Sven Erixson Sold at Auction Prices

Painter, b. 1899 - d. 1970

    • Sven Erixson "Ljusarssalen" Lithograph in Colors
      Jun. 11, 2024

      Sven Erixson "Ljusarssalen" Lithograph in Colors

      Sven Erixson (Swedish, 1899-1970), "Ljusarssalen" [Hall of Lights], Lithograph in Colors, signed in pencil lower right and numbered edition "4/260" lower left, wood frame. Image: 15.5" H x 18" W; frame: 23.25" H x 25.75" W. Provenance: From a Brooklyn townhouse. Keywords: Prints, Multiples, Scandinavian Art, Polychrome, Abstract

      Auctions at Showplace
    • SVEN ERIXSON (Swedish, 1899-1970) Eel Sheds 1934 oil on board 75 x 74cm
      Aug. 17, 2023

      SVEN ERIXSON (Swedish, 1899-1970) Eel Sheds 1934 oil on board 75 x 74cm

      Est: $3,000 - $4,000

      SVEN ERIXSON (Swedish, 1899-1970) Eel Sheds 1934 oil on board signed and dated lower left: SVEN/ ERIXSON 34 75 x 74cm PROVENANCE: Uppsala Auktionskammare, Sweden (label verso) Private collection, Canberra

      Leonard Joel
      Aug. 10, 2023

      Est: $3,000 - $4,000

      Leonard Joel
      Jun. 27, 2023

      Est: $4,000 - $6,000

      Leonard Joel
    • Sven (Xet) Leonard Erixson (1899-1970) Swedish
      May. 01, 2021

      Sven (Xet) Leonard Erixson (1899-1970) Swedish

      Sven (Xet) Leonard Erixson (1899-1970) Swedish, Oil on canvas painting of a village overview, 23 1/2" x 20 1/4", mounted in a gold frame (as-is), signed lower right "Sven Erixson, 1911", good overall condition.

      The Cobbs
    • Attributed to: Sven Erixson, Swedish (1899 - 1970) Mixed Media on
      Aug. 14, 2019

      Attributed to: Sven Erixson, Swedish (1899 - 1970) Mixed Media on

      Attributed to: Sven Erixson, Swedish (1899 - 1970) Mixed Media on Panel, Interior Scene, Signed Lower Right. Good condition. Measures 25" H x 19-1/4" W, frame measures 28" H x 22-1/2" W. (estimate $600-$800) Shipping $165.00

      Kodner Galleries
      Aug. 14, 2019

      Attributed to: Sven Erixson, Swedish (1899 - 1970) Mixed Media on Panel, Garden Scene with Man Reading Newspaper, Signed Lower Right. Measures 25" H x 19" W, frame measures 28-1/4" H x 22-1/2" W. (estimate $600-$800) Shipping $165.00

      Kodner Galleries
    • Sven X:et Erixson, "Hamnen"
      May. 22, 2018

      Sven X:et Erixson, "Hamnen"

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Signed Sven Erixson and dated -46. Canvas 54 x 65 cm.

      Bukowskis
    • Sven X:et Erixson, "Blommor i fönstret"
      May. 22, 2018

      Sven X:et Erixson, "Blommor i fönstret"

      Est: kr30,000 - kr35,000

      Signed Sven Erixson and dated -36. Canvas 65 x 54 cm.

      Bukowskis
    • Sven X:et Erixson, The inauguration of the Varberg-Grenå ferry line in 1960
      May. 22, 2018

      Sven X:et Erixson, The inauguration of the Varberg-Grenå ferry line in 1960

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Signed Sven Erixson and dated -60. Canvas 102 x 130 cm.

      Bukowskis
    • Attributed to: Sven Erixson, Swedish (1899 - 1970) Mixed Media on Panel, Interior Scene, Signed Low
      Apr. 18, 2018

      Attributed to: Sven Erixson, Swedish (1899 - 1970) Mixed Media on Panel, Interior Scene, Signed Low

      Est: $800 - $1,000

      Attributed to: Sven Erixson, Swedish (1899 - 1970) Mixed Media on Panel, Interior Scene, Signed Lower Right. Good condition. Measures 25" H x 19-1/4" W, frame measures 28" H x 22-1/2" W. Shipping $165.00 (estimate $800-$1000)

      Kodner Galleries
    • Attributed to: Sven Erixson, Swedish (1899 - 1970) Mixed Media on Panel, Garden Scene with Man Read
      Apr. 18, 2018

      Attributed to: Sven Erixson, Swedish (1899 - 1970) Mixed Media on Panel, Garden Scene with Man Read

      Est: $800 - $1,000

      Attributed to: Sven Erixson, Swedish (1899 - 1970) Mixed Media on Panel, Garden Scene with Man Reading Newspaper, Signed Lower Right. Measures 25" H x 19" W, frame measures 28-1/4" H x 22-1/2" W. Shipping $165.00 (estimate $800-$1000)

      Kodner Galleries
    • Poster by Sven Erixson - Findus Apelsinmarmelad
      Jul. 08, 2017

      Poster by Sven Erixson - Findus Apelsinmarmelad

      Est: €60 - €150

      Findus Apelsinmarmelad - 70x100, 1944 by Sven Erixson (1899-1970)

      Van Sabben Poster Auctions
    • Sven X:et Erixson
      Aug. 27, 2013

      Sven X:et Erixson

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Sven X:et Erixson 1899-1970. "Kring Operan Aniara". Signerad och numrerad Xet 312/350. Färglitografi, 63,5 x 48.

