Gutte Eriksen Sold at Auction Prices

b. 1908 - d. 2008

    • GUTTE ERIKSEN (1918-2008)
      Jun. 26, 2024

      GUTTE ERIKSEN (1918-2008)

      Est: €1,200 - €1,500

      GUTTE ERIKSEN (1918-2008) Ensemble comprenant : - Un vase piriforme sur talon, à col cylindrique évasé, en grès émaillé beige, à décor incisé de lignes verticales. - Un vase sphérique à large ouverture, en grès émaillé beige sable, à décor incisé de pointillés horizontaux. - Un pichet en grès, émaillé beige maïs, à décor incisé de pointillés horizontaux. Chacune des pièces est signée au revers de la base. Circa 1950 Haut. 20 cm - 13,5 cm - 19,5 cm A set including : - A vase in enamelled stoneware.- A vase in enamelled stoneware.- A pitcher in enamelled stoneware.Each signed. H. 7 7/8 in. - 5 1/4 in. - 7 5/8 in.

    • GUTTE ERIKSEN (1918-2008)
      Jun. 26, 2024

      GUTTE ERIKSEN (1918-2008)

      Est: €800 - €1,200

      GUTTE ERIKSEN (1918-2008) Vase ovoïde en grès partiellement émaillé jaune, à décor géométrique de rayures horizontales. Signé au revers de la base. Circa 1950 Haut. 23 cm A vase in stoneware, partially enamelled. Signed. H. 9 in.

    • GUTTE ERIKSEN (1918-2008)
      Jun. 26, 2024

      GUTTE ERIKSEN (1918-2008)

      Est: €700 - €900

      GUTTE ERIKSEN (1918-2008) Cruche en grès pyrité à corps pansu, décor de bandeaux partiellement émaillés bleu pâle épousant la forme de la pièce, intérieur émaillé. Signature incisée au revers de la base. Circa 1950 (Restauration) Haut. 15 cm - Larg. 14 cm A small pitcher in stoneware, partially enamelled. Signed. (Restoration). H. 5 7/8 in. - W. 5 1/2 in.

    • GUTTE ERIKSEN (1918-2008)
      Jun. 26, 2024

      GUTTE ERIKSEN (1918-2008)

      Est: €1,000 - €1,500

      GUTTE ERIKSEN (1918-2008) Ensemble comprenant : - Un petite verseuse à corps piriforme, en grès partiellement émaillé d’un décor de lignes verticales émaillées bleu. -Un vase sphérique en grès pyrité partiellement émaillé bleu, intérieur émaillé. Chaque pièce est signée "Gutte" au revers de la base. Circa 1950 Haut. 21 cm - 9,5 cm A lot including : - A small pitcher in enamelled stoneware. - A vase in stoneware, partially enamelled. Each signed. H. 8 1/4 in. - 3 3/4 in.

    • Gutte Eriksen (1918-2008). Stor unika krukke af stentøj, cd
      Mar. 14, 2024

      Gutte Eriksen (1918-2008). Stor unika krukke af stentøj, cd

      Est: - kr10,000

      Gutte Eriksen (1918-2008). Stor sekskantet krukke af stentøj, monogram under bund. H 34 cm.Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejer.

      Auktionshuset.com
    • Gutte Eriksen (1918-2008)
      Dec. 09, 2023

      Gutte Eriksen (1918-2008)

      Est: kr500 - kr1,000

      Unika kande, bæger samt 2 små skåle af rakubrændt lertøj, dekoreret med blålig og grønlig glasur, signeret med monogrammer, h. 3 - 11,5 cm.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Gutte Eriksen (1918-2008)
      Dec. 09, 2023

      Gutte Eriksen (1918-2008)

      Est: kr750 - kr1,500

      2 unika vaser af rakubrændt lertøj, dekoreret med blålig glasur, signeret med monogrammer, h. 9,5 - 16,5 cm./CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Gutte Eriksen (1918-2008)
      Dec. 09, 2023

      Gutte Eriksen (1918-2008)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Unika sekskantet tekande, rakubrændt lertøj, dekoreret med blålig glasur, med hank af bambus, signeret med monogram, h. 21 cm./CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Gutte Eriksen
      Nov. 05, 2023

      Gutte Eriksen

      Est: kr750 - kr1,500

      Tekande samt 2 vaser, rakuglaseret keramik, h. 8 - 16 cm/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • GUTTE ERIKSEN (1918-2008) Tall Blue Black Bottle2002glazed stonewareheight 12 1/2in (32cm)
      Oct. 24, 2023

      GUTTE ERIKSEN (1918-2008) Tall Blue Black Bottle2002glazed stonewareheight 12 1/2in (32cm)

      Est: $2,500 - $3,500

      GUTTE ERIKSEN (1918-2008) Tall Blue Black Bottle 2002 glazed stoneware height 12 1/2in (32cm)

    • Gutte Eriksen (1918-2008)
      Oct. 14, 2023

      Gutte Eriksen (1918-2008)

      Est: kr750 - kr1,500

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Gutte Eriksen (1918-2008)
      Oct. 14, 2023

      Gutte Eriksen (1918-2008)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Gutte Eriksen (1918-2008)
      Oct. 14, 2023

      Gutte Eriksen (1918-2008)

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Unika vase med 5 hanke, rakubrændt lertøj, dekoreret med blålig glasur med lyse elementer, h. 13,5 cm./CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Gutte Eriksen (1918-2008)
      Oct. 14, 2023

      Gutte Eriksen (1918-2008)

      Est: kr1,500 - kr3,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Gutte Eriksen, antagelig for OSA
      Oct. 15, 2022

      Gutte Eriksen, antagelig for OSA

      Est: kr500 - kr1,000

      Hankeskål med rillet korpus, delvist glaseret keramik, fremstår med professionelt udført reparation på hank samt side, h. 13 cm., dia. 32 cm.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Kirsten Sloth# Par stager stentøj fremstår med repationer på manchetter h.
      Sep. 12, 2021

      Kirsten Sloth# Par stager stentøj fremstår med repationer på manchetter h.

      Kirsten Sloth# Par stager stentøj fremstår med repationer på manchetter h. 15 cm.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Gutte Eriksen (1918-2008) Two bowls
      May. 25, 2017

      Gutte Eriksen (1918-2008) Two bowls

      Est: £80 - £120

      Gutte Eriksen (1918-2008) Two bowls turquoise glaze incised signatures the larger 14cm across (2).

      Mallams
    • Gutte Eriksen (1918- 2008)Suite de trois vases
      Jun. 02, 2016

      Gutte Eriksen (1918- 2008)Suite de trois vases

      Est: €600 - €800

      Gutte Eriksen (1918- 2008) Suite de trois vases Céramique émaillée Date de création : vers 1980 H 17, 18 et 26 cm

    • Gutte Eriksen (Danish, 1918-2008)
      Oct. 30, 2014

      Gutte Eriksen (Danish, 1918-2008)

      Est: £200 - £300

      Gutte Eriksen (Danish, 1918-2008) Teapot Stoneware, the body with six cut-sided facets, mottled brown glazes, with a looping cane handle H 22.5cm incl. handle, D 11.5cm

      maak
    • ERIKSEN Gutte (1908-2008 Danemark)
      Nov. 22, 2011

      ERIKSEN Gutte (1908-2008 Danemark)

      Est: €700 - €800

      Pot renflé à base carrée ; large épau - lement prolongé par une ouver ture ourlée ; un engobe inégal clair et brun souligne une forme stricte ; inspiration orientale. Signé. Haut. : 22,5 - Larg. : 10 cm. .

      Rossini Maison de Ventes aux Enchères