Per Ekström Sold at Auction Prices

Painter, b. 1844 - d. 1935

    • EKSTRÖM, PER (also Pierre or Peter, 1844-1935), "Moor Landscape with Trees and Cows",
      Sep. 28, 2024

      EKSTRÖM, PER (also Pierre or Peter, 1844-1935), "Moor Landscape with Trees and Cows",

      Est: €1,200 - €2,000

      EKSTRÖM, PER (also Pierre or Peter, 1844-1935), ‘Moorlandschaft mit Bäumen und Kühen’, signed ‘Pierre Ekström’ on the lower left, oil/canvas (verso manufacturer's stamp: P. Aprin, Paris). HxW: approx. 50x65 cm (62x78 cm with frame). Traces of age and rubbing, craquelure, part. damaged and in need of restoration. With frame (traces of age).

    • PER EKSTROM, SUN GLITTER, 1925
      Nov. 19, 2019

      PER EKSTROM, SUN GLITTER, 1925

      PER EKSTROM (Swedish 1844-1935) Sun Glitter - 1925 Oil on canvas Signed lower right, inscribed on stretcher SOLGULD (?) and date 1925 19 inches x 22.5 inches (48.3 x 57.2 cm) SHIPPING NOTICE: Jackson's is your sole and only source for one stop packing and shipping. With over 50 years of experience, our professional, affordable and efficient in-house shipping department will be happy to provide you a fair and reasonable shipping quote on this lot. Simply email us before the auction for a quick quote: shipping@jacksonsauction.com or call 1-800-665-6743. Jackson's can expertly pack and ship to meet any of your needs. To ensure quality control Jackson's DOES NOT release to third party shippers.

      Jackson's International
    • Per Ekstrom (1844-1935) Oil on Panel
      Nov. 12, 2016

      Per Ekstrom (1844-1935) Oil on Panel

      Est: $1,500 - $3,000

      Oil on panel painting done in impressionistic style by Swedish landscape painter Per Ekstrom. Signed to lower left and dated 1890. Depicting a harbor scene with boats in tones of muted gray. Housed in a wood frame. 29 inches height, 39 inches width. Frame measures 33 inches height, 45 inches width. 29"H x 39"W Private Collection Sarasota, FL. This item is located in Sarasota, FL 34231. PICK UP: Sun - Tuesday, November 13 - 15, 10AM - 2PM. SHIPPING: Items can be transported to our Atlanta, GA showroom for a fee. Jewelry: $10/ea. Artwork & Furniture: $20/ea. Please email auctions@peachtreebennett.com to make arrangements. NOTE: ALL ITEMS MUST BE REMOVED BY NOVEMBER 16, 2016.

      Peachtree & Bennett
    • Per Ekström 1844-1935, Waldlandschaft
      Jun. 08, 2016

      Per Ekström 1844-1935, Waldlandschaft

      Per Ekström 1844-1935, Waldlandschaft Öl auf Karton gemalt, unten rechts signiert, gerahmt, ca. 52 × 40 cm

      Badisches Auktionshaus
      Dec. 30, 2015

      Per Ekström 1844-1935, Waldlandschaft Öl auf Leinwand gemalt, unten rechts signiert, gerahmt, ca. 52 × 40 cm

      Badisches Auktionshaus
    • Per Ekström (Swedish, 1844-1935) Sunset oil on canvas 31½ x 43 3/8 in. (80
      Nov. 18, 2014

      Per Ekström (Swedish, 1844-1935) Sunset oil on canvas 31½ x 43 3/8 in. (80

      Est: £3,000 - £4,000

      Per Ekström (Swedish, 1844-1935) Sunset oil on canvas 31½ x 43 3/8 in. (80 x 110.2 cm.)

    • Per Ekström 1844-1935 Kustvy i solnedgång.
      Jun. 13, 2013

      Per Ekström 1844-1935 Kustvy i solnedgång.

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Per Ekström 1844-1935 Kustvy i solnedgång. Signerad P. Ekström. Olja på duk, 71 x 110 Signed P. Ekström. Oil on canvas, 71 x 110 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Per Ekström 1844-1935 Coastal scene. Signed Per
      May. 28, 2013

      Per Ekström 1844-1935 Coastal scene. Signed Per

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Per Ekström 1844-1935 Coastal scene. Signed Per Ekström. Canvas 80 x 111 cm.

      Bukowskis
    • Per Ekström 1844-1935 Sun setting over the sea.
      May. 28, 2013

      Per Ekström 1844-1935 Sun setting over the sea.

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Per Ekström 1844-1935 Sun setting over the sea. Signed P. Ekström and dated 1898. Canvas 89 x 57 cm.

      Bukowskis
    • Per Ekström 1844-1935 Lush forest glade. Signed P.
      May. 28, 2013

      Per Ekström 1844-1935 Lush forest glade. Signed P.

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Per Ekström 1844-1935 Lush forest glade. Signed P. Ekström. Canvas 92 x 70 cm.

      Bukowskis
    • Per Ekström, Landskap, Öland, PER EKSTRÖM
      Dec. 05, 2012

      Per Ekström, Landskap, Öland, PER EKSTRÖM

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Per Ekström, Landskap, Öland, PER EKSTRÖM 1844-1935 Landskap, Öland Signerad P. Ekström. Olja på duk, 56 x 111 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Per Ekström, Solnedgång PER EKSTRÖM 1844-1935
      Dec. 05, 2012

      Per Ekström, Solnedgång PER EKSTRÖM 1844-1935

      Est: kr35,000 - kr40,000

      Per Ekström, Solnedgång PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång Signerad P. Ekström. Olja på duk, 80 x 110 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Per Ekström, Solglitter PER EKSTRÖM 1844-1935
      Dec. 05, 2012

      Per Ekström, Solglitter PER EKSTRÖM 1844-1935

      Est: kr35,000 - kr40,000

      Per Ekström, Solglitter PER EKSTRÖM 1844-1935 Solglitter Signerad P. Ekström. Olja på duk, 65 x 105 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Per Ekström, Skymningslandskap PER EKSTRÖM
      Dec. 05, 2012

      Per Ekström, Skymningslandskap PER EKSTRÖM

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Per Ekström, Skymningslandskap PER EKSTRÖM 1844-1935 Skymningslandskap Signerad P. Ekström. Olja på duk, 60 x 80 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EKSTRÖM, PER, 1844-1935. "Landskap med hus och
      Dec. 01, 2012

      EKSTRÖM, PER, 1844-1935. "Landskap med hus och

      Est: - kr20,000

      EKSTRÖM, PER, 1844-1935. "Landskap med hus och solnedgång. Signerad och daterad 1904.Olja på duk, 80x148 cm."

      Crafoord Auktioner
    • Per Ekström 1844-1935. Gårdsmotiv. Signerad P
      Aug. 28, 2012

      Per Ekström 1844-1935. Gårdsmotiv. Signerad P

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Per Ekström 1844-1935. Gårdsmotiv. Signerad P Ekström. Olja på duk, 53,5 x 59.

      Auktionskammare Uppsala
    • Per Ekström 1844-1935. Landskap med hus. Signerad
      Mar. 27, 2012

      Per Ekström 1844-1935. Landskap med hus. Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Per Ekström 1844?1935. Solnedgång över öländsk
      Mar. 26, 2012

      Per Ekström 1844?1935. Solnedgång över öländsk

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Auktionskammare Uppsala
    • PER EKSTRÖM, 1844-1935, Soldis, Signerad och
      Dec. 07, 2011

      PER EKSTRÖM, 1844-1935, Soldis, Signerad och

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över Segerstad -
      May. 25, 2011

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över Segerstad -

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över Segerstad - Öland Signerad P. Ekström. Olja på duk, 61,5 x 80 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Afton vid Alvaret, Öland
      May. 25, 2011

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Afton vid Alvaret, Öland

      Est: kr30,000 - kr40,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Afton vid Alvaret, Öland Signerad P. Ekström. Olja på duk, 89 x 125,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Soldis över Segerstad -
      May. 25, 2011

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Soldis över Segerstad -

      Est: kr25,000 - kr30,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Soldis över Segerstad - Öland Signerad P. Ekström. Olja på duk, 48,5 x 73 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EKSTRÖM, PER, 1844-1935 Landskap med solnedgång.
      May. 07, 2011

      EKSTRÖM, PER, 1844-1935 Landskap med solnedgång.