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven X:et Erixson
      Aug. 27, 2013

      Sven X:et Erixson

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Sven X:et Erixson 1899-1970. "Bad i bassängen". Signerad och daterad Sven Erixson 67. Akvarell, 31,5 x 39,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven X:et Erixson
      Aug. 27, 2013

      Sven X:et Erixson

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Stadsvy. Signerad och daterad Sven Erixson - 24. Tusch, 27 x 22.

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven X:et Erixson
      Aug. 27, 2013

      Sven X:et Erixson

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Modell i trädgård. Signerad Sven Erixson. Olja på smörpapper lagd på pannå, 73 x 51,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • SVEN X:ET ERIXSON 1899-1970 Blandteknik på pannå
      May. 11, 2013

      SVEN X:ET ERIXSON 1899-1970 Blandteknik på pannå

      SVEN X:ET ERIXSON 1899-1970 Blandteknik på pannå Interiör med kvinna Signerad och daterad 1955 Ca 63 x 48 cm Ej examinerad ur ram Proveniens: Bo Jacobson, Helsingborg 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • SVEN X:ET ERIXSON 1899-1970 Färgkrita Vattenbuffel
      May. 11, 2013

      SVEN X:ET ERIXSON 1899-1970 Färgkrita Vattenbuffel

      SVEN X:ET ERIXSON 1899-1970 Färgkrita Vattenbuffel Signerad 31 x 23 cm Ej examinerad ur ram Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • Sven Erixson, Kväll på heden - Sudret SVEN ERIXSON
      Apr. 25, 2013

      Sven Erixson, Kväll på heden - Sudret SVEN ERIXSON

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Sven Erixson, Kväll på heden - Sudret SVEN ERIXSON 1899-1970 Kväll på heden, Sudret - Gotland Signerad och daterad Sven Erixson -63. Olja på duk, 57 x 56 cm. PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Moderna

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Promenade des Anglais i Nice SVEN
      Apr. 25, 2013

      Sven Erixson, Promenade des Anglais i Nice SVEN

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Sven Erixson, Promenade des Anglais i Nice SVEN ERIXSON 1899-1970 Promenade des Anglais i Nice Signerad och daterad Sven Erixson -26. Olja på duk fäst på pannå, 45 x 50 cm. PROVENIENS

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Huskomplex SVEN ERIXSON 1899-1970
      Apr. 25, 2013

      Sven Erixson, Huskomplex SVEN ERIXSON 1899-1970

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Sven Erixson, Huskomplex SVEN ERIXSON 1899-1970 Huskomplex Signerad och daterad Sven Erixson -56. Olja på duk, 65 x 81 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Landskap SVEN ERIXSON 1899-1970
      Apr. 25, 2013

      Sven Erixson, Landskap SVEN ERIXSON 1899-1970

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Sven Erixson, Landskap SVEN ERIXSON 1899-1970 Landskap Signerad och daterad Sven Erixson -34. Olja på pannå, 32 x 41 cm. PROVENIENS: Nordic Fine Art, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Stenar vid stranden - Söndrum SVEN
      Apr. 25, 2013

      Sven Erixson, Stenar vid stranden - Söndrum SVEN

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Sven Erixson, Stenar vid stranden - Söndrum SVEN ERIXSON 1899-1970 Stenar vid stranden - Söndrum Signerad och daterad Sven Erixson -50. Olja på duk, 70 x 88 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven X:et Erixson 1899-1970. Takfönster. Signerad
      Apr. 09, 2013

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Takfönster. Signerad

      Est: kr1,000 - kr1,200

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Takfönster. Signerad och numrerad Sven Erixon 59/360. Färglitografi, 50 x 40.

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven X:et Erixson 1899-1970. Bedjande kvinna.
      Mar. 05, 2013

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Bedjande kvinna.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Bedjande kvinna. Signerad Sven Erixson. Blandteknik på papper lagt på pannå, 26 x 23.

      Auktionskammare Uppsala
    • ERIXSON, SVEN, 1899-1970. Kustmotiv från Söndrum.
      Dec. 01, 2012

      ERIXSON, SVEN, 1899-1970. Kustmotiv från Söndrum.

