Eddie Figge Sold at Auction Prices

  • Eddie Figge, Ättestupan
    Nov. 13, 2012

    Eddie Figge, Ättestupan

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Eddie Figge, Ättestupan EDDIE FIGGE 1904-2003 Ättestupan Signerad Figge. Blandteknik och collage på papper, 69 x 48 cm. Utförd 1965

    Stockholms Auktionsverket
  • EDDIE FIGGE Sweden 1904-2003 Untitled Signed and
    Mar. 11, 2009

    EDDIE FIGGE Sweden 1904-2003 Untitled Signed and

    Est: kr2,000 - kr3,000

    EDDIE FIGGE Sweden 1904-2003 Untitled Signed and dated Figge 1959. Mixed media on paper, 16 x 23 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • EDDIE FIGGE Sweden 1904-2003 It´s raining, how
    Mar. 11, 2009

    EDDIE FIGGE Sweden 1904-2003 It´s raining, how

    Est: kr3,000 - kr4,000

    EDDIE FIGGE Sweden 1904-2003 It´s raining, how shall we elucidate that Signed and dated Figge 1965. Collage on paper, 32,5 x 24 cm. EXHIBITED Eddie Figge, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2003

    Stockholms Auktionsverket
  • EDDIE FIGGE Sweden 1904-2003 After Egypt Signed
    Mar. 11, 2009

    EDDIE FIGGE Sweden 1904-2003 After Egypt Signed

    Est: kr6,000 - kr8,000

    EDDIE FIGGE Sweden 1904-2003 After Egypt Signed and dated Figge 1964. Mixed media on paper, 41,5 x 29 cm. EXHIBITED Eddie Figge, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2003

    Stockholms Auktionsverket
  • EDDIE FIGGE 1904-2003 Collage Signerad Figge.
    Oct. 31, 2008

    EDDIE FIGGE 1904-2003 Collage Signerad Figge.

    Est: kr6,000 - kr8,000

    EDDIE FIGGE 1904-2003 Collage Signerad Figge. Collage på duk, 24 x 19 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • EDDIE FIGGE 1904-2003 Farvol 1900-tal... Signerad
    Nov. 02, 2007

    EDDIE FIGGE 1904-2003 Farvol 1900-tal... Signerad

    Est: kr5,000 - kr6,000

    EDDIE FIGGE 1904-2003 Farvol 1900-tal... Signerad och daterad Figge 1993. Blandteknik pa papper, 88 x 42 cm. PROVENIENS: InKOpt direkt av konstnoren av nuvarande ogare

    Stockholms Auktionsverket
  • EDDIE FIGGE 1904-2003 Space Sail II Signerad och
    Nov. 02, 2007

    EDDIE FIGGE 1904-2003 Space Sail II Signerad och

    Est: kr6,000 - kr8,000

    EDDIE FIGGE 1904-2003 Space Sail II Signerad och daterad Figge 1980. Blandteknik pa papper, 70 x 50 cm. PROVENIENS: InKOpt direkt av konstnoren av nuvarande ogare UTSToLLD: Biennalen i San Paolo, 1989 Sale room notice UTSToLLD: Biennalen i San Paolo, 1989

    Stockholms Auktionsverket
  • EDDIE FIGGE 1904-2003 Inkamask ur Urubambasviten
    Nov. 02, 2007

    EDDIE FIGGE 1904-2003 Inkamask ur Urubambasviten

    Est: kr12,000 - kr15,000

    EDDIE FIGGE 1904-2003 Inkamask ur Urubambasviten Signerad och daterad Figge 1965. Olja pa duk, 22 x 27 cm. PROVENIENS: InKOpt direkt av konstnoren av nuvarande ogare UTSToLLD: Eddie Figge, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2003

    Stockholms Auktionsverket
  • EDDIE FIGGE 1904-2003 Qharij-Tikan (La flor del
    Nov. 02, 2007

    EDDIE FIGGE 1904-2003 Qharij-Tikan (La flor del

    Est: kr40,000 - kr50,000

    EDDIE FIGGE 1904-2003 Qharij-Tikan (La flor del hombres) Signerad och daterad Figge 1987. Blandteknik och applikation pa duk, 213 x 174 cm. PROVENIENS: InKOpt direkt av konstnoren av nuvarande ogare UTSToLLD: Eddie Figge, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2003 Sale room notice Titel skall vara Qharij-Tikan (La flor del hombres)

    Stockholms Auktionsverket