Linn Fernstrom Sold at Auction Prices

b. 1974 -

    • "Flicka gör korstecknet"
      Apr. 19, 2018

      "Flicka gör korstecknet"

      Est: kr40,000 - kr60,000

      Signed Linn Fernström and dated 2007 a tergo. Canvas 50 x 70 cm.

      Bukowskis
    • Linn Fernström Born 1974 Övervintrare
      May. 14, 2013

      Linn Fernström Born 1974 Övervintrare

      Est: kr500,000 - kr700,000

      Linn Fernström Born 1974 Övervintrare (Overwinters). (d) Signed Linn Fernström and dated 2008 on verso. Canvas 170 x 240 cm.

      Bukowskis
    • Linn Fernström Born 1974 Untitled. (d) Signed Linn
      May. 14, 2013

      Linn Fernström Born 1974 Untitled. (d) Signed Linn

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Linn Fernström Born 1974 Untitled. (d) Signed Linn Fernström and dated 1998 on verso. Pastel and mixed media on paper 34.5 x 41.5 cm.

      Bukowskis
    • Linn Fernström, Marionett - tiger
      May. 22, 2012

      Linn Fernström, Marionett - tiger

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • LINN FERNSTRÖM född 1974 Slängkappan Signerad och
      May. 05, 2011

      LINN FERNSTRÖM född 1974 Slängkappan Signerad och

      Est: kr300,000 - kr400,000

      LINN FERNSTRÖM född 1974 Slängkappan Signerad och daterad på baksidan Linn Fernström 2003. Olja på duk, 199 x 149 cm. PROVENIENS Lars Bohman Gallery, Stockholm LITTERATUR Galleri Lars Bohman: Linn Fernström, Stockholm 2005, avbildad på sidan 39 "År 2005 står Fernström, liksom sin figurant, stadigt mitt i händelsens centrum ...

      Stockholms Auktionsverket
    • LINN FERNSTRÖM född 1974 Gubbarna vid skänken
      May. 05, 2011

      LINN FERNSTRÖM född 1974 Gubbarna vid skänken

      Est: kr250,000 - kr300,000

      LINN FERNSTRÖM född 1974 Gubbarna vid skänken Signerad och daterad på baksidan Linn Fernström 1999. Olja på duk, 135 x 178 cm. LITTERATUR Mårten Castenfors m fl: Linn Fernström, Galleri Lars Bohman 2005, avbildad sidan 21

      Stockholms Auktionsverket
    • LINN FERNSTRÖM född 1974 Pojke med vingar
      May. 05, 2011

      LINN FERNSTRÖM född 1974 Pojke med vingar

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LINN FERNSTRÖM född 1974 Pojke med vingar Blandteknik på papper, 14,5 x 21 cm. PROVENIENS: Arnstedt & Kullgren, Östra Karup

      Stockholms Auktionsverket
    • LINN FERNSTRÖM född 1974 Vargen Blandteknik på
      May. 05, 2011

      LINN FERNSTRÖM född 1974 Vargen Blandteknik på

      Est: kr20,000 - kr25,000

      LINN FERNSTRÖM född 1974 Vargen Blandteknik på papper, 29,5 x 41,5 cm. PROVENIENS: Arnstedt & Kullgren, Östra Karup

      Stockholms Auktionsverket
    • LINN FERNSTRÖM född 1974 Kärl Signerad och daterad
      Oct. 27, 2010

      LINN FERNSTRÖM född 1974 Kärl Signerad och daterad

      Est: kr50,000 - kr60,000

      LINN FERNSTRÖM född 1974 Kärl Signerad och daterad på baksidan Linn Fernström 2004. Blandteknik på papper, 106 x 78 cm. PROVENIENS Galleri Lars Bohman, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • LINN FERNSTRÖM född 1974 I det lilla och i det
      Oct. 31, 2008

      LINN FERNSTRÖM född 1974 I det lilla och i det

      Est: kr15,000 - kr18,000

      LINN FERNSTRÖM född 1974 I det lilla och i det stora Signerad och daterad på baksidan Linn Fernström 2003. Pastell, 23,5 x 42 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LINN FERNSTROM fodd 1974 Starke man Signerad och
      Nov. 02, 2007

      LINN FERNSTROM fodd 1974 Starke man Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      LINN FERNSTROM fodd 1974 Starke man Signerad och daterad a tergo Linn FernstROM 2002. Pastell, 14,5 x 21 cm. PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • LINN FERNSTROM fodd 1974 Barn vid vatten Signerad
      Nov. 02, 2007

      LINN FERNSTROM fodd 1974 Barn vid vatten Signerad

      Est: kr250,000 - kr300,000

      LINN FERNSTROM fodd 1974 Barn vid vatten Signerad och daterad a tergo Linn FernstROM 2005. Olja pa duk, 170 x 240 cm. UTSToLLD Galleri Lars Bohman, Stockholm 2005 LITTERATUR Marten Castenfors m fl: Linn FernstROM, Galleri Lars Bohman 2005, avbildad helsida, sidan 82 Svenska Dagbladet, Tobias Brandel 24 augusti 2005: Vid...

      Stockholms Auktionsverket