      Est: - kr5,000

      ERIXSON, SVEN, 1899-1970. Kustmotiv från Söndrum. Signerad. Akvarell på papper. 23x32 cm. Ej examinerad ur ram. (D)

      Crafoord Auktioner
    • Sven X:et Erixson 1899-1970. Förlaga till ridå på
      Oct. 09, 2012

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Förlaga till ridå på

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven X:et Erixson 1899-1970. Förlaga för ridå på
      Aug. 28, 2012

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Förlaga för ridå på

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven X:et Erixson 1899-1970. Motiv från Söndrum
      Aug. 27, 2012

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Motiv från Söndrum

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
      Aug. 27, 2012

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven X:et Erixson 1899-1970. Skisser till Åsö
      Aug. 27, 2012

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Skisser till Åsö

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven X:et Erixson 1899-1970. "Interiörskiss av
      Aug. 27, 2012

      Sven X:et Erixson 1899-1970. "Interiörskiss av

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven Erixson, Från Krångede - Melodier vid älven
      Apr. 25, 2012

      Sven Erixson, Från Krångede - Melodier vid älven

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Landskap med blommor SVEN ERIXSON
      Apr. 25, 2012

      Sven Erixson, Landskap med blommor SVEN ERIXSON

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Sven Erixson, Landskap med blommor SVEN ERIXSON 1899-1970 Landskap med blommor Signerad och daterad Sven Erixson -60. Olja på duk, 33 x 67 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Skiss till Aniara SVEN ERIXSON
      Apr. 25, 2012

      Sven Erixson, Skiss till Aniara SVEN ERIXSON

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Sven Erixson, Skiss till Aniara SVEN ERIXSON 1899-1970 Skiss till Aniara Signerad Sven Erixson. Gouache på papper, 26,5 x 34,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Stockholm SVEN ERIXSON 1899-1970
      Apr. 25, 2012

      Sven Erixson, Stockholm SVEN ERIXSON 1899-1970

      Est: kr100,000 - kr125,000

      Sven Erixson, Stockholm SVEN ERIXSON 1899-1970 Spelmannen Signerad och daterad Sven Erixson -44. Olja på pannå, 65 x 54 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Bryggerivägen - Tumba SVEN ERIXSON
      Apr. 25, 2012

      Sven Erixson, Bryggerivägen - Tumba SVEN ERIXSON

      Est: kr100,000 - kr125,000

      Sven Erixson, Bryggerivägen - Tumba SVEN ERIXSON 1899-1970 Bryggerivägen - Tumba Signerad och daterad Sven Erixson -28. Olja på duk, 54 x 82 cm. UTSTÄLLD Svensk naivism, Gummesons Konstgalleri, Stockholm 1949 ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Komposition SVEN ERIXSON 1899-1970
      Apr. 25, 2012

      Sven Erixson, Komposition SVEN ERIXSON 1899-1970

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Sven Erixson, Komposition SVEN ERIXSON 1899-1970 Komposition Signerad Sven Erixson. Olja på pannå, 33 x 42 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Kvinnor vid hässja SVEN ERIXSON
      Apr. 25, 2012

      Sven Erixson, Kvinnor vid hässja SVEN ERIXSON

      Est: kr30,000 - kr35,000

      Sven Erixson, Kvinnor vid hässja SVEN ERIXSON 1899-1970 Kvinnor vid hässja Signerad och daterad Sven Erixson -40. Olja på pannå, 43,5 x 56 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Stadsbild SVEN ERIXSON 1899-1970
      Apr. 25, 2012

      Sven Erixson, Stadsbild SVEN ERIXSON 1899-1970

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Stenbrottet i Söndrum SVEN ERIXSON
      Apr. 25, 2012

      Sven Erixson, Stenbrottet i Söndrum SVEN ERIXSON

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Sven Erixson, Stenbrottet i Söndrum SVEN ERIXSON 1899-1970 Stenbrottet i Söndrum Signerad Sven Erixson. Olja på duk, 38 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven Erixson, Stilleben från Söndrum SVEN ERIXSON
      Apr. 25, 2012

      Sven Erixson, Stilleben från Söndrum SVEN ERIXSON

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Sven X:et Erixson 1899-1970. Landskap med figurer.
      Mar. 26, 2012

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Landskap med figurer.

      Est: kr3,000 - kr5,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven X:et Erixson 1899-1970. Blommor och kaktus.
      Jan. 31, 2012

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Blommor och kaktus.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 31, 2012

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven X:et Erixson 1899-1970. Kvinna vid bladplats.
      Jan. 30, 2012

      Sven X:et Erixson 1899-1970. Kvinna vid bladplats.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Sven X:et Erixson 1899-1970. På teatern. Signerad
      Jan. 30, 2012

      Sven X:et Erixson 1899-1970. På teatern. Signerad

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala