen." Signerad och daterad -95 75 x 40 cm Ytliga fläckar Smärre nagg i nedre vänstra hörnet, möjligen från tillverkningen Proveniens: Ur kvarlåtenskapen efter skulptören och författaren Axel Ebbe, därefter i arv inom familjen Litteratur: Ebbe, Axel "Heterogenesis" Malmö Tryckeri- och pappersbolags boktryckeri, 1922

      Skanes Action House
    • AXEL EBBE 1868-1941 Ljusstakar/skulpturer av
      May. 11, 2013

      AXEL EBBE 1868-1941 Ljusstakar/skulpturer av

      AXEL EBBE 1868-1941 Ljusstakar/skulpturer av brons, "Lucifer" eller som Axel Ebbe sade "Farbror fasen" Skulpturerna tillkomna utomlands någon gång 1897-1910 Signerade Ebbe Höjd 8.5, längd 22 cm (2) Proveniens: Ur kvarlåtenskapen efter skulptören och författaren Axel Ebbe, därefter i arv inom familjen

      Skanes Action House
    • AXEL EBBE 1868-1941 Skulptur av grönpatinerad
      May. 11, 2013

      AXEL EBBE 1868-1941 Skulptur av grönpatinerad

      AXEL EBBE 1868-1941 Skulptur av grönpatinerad brons "Det stora äventyret" med Adam som klättrar uppför örnens rygg Örnen på en hög klippa och med utbredda vingar Skissförslag till Delawaremonumentet 1937 över de första svenskarnas ankomst till Nordamerika som 300-årsminnet av Nya Sveriges grundande Signerad Ebbe Höjd 50 cm Proveniens: Ur kvarlåtenskapen efter skulptören och författaren Axel Ebbe, därefter i arv inom familjen Historik: Axel Ebbes dikt på skånska från första kapitlet "Skapelsen" i Bibels..

      Skanes Action House
    • Axel (Emil) Ebbe (Swedish, 1868-1941) Male Nude
      May. 31, 2010

      Axel (Emil) Ebbe (Swedish, 1868-1941) Male Nude

      Est: £600 - £800

      Male Nude bronze plaque 18.4 x 14.6cm (7 1/4 x 5 3/4in).

    • Axel Emil Ebbe (1868-1941), A bronze figure of a nude, after Solrose, 15ins
      Mar. 24, 2010

      Axel Emil Ebbe (1868-1941), A bronze figure of a nude, after Solrose, 15ins

      Est: £500 - £700

      Axel Emil Ebbe (1868-1941), A bronze figure of a nude, after Solrose, signed, 15ins

      Gorringes
    • AXEL EBBE 1868-1941 Flicka med vattenkruka - satyr
      Nov. 29, 2007

      AXEL EBBE 1868-1941 Flicka med vattenkruka - satyr

      Est: kr8,000 - kr10,000

      AXEL EBBE 1868-1941 Flicka med vattenkruka - satyr Signerad A. Ebbe. Patinerad brons, hjd 43 cm. PROVENIENS: Given av konstnren till frestandaren fr Axel Ebbes Konsthall i Trelleborg, drefter i arv till nuvarande gare

      Stockholms Auktionsverket