      Est: - kr10,000

      EKSTRÖM, PER, 1844-1935 Landskap med solnedgång. Signerad. Duk, 48x56. Förgylld och guldbronserad orginalram.

      Crafoord Auktioner
    • Per EKSTRÖM (1844-1935)
      Mar. 18, 2011

      Per EKSTRÖM (1844-1935)

      Est: €3,000 - €4,000

      Ecole Suédoise Coucher de soleil, 1928 Huile sur toile, signée en bas à droite, datée au dos 30 x 45,5 cm - 117/8 x 177/8 in. Oil on canvas, signed lower right, dated on reverse

    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Kustvy i soldis Signerad P.
      Dec. 08, 2010

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Kustvy i soldis Signerad P.

      Est: kr15,000 - kr18,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Kustvy i soldis Signerad P. Ekström. Olja på duk, 38 x 62,5 cm. Sale room notice Motif från Segerstad, Öland The motiv is from Segerstad, Öland

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över Triberga
      Dec. 08, 2010

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över Triberga

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över Triberga träsk Signerad P. Ekström. Olja på duk, 53 x 79 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Aftonrodnad över Mörbylånga
      Dec. 08, 2010

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Aftonrodnad över Mörbylånga

      Est: kr60,000 - kr80,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Aftonrodnad över Mörbylånga - Öland Signerad P. Ekström. Olja på duk, 80,5 x 111 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Solbelyst hav Signerad Per
      Jun. 03, 2010

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solbelyst hav Signerad Per

      Est: kr12,000 - kr15,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solbelyst hav Signerad Per Ekström. Olja på duk, 50 x 65 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över Öland
      Jun. 03, 2010

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över Öland

      Est: kr15,000 - kr18,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över Öland Signerad P. Ekström. Olja på duk, 35 x 55 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Per Ekström 1844-1935. Öländskt landskap. Signerad
      Jan. 25, 2010

      Per Ekström 1844-1935. Öländskt landskap. Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Per Ekström 1844-1935. Öländskt landskap. Signerad P. Ekström. Olja och kolkrita på duk, 67 x 56.

      Auktionskammare Uppsala
    • - PER EKSTRÖM 1844-1935 Solens strålar genom
      Nov. 26, 2009

      - PER EKSTRÖM 1844-1935 Solens strålar genom

      Est: kr60,000 - kr80,000

      - PER EKSTRÖM 1844-1935 Solens strålar genom träden - Öland Signerad P. Ekström. Olja på duk, 82 x 100 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - PER EKSTRÖM 1844-1935 Landskap med träd vid
      Nov. 26, 2009

      - PER EKSTRÖM 1844-1935 Landskap med träd vid

      Est: kr20,000 - kr25,000

      - PER EKSTRÖM 1844-1935 Landskap med träd vid vatten - aftonljus Signerad och daterad P. Ekström 1905. Olja på duk, 94 x 141 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - PER EKSTRÖM 1844-1935 Landskap i soldis Signerad
      Nov. 26, 2009

      - PER EKSTRÖM 1844-1935 Landskap i soldis Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      - PER EKSTRÖM 1844-1935 Landskap i soldis Signerad P. Ekström. Olja på duk, 45 x 64 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - PER EKSTRÖM 1844-1935 Öländskt landskap i soldis
      Nov. 26, 2009

      - PER EKSTRÖM 1844-1935 Öländskt landskap i soldis

      Est: kr60,000 - kr80,000

      - PER EKSTRÖM 1844-1935 Öländskt landskap i soldis Signerad P. Ekström. Olja på duk, 103 x 150 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - PER EKSTRÖM 1844-1935 Vinterlandskap i
      Nov. 26, 2009

