Erik G. Hallström Sold at Auction Prices

  • Eric Hallström, Karlbergs ridbana ERIC HALLSTRÖM
    Apr. 25, 2013

    Eric Hallström, Karlbergs ridbana ERIC HALLSTRÖM

    Est: kr1,000,000 - kr1,200,000

    Eric Hallström, Karlbergs ridbana ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Karlbergs ridbana Signerad och daterad E. Hallström 1917. Olja på duk, 62 x 67 cm. PROVENIENS Arkitekt Nils & fru Gudrun Frost, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • Eric Hallström, Landskap - Madeira ERIC HALLSTRÖM
    Apr. 25, 2013

    Eric Hallström, Landskap - Madeira ERIC HALLSTRÖM

    Est: kr20,000 - kr25,000

    Eric Hallström, Landskap - Madeira ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Landskap - Madeira Signerad E. Hallström. Olja på pannå, 45,5 x 54,5 cm. Utförd 1926 PROVENIENS: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1930 - konstnärens

    Stockholms Auktionsverket