Carl Georg Enslen Sold at Auction Prices

Painter, Lithographer

    • Carl Georg Enslen - The ruins of Pompeii
      Dec. 02, 2020

      Carl Georg Enslen - The ruins of Pompeii

      Est: €5,000 - €7,000

      The ruins of Pompeii Monogrammed and dated in brown pen lower left: CE Juin 1845 Enslen, Carl Georg

      Grisebach
    • Carl Georg Enslen Österrike 1792-1866. Häst med
      Mar. 05, 2013

      Carl Georg Enslen Österrike 1792-1866. Häst med

      Est: kr800 - kr1,000

      Carl Georg Enslen Österrike 1792-1866. Häst med vagn. Signerad och daterad C.G. Enslen Wien 1823. Blyerts på papper, 12,5 x 18,5 (dagermått).

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 29, 2013

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Auktionskammare Uppsala