      - PER EKSTRÖM 1844-1935 Vinterlandskap i

      Est: kr40,000 - kr50,000

      - PER EKSTRÖM 1844-1935 Vinterlandskap i solnedgång Signerad P. Ekström. Olja på duk, 107 x 70 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Gård i aftonrodnad Signerad
      May. 28, 2009

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Gård i aftonrodnad Signerad

      Est: kr15,000 - kr20,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Gård i aftonrodnad Signerad P. Ekström. Olja på duk, 80 x 62 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Öländskt landskap i soldis
      May. 28, 2009

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Öländskt landskap i soldis

      Est: kr35,000 - kr40,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Öländskt landskap i soldis Signerad och daterad P. Ekström 1903. Olja på duk, 72 x 122 cm. PROVENIENS: Staffan Jeanssons konstsamling, Kalmar Säljes till förmån för Läkare Utan Gränser och Frälsningsarmén

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Norrländskt landskap
      May. 28, 2009

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Norrländskt landskap

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Norrländskt landskap Signerad och daterad P. Ekström 1899. Olja på duk, 72 x 98 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över havet Öland
      May. 28, 2009

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över havet Öland

      Est: kr15,000 - kr20,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över havet Öland Signerad P. Ekström. Olja på duk, 50 x 80,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Aftonrodnad över Stockholm
      May. 28, 2009

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Aftonrodnad över Stockholm

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Aftonrodnad över Stockholm Signerad P. Ekström. Olja på pannå, 23 x 30 cm. A tergo med motiv av konstnär vid staffli

      Stockholms Auktionsverket
      May. 28, 2009

      Est: kr80,000 - kr100,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Öländskt landskap i soldis Signerad och daterad P. Ekström 1901. Olja på duk, 237 x 143 cm. PROVENIENS: Danbyholms herrgård, Södermanland Staffan Jeanssons konstsamling, Kalmar Säljes till förmån för Läkare Utan Gränser och Frälsningsarmén Ändring/Sale room notice PROVENIENS/PROVENANCE: Danbyholms herrgård, Södermanland

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över havet
      May. 28, 2009

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över havet

      Est: kr30,000 - kr35,000

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över havet Signerad P. Ekström. Olja på duk, 80 x 120,5 cm. PROVENIENS: Staffan Jeanssons konstsamling, Kalmar Säljes till förmån för Läkare Utan Gränser och Frälsningsarmén

      Stockholms Auktionsverket
    • Per Ekström 1844-1935. Öländsk gård i solnedgång.
      Dec. 02, 2008

      Per Ekström 1844-1935. Öländsk gård i solnedgång.

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Per Ekström 1844-1935. Öländsk gård i solnedgång. Signerad P. Ekström. Olja på duk, 80 x 117.

      Auktionskammare Uppsala
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Ölandsgård morgonrodnad
      Nov. 27, 2008

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Ölandsgård morgonrodnad

      Est: kr2,100 - kr2,600

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Ölandsgård morgonrodnad Signerad P. Ekström. Olja på duk, 56 x 111 cm. PROVENIENS: Fritzes Hovbokhandel, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Soldis över öländskt
      Nov. 27, 2008

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Soldis över öländskt

      Est: kr1,900 - kr2,100

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Soldis över öländskt landskap Signerad P. Ekström. Olja på duk, 45,5 x 63,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Nov. 27, 2008

      Est: kr3,150 - kr4,200

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Solnedgång över havet Öland Signerad P. Ekström. Olja på duk, 50 x 80,5 cm. Ändring/Sale room notice Ej/not Droit de suite

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Öländskt kustlandskap i
      Nov. 27, 2008

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Öländskt kustlandskap i

      Est: kr5,200 - kr6,300

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Öländskt kustlandskap i soldis Signerad Per Elström. Olja på duk, 83 x 127 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PER EKSTRÖM 1844-1935 Landskap i aftonstämning
      Nov. 27, 2008

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Landskap i aftonstämning

      Est: kr2,100 - kr2,600

      PER EKSTRÖM 1844-1935 Landskap i aftonstämning Signerad P. Ekström. Olja på duk, 77 x 110 cm.

      Stockholms Auktionsverket