Magnus Hallman Sold at Auction Prices

Painter, Porträtmaler

  • HALLMAN, MAGNUS, 1745-1822 Porträtt av Hans
    Apr. 25, 2009

    HALLMAN, MAGNUS, 1745-1822 Porträtt av Hans

    Est: - kr5,000

    HALLMAN, MAGNUS, 1745-1822 Porträtt av Hans Hierta. Enligt påskrift på baksidan 'Hans Hierta Kongl. Cammarherre, Född, d.19 Julij år 1728; aftagen i Stockholm d.20 Aug: 1774 på Dess Ålders 47 år af Magn:Hallman Philof:Studiosus i Upsala'. Duk, 66x50. Troligen förgylld och guldbronserad originalram. Liten färgflagning.

    Crafoord Auktioner