Lars Englund Sold at Auction Prices

Sculptor, Painter, b. 1933 -

    • Lars Englund, Borderline, Sculpture and paper relief
      Nov. 23, 2019

      Lars Englund, Borderline, Sculpture and paper relief

      Est: €1,000 - €2,000

      Borderline. Wire sculpture and paper relief. 2 objects. Ball of interconnected metal wire elements. D. 27 cm. Embossing on heavy handmade paper. 29.5 x 30 cm. Marked in pencil lower right: LARS ENGLUND.

      Kunst und Design Auktionshaus Schops Turowski
    • "Pars pro toto"
      Apr. 19, 2018

      "Pars pro toto"

      Est: kr30,000 - kr35,000

      Signed Englund and dated 1991. Sculpture, cintered steel, height ca 80 cm.

      Bukowskis
    • Lars Englund född 1933. Geometrisk komposition.
      Mar. 05, 2013

      Lars Englund född 1933. Geometrisk komposition.

      Est: kr800 - kr1,000

      Lars Englund född 1933. Geometrisk komposition. Signerad och numrerad Lars Englund 34/65. Färglitografi, 35 x 30.

      Auktionskammare Uppsala
    • Lars Englund, Utan titel LARS ENGLUND född 1933
      Sep. 19, 2012

      Lars Englund, Utan titel LARS ENGLUND född 1933

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Lars Englund, Utan titel LARS ENGLUND född 1933 Utan titel Färglitografi, signerad och numrerad Lars Englund 3/65 I. 42 x 84 cm S. 62 x 95 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND, född 1933, Concorde/Communication
      Nov. 15, 2011

      LARS ENGLUND, född 1933, Concorde/Communication

      Est: kr300,000 - kr350,000

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND, född 1933, Spel för galleriet
      Nov. 15, 2011

      LARS ENGLUND, född 1933, Spel för galleriet

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND, född 1933, Borderline
      Nov. 15, 2011

      LARS ENGLUND, född 1933, Borderline

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad och
      May. 05, 2011

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad och

      Est: kr280,000 - kr300,000

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad och daterad Lars Englund -75. Filt, 168 x 104 cm. UTSTÄLLD: Galerie Aronowitsch, Stockholm 1975 Lars Englund, Moderna Museet, Stockholm 2005 LITTERATUR: Lars Englund, Moderna Museet, avbildad sidan 423 "En sinnlig konkretist med associationer till naturens former - både mänskliga o...

      Stockholms Auktionsverket
      May. 05, 2011

      Est: kr80,000 - kr100,000

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad och daterad Englund 1979. Svartcintrat stål, höjd 113 cm. PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND född 1933 Borderline och relief
      May. 05, 2011

      LARS ENGLUND född 1933 Borderline och relief

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LARS ENGLUND född 1933 Borderline och relief Signerad och daterad Lars Englund -99. Flätad metalltråd samt papper med relieftryck, klotets diameter 27 cm, pappret 29,5 x 29,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 27, 2010

      Est: kr15,000 - kr18,000

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad och daterad Englund 1990. Svartcintrat stål, höjd 36 cm. PROVENIENS Stockhoms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, hösten 1998, katalognr 639

      Stockholms Auktionsverket
    • D - LARS ENGLUND född 1933 Borderline och relief
      May. 03, 2010

      D - LARS ENGLUND född 1933 Borderline och relief

      Est: kr8,000 - kr10,000

      D - LARS ENGLUND född 1933 Borderline och relief Signerad och daterad Lars Englund -99. Flätad metalltråd samt papper med relieftryck, klotets diameter 27, papperet med träram 36,5 x 36,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND född 1933 Aquarellief Signerad och
      Oct. 27, 2009

      LARS ENGLUND född 1933 Aquarellief Signerad och

      Est: kr50,000 - kr60,000

      LARS ENGLUND född 1933 Aquarellief Signerad och daterad Lars Englund 1989. Polyamid, 105 x 81,5 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 27, 2009

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LARS ENGLUND född 1933 Borderline och relief Signerad och daterad Lars Englund -99. Flätad metalltråd samt papper med relieftryck, klotets diameter 27, pappret med träram 33,5 x 33,5 cm. UTSTÄLLD: Höganäs Museum

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND född 1933 Aquarellief Polyamid, 34 x
      Oct. 27, 2009

