Jonas Forsslund Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor

  • JONAS FORSSLUND 1754-1809 Porträtt föreställande
    Dec. 08, 2010

    JONAS FORSSLUND 1754-1809 Porträtt föreställande

    Est: kr15,000 - kr18,000

    JONAS FORSSLUND 1754-1809 Porträtt föreställande överkammarherre greve Carl Gustaf Piper (1737-1803) iklädd blå rock och broderad väst behängd med Nordstjärneorden i svart band samt kraschan - bröstbild Signerad och daterad Forsslund 1794. Pastell, 65 x 52 cm. Bronserad och förgylld gustaviansk originalram med pärlstav och krönande rose...

    Stockholms Auktionsverket
    Jun. 03, 2010

    Est: kr20,000 - kr25,000

    JONAS FORSSLUND 1754-1809 Porträtt föreställande överkammarherre greve Carl Gustaf Piper (1737-1803) iklädd blå rock och broderad väst behängd med Nordstjärneorden i svart band samt kraschan bröstbild Signerad och daterad Forsslund 1794. Pastell, 65 x 52 cm. Bronserad och förgylld gustaviansk originalram med pärlstav och krönande rose...

    Stockholms Auktionsverket
  • JONAS FORSSLUND 1754-1809, tillskriven Porträtt av
    May. 28, 2009

    JONAS FORSSLUND 1754-1809, tillskriven Porträtt av

    Est: kr15,000 - kr18,000

    JONAS FORSSLUND 1754-1809, tillskriven Porträtt av elegant högreståndsdam iklädd rosa klänning med slöjor och rosetter midjebild Pastell på papper, oval, 67 x 57 cm. Förgylld gustaviansk ram med pärlstav

    Stockholms Auktionsverket
  • JONAS FORSSLUND 1754-1809 Porträtt av friherrinnan
    May. 31, 2007

    JONAS FORSSLUND 1754-1809 Porträtt av friherrinnan

    JONAS FORSSLUND 1754-1809 Porträtt av friherrinnan Brita Charlotta Wrangel, född Wattrang (1775-1850) klädd i vit dräkt och röd sjal

    Stockholms Auktionsverket