Sten Eklund Sold at Auction Prices

    • Untitled
      Apr. 19, 2018

      Untitled

      Est: kr100,000 - kr150,000

      Signed SE and dated -70. Glass painting 118.5 x 98 cm.

      Bukowskis
    • Sten Eklund född 1942. Gemoetrisk komposition.
      Mar. 05, 2013

      Sten Eklund född 1942. Gemoetrisk komposition.

      Est: kr800 - kr1,000

      Sten Eklund född 1942. Gemoetrisk komposition. Signerad, daterad och numrerad Sten Eklund 1982, 14/15. Etsning, 9 x 11.

      Auktionskammare Uppsala
    • EKLUND, STEN, FÖDD 1942. Utan titel. Blandteknik.
      Dec. 01, 2012

      EKLUND, STEN, FÖDD 1942. Utan titel. Blandteknik.

      Est: - kr3,000

      EKLUND, STEN, FÖDD 1942. Utan titel. Blandteknik. Monogramsignerad Se och daterad 27-11-69. 16x23 cm. Ej examinerad ur ram. (D)

      Crafoord Auktioner
    • STEN EKLUND, född 1942, Plattformsfunktion I
      Nov. 15, 2011

      STEN EKLUND, född 1942, Plattformsfunktion I

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Stockholms Auktionsverket
    • STEN EKLUND, född 1942, Fällan
      Nov. 15, 2011

      STEN EKLUND, född 1942, Fällan

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • STEN EKLUND, född 1942, Pösmunk, Signerad och
      Nov. 15, 2011

      STEN EKLUND, född 1942, Pösmunk, Signerad och

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 16, 2011

      [ PRINTS ]

      Est: kr3,000 - kr4,000

      STEN EKLUND född 1942 Trappan Akvarellerad etsning, signerad, daterad och numrerad Sten Eklund 1978, 6/30. I. 41,5 x 27,5 cm S. 60 x 46 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • STEN EKLUND född 1942 Kullahuset Signerad SE. Olja
      May. 05, 2011

      STEN EKLUND född 1942 Kullahuset Signerad SE. Olja

      Est: kr20,000 - kr30,000

      STEN EKLUND född 1942 Kullahuset Signerad SE. Olja på duk, 73 x 60 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • STEN EKLUND född 1942 Infart Måleri på plexiglas,
      Oct. 27, 2009

      STEN EKLUND född 1942 Infart Måleri på plexiglas,

      Est: kr15,000 - kr20,000

      STEN EKLUND född 1942 Infart Måleri på plexiglas, 23 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • STEN EKLUND född 1942 Utan titel Signerad och
      Oct. 27, 2009

      STEN EKLUND född 1942 Utan titel Signerad och

      Est: kr25,000 - kr30,000

      STEN EKLUND född 1942 Utan titel Signerad och daterad SE 69. Glasmålning, 30 x 60 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • STEN EKLUND född 1942 Komposition Signerad och
      Oct. 27, 2009

      STEN EKLUND född 1942 Komposition Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      STEN EKLUND född 1942 Komposition Signerad och daterad SE 1978. Akvarell på papper, 18 x 18 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 27, 2009

      Est: kr12,000 - kr15,000

      STEN EKLUND född 1942 Utan titel Signerad och daterad SE 81. Akvarell på papper, 31 x 24,5 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 11, 2009

      [ PRINTS ]

      Est: kr2,000 - kr3,000

      STEN EKLUND född 1942 Legoknekt Akvarellerad etsning, signerad, daterad och annoterad SE, Sten Eklund 1989, AP. I. 11 x 8 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 11, 2009

      [ PRINTS ]

      Est: kr3,000 - kr4,000

      STEN EKLUND född 1942 Trappan Akvarellerad etsning, signerad, daterad och numrerad Sten Eklund 1978, 9/30. I. 41,5 x 27,5 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 11, 2009

      [ PRINTS ]

      Est: kr3,000 - kr4,000

      STEN EKLUND född 1942 Ryttare Akvarellerad etsning, signerad SE. I. 25 x 32 cm

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 29, 2009

      Est: kr8,000 - kr10,000

      STEN EKLUND född 1942 Utan titel Signerad och daterad SE -93. Gouache på papper, 11,5 x 9 cm. PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • STEN EKLUND född 1942 Utan titel Signerad Sten
      Apr. 29, 2009

      STEN EKLUND född 1942 Utan titel Signerad Sten

      Est: kr20,000 - kr25,000

      STEN EKLUND född 1942 Utan titel Signerad Sten Eklund. Blandteknik på papper, 119,5 x 98,5 cm. PROVENIENS: Galleri Stefan Larsson, Uppsala

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr80,000 - kr100,000

      STEN EKLUND född 1942 Utan titel Signerad och daterad SE II 69. Måleri på glas, 67,5 x 41 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr40,000 - kr50,000

      STEN EKLUND född 1942 Utan titel Signerad och daterad SE 96. Gouache på papper, 20 x 26 cm. PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • STEN EKLUND född 1942 Avdelning II Måleri på glas,
      Oct. 31, 2008

      STEN EKLUND född 1942 Avdelning II Måleri på glas,

      Est: kr30,000 - kr40,000

      STEN EKLUND född 1942 Avdelning II Måleri på glas, 59 x 74,5 cm. PROVENIENS Galerie Aronowitsch, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • STEN EKLUND född 1942 Färjan IV Signerad och
      Oct. 31, 2008

      STEN EKLUND född 1942 Färjan IV Signerad och

      Est: kr30,000 - kr40,000

      STEN EKLUND född 1942 Färjan IV Signerad och daterad SE -67. Måleri på glas, 60 x 80 cm. UTSTÄLLD Galerie Aronowitsch, Japan 1972

      Stockholms Auktionsverket