      LARS ENGLUND född 1933 Aquarellief Polyamid, 34 x

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LARS ENGLUND född 1933 Aquarellief Polyamid, 34 x 27 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären av museimannen Gunnar Sandberg, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 27, 2009

      Est: kr18,000 - kr20,000

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad och daterad Englund -88. Svartcintrat stål, höjd 43 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 27, 2009

      Est: kr35,000 - kr40,000

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad och daterad LE 79. Svartcintrat stål, höjd 60 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären av museimannen Gunnar Sandberg, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND född 1933 Pars Pro toto Signerad och
      Apr. 29, 2009

      LARS ENGLUND född 1933 Pars Pro toto Signerad och

      Est: kr25,000 - kr30,000

      LARS ENGLUND född 1933 Pars Pro toto Signerad och daterad L Englund 1979. Svartcintrat stål, höjd 86,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 29, 2009

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LARS ENGLUND född 1933 Borderline och relief Signerad och daterad Lars Englund -99. Flätad metalltråd samt papper med relieftryck, klotets diameter 27 cm, pappret med träram, 33,5 x 33,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Borderlines Plaited
      Mar. 11, 2009

      LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Borderlines Plaited

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Borderlines Plaited steel thread, diameter 28 cm. A relief print, signed and dated -99, follows this lot.

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Relief Signed and
      Mar. 11, 2009

      LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Relief Signed and

      Est: kr20,000 - kr25,000

      LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Relief Signed and dated verso Lars Englund 1961. Cardboardrelief mounted in original metal frame, 50 x 100 cm. EXHIBITED Lars Englund, Moderna Museet, Stockholm 2005

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Pars pro toto
      Mar. 11, 2009

      LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Pars pro toto

      Est: kr15,000 - kr20,000

      LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Pars pro toto Signed and dated Lars Englund 1988. Blacksintered steel, height 52 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Painting Signed and
      Mar. 11, 2009

      LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Painting Signed and

      Est: kr15,000 - kr20,000

      LARS ENGLUND Sweden, born 1933 Painting Signed and dated Lars Englund -67. Enamel paint on film, 5,5 x 21 cm. EXHIBITED Galerie Burén, Stockholm 1967, exhibition 35

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad Lars
      Oct. 31, 2008

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad Lars

      Est: kr40,000 - kr50,000

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad Lars Englund. Svartcintrat stål, höjd 90 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LARS ENGLUND född 1933 Borderline och relief Signerad och daterad Lars Englund -99. Flätad metalltråd samt papper med relieftryck, klotets diameter 27, papperet med träram 34,5 x 34,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr60,000 - kr80,000

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad och daterad Englund 1982. Svartcintrat stål, höjd 116 cm. PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND född 1933 Communication Signerad och
      Oct. 31, 2008

      LARS ENGLUND född 1933 Communication Signerad och

      Est: kr60,000 - kr80,000

      LARS ENGLUND född 1933 Communication Signerad och daterad Lars Englund -62. Oljelack på plastfilm, 8 x 24 cm. PROVENIENS: Galerie Aronowitsch, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr30,000 - kr40,000

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad och daterad Englund 1982. Berylliumkoppar, höjd 64 cm. PROVENIES: Galerie Aronowitsch, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad
      Oct. 31, 2008

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad

      Est: kr25,000 - kr30,000

      LARS ENGLUND född 1933 Pars pro toto Signerad Englund. Svartcintrat stål, höjd 77 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND fodd 1933 Pars pro toto Signerad och
      Nov. 02, 2007

      LARS ENGLUND fodd 1933 Pars pro toto Signerad och

      Est: kr80,000 - kr100,000

      LARS ENGLUND fodd 1933 Pars pro toto Signerad och daterad Englund 1986. Svortad skiktfanor, hojd 143 cm. PROVENIENS: InKOpt direkt av konstnoren av nuvarande ogare

      Stockholms Auktionsverket
    • LARS ENGLUND fodd 1933 Borderline och relief
      Nov. 02, 2007

      LARS ENGLUND fodd 1933 Borderline och relief

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LARS ENGLUND fodd 1933 Borderline och relief Signerad och daterad Lars Englund -99. Flotad metalltrad samt papper med relieftryck, klotets diameter 27, papperet med troram 36,5 x 36,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket