Anders (1737) Eklund Sold at Auction Prices

    • PORTRAIT OF JACOB PALM SVENSSON, 18TH C. O/C
      Jan. 14, 2023

      PORTRAIT OF JACOB PALM SVENSSON, 18TH C. O/C

      Anders Eklund (Swedish 1734-1802), oil on canvas portrait of Jacob Palm Svensson (Swedish 1748-1821), 1783, the bust length portrait depicting the spice merchant wearing a wig, lace cravat, and blue coat, apparently unsigned with sitter and artist information to canvas en verso and "S70ZG" (possibly Christie's) stencil marks to the frame, in a giltwood and gesso frame. Canvas approx. h. 28", w. 21.75"; Overall h. 37.5", w. 31", d. 3.75.

      Ahlers & Ogletree Inc.
    • ANDERS EKLUND, 1737-1802, Porträtt av lagman
      Dec. 07, 2011

      ANDERS EKLUND, 1737-1802, Porträtt av lagman

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Stockholms Auktionsverket
    • - ANDERS EKLUND 1737-1802 Porträtt av ung dam
      Nov. 26, 2009

      - ANDERS EKLUND 1737-1802 Porträtt av ung dam

      - ANDERS EKLUND 1737-1802 Porträtt av ung dam efter Rembrandt Överförd signatur på baksidan A. Eklund pinxit 1776. Olja på duk, 80 x 62 cm. Äldre skulpterad och förgylld ram Porträttet utfört efter en målning i Nationalmuseum, Stockholm (NM 591), ursprung

      Stockholms Auktionsverket
    • ANDERS EKLUND 1737-1802, tillskrivna Porträtt av
      May. 29, 2008

      ANDERS EKLUND 1737-1802, tillskrivna Porträtt av

      Est: kr30,000 - kr35,000

      ANDERS EKLUND 1737-1802, tillskrivna Porträtt av rådman Erik Bredberg (1747-1807) och hans maka Johanna Charlotta, född Wargetin (1760-1819) 1 par bröstbilder Olja på duk, ovala vardera 57,5 x 42 cm. Skurna och bronserade gustavianska ramar med bandfläta och pärlstav PROVENIENS: Gåva av häradshövding Gavelius till livmedicus C. Fle... Ändring/Sale room notice Skall vara Anders Eklund 1737-1802, tillskrivna. Should be Anders Eklund 1737-1802, attributed to.

      Stockholms Auktionsverket
    • ANDERS EKLUND 1737-1802 Porträtt av den unge major
      May. 29, 2008

      ANDERS EKLUND 1737-1802 Porträtt av den unge major

      Est: kr30,000 - kr40,000

      ANDERS EKLUND 1737-1802 Porträtt av den unge major Carl Wilhelm Wenus (1770-1851) iklädd rödbrun dräkt och svart hatt knäbild På baksidan överförd signatur och datering från originalduken Anders Eklund Pinx. 1773. Olja på duk, 58,5 x 48 cm. Bronserad gustaviansk originalram. PROVENIENS: Fröken Jenny Swederus, Stockholm därefter ...

      Stockholms Auktionsverket