Svenolov Ehrén Sold at Auction Prices

    • Svenolov Ehren Woodcut S/S Orvar Odd
      Jan. 13, 2022

      Svenolov Ehren Woodcut S/S Orvar Odd

      Est: $60 - $100

      Svenolov Ehren (Swedish, 1927-2004). Woodcut S/S Orvard Odd Built 1871. Pencil signed, dated 72, and numbered 66/360 in the lower margin. With additional information, in Swedish, attached on verso. 14 1/2" x 21 3/4" (with frame 20 1/2" x 26 3/4"). Losses to frame, staining on mat.

      Willow Auction House
    • SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi Snöprytt
      Feb. 05, 2012

      SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi Snöprytt

      SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi Snöprytt Söder. Signerad, daterad 1976 och numrerad 298/360. 39.5x54.5 (58x72). Startpris 800 SEK

      Auktionshuset i Solna
    • SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi
      Feb. 05, 2012

      SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi

      SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi Stockholmsvy över T-Centralen. Signerad, daterad 1977 och numrerad 348/360. 50x80 (61x90). Startpris 800 SEK

      Auktionshuset i Solna
    • SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi Fyrhus
      Feb. 05, 2012

      SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi Fyrhus

      SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi Fyrhus under vintertid. Signerad, daterad 1977 och numrerad 176/360. 50x42 (69x56.5.) Startpris 800 SEK

      Auktionshuset i Solna