Eric Hallström Sold at Auction Prices

Painter, Pastel Artist, b. 1893 - d. 1946

    • Hallström, Eric (1893-1946) zugeschrieben Portrait mit Rose, Öl auf Leinwand.
      Sep. 21, 2024

      Hallström, Eric (1893-1946) zugeschrieben Portrait mit Rose, Öl auf Leinwand.

      Est: €300 - €500

      Hollstein, Erwin (1892-1966) zugeschrieben Portrait mit Rose, Öl auf Leinwand. Frau im Dreiviertelportrait, den Betrachter direkt anblickend. Süffisant hält sie eine Rose in ihrer rechten Hand, in der Manier einer Zigarette. Unten links signiert. Leinwand: 72 x 65 cm. Rahmen: 86 x 79 cm. Standort: Konstanz Attributed to Hollstein, Erwin (1892-1966) Portrait with Rose, oil on canvas. Woman in a three-quarter portrait, looking directly at the viewer. Smugly holding a rose in her right hand, in the manner of a cigarette. Signed lower left. Canvas: 72 x 65 cm. Frame: 86 x 79 cm. (1893-1946) Portrait with Rose, oil on canvas. Woman in a three-quarter portrait, looking directly at the viewer. Smugly holding a rose in her right hand, in the manner of a cigarette. Signed lower left. Canvas: 72 x 65 cm. Frame: 86 x 79 cm. Location: ConstancePortrait with Rose, oil on canvas. Woman in a three-quarter portrait, looking directly at the viewer. Smugly holding a rose in her right hand, in the manner of a cigarette. Signed lower left. Canvas: 72 x 65 cm. Frame: 86 x 79 cm. Location: Constance

      Auktionshaus Karrenbauer
    • HALLSTRÖM, ERIC (EFRAIM CORNELIUS): "Timmerflottare".
      May. 12, 2023

      HALLSTRÖM, ERIC (EFRAIM CORNELIUS): "Timmerflottare".

      Est: CHF1,600 - CHF2,500

      HALLSTRÖM, ERIC (EFRAIM CORNELIUS) (Stockholm 1893 - 1946 Södertälje) : "Timmerflottare"; Öl auf Leinwand; 65x81 cm; sig. u.r., verso a. Etikett dat. 1944 u. betitelt

    • Eric Hallström 1893-1946. Interiör med kvinna vid
      Jun. 12, 2013

      Eric Hallström 1893-1946. Interiör med kvinna vid

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Eric Hallström 1893-1946. Interiör med kvinna vid byrå. Signerad Eric Hallström. Olja på papper fäst på pannå, 77,5 x 100. English Text: Signed Eric Hallström. Oil on paper laid on panel, 77.5 x 100 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Eric Hallström 1893-1946. "Två barn". Signerad
      Jun. 12, 2013

      Eric Hallström 1893-1946. "Två barn". Signerad

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Eric Hallström 1893-1946. "Två barn". Signerad Eric Hallström. Olja på duk, 58 x 59. English Text: Signed Eric Hallström. Oil on canvas, 58 x 59 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Eric Hallström 1893-1946. "Soluppgång".
      Mar. 05, 2013

      Eric Hallström 1893-1946. "Soluppgång".

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Eric Hallström 1893-1946. "Soluppgång". Monogramsignerad E.H. samt a tergo signerad Eric Hallström. Olja på pannå, 20 x 26.

      Auktionskammare Uppsala
    • Eric Hallström 1893-1946. Man vid bord. Signerad
      Mar. 05, 2013

      Eric Hallström 1893-1946. Man vid bord. Signerad

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Eric Hallström 1893-1946. Man vid bord. Signerad Eric Hallström. Akvarell, 43 x 53.

      Auktionskammare Uppsala
    • Eric Hallström 1893-1946. "Gamla kokerskan".
      Jan. 29, 2013

      Eric Hallström 1893-1946. "Gamla kokerskan".

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Eric Hallström 1893-1946. "Gamla kokerskan". Signerad Eric Hallström. Blandteknik, 63 x 50 (dagermått).

      Auktionskammare Uppsala
      Oct. 09, 2012

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Eric Hallström 1893-1946. "Gård med kornhässja".
      Oct. 09, 2012

      Eric Hallström 1893-1946. "Gård med kornhässja".

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Auktionskammare Uppsala
      Oct. 09, 2012

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Eric Hallström 1893-1946. "Vårdkasar". Signerad
      Aug. 28, 2012

      Eric Hallström 1893-1946. "Vårdkasar". Signerad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
      Aug. 27, 2012

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Eric Hallström, Klara sjö ERIC HALLSTRÖM 1893-1946
      Apr. 25, 2012

      Eric Hallström, Klara sjö ERIC HALLSTRÖM 1893-1946

      Est: kr35,000 - kr40,000

      Eric Hallström, Klara sjö ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Klara sjö Signerad E. Hallström. Akvarell på pannå, 22 x 31 cm. Utförd 1916-17 PROVENIENS David Bondesson, Stockholm UTSTÄLLD Eric Hallströms retrospektiva ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Eric Hallström 1893-1946. Interiör med modell.
      Mar. 27, 2012

      Eric Hallström 1893-1946. Interiör med modell.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Eric Hallström 1893-1946. Stadsvy. Signerad Eric
      Jan. 31, 2012

      Eric Hallström 1893-1946. Stadsvy. Signerad Eric

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Eric Hallström 1893-1946. Stadsvy. Signerad Eric Hallström. Olja på duk, 45 x 55.

      Auktionskammare Uppsala
    • Eric Hallström 1893-1946. Interiör med lekande
      Jan. 31, 2012

      Eric Hallström 1893-1946. Interiör med lekande

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Eric Hallström 1893-1946. "I skogen". Signerad
      Jan. 31, 2012

      Eric Hallström 1893-1946. "I skogen". Signerad

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Eric Hallström 1893-1946. "Efter regn". Signerad
      Jan. 30, 2012

      Eric Hallström 1893-1946. "Efter regn". Signerad

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Auktionskammare Uppsala
    • D - ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Gungan Signerad Eric
      Apr. 13, 2011

      D - ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Gungan Signerad Eric

      Est: kr12,000 - kr15,000

      D - ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Gungan Signerad Eric Hallström. Pastell på papper, 48 x 61 cm. UTSTÄLLD Eric Hallströms retrospektiv, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1946, katalognr 148 Jubileumsutställning, Färg och Form, Stockholm 1942

      Stockholms Auktionsverket
    • D - ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Flickan i tamburen
      Apr. 13, 2011

      D - ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Flickan i tamburen

      Est: kr18,000 - kr20,000

      D - ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Flickan i tamburen Signerad Eric Hallström. Blandteknik på papper, 59 x 72 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Landskap, Madeira
      Apr. 13, 2011

      D - ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Landskap, Madeira

      Est: kr25,000 - kr30,000

      D - ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Landskap, Madeira Signerad E. Hallström. Olja på pannå, 45,5 x 54,5 cm. Utförd 1926 PROVENIENS: Konstnärens första separatutställning, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1930

      Stockholms Auktionsverket
    • Eric Hallström 1893-1946. Norrländskt landskap.
      Jan. 31, 2011

      Eric Hallström 1893-1946. Norrländskt landskap.

      Est: - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Utsikt över staden mellan
      Oct. 28, 2010

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Utsikt över staden mellan

      Est: kr80,000 - kr100,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Utsikt över staden mellan broarna - Stockholmsbild Signerad och daterad Eric Hallström Stockholm 1925. Akvarell på papper, 42 x 59 cm. PROVENIENS Gummesons Konsthall, Stockholm Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm Arne och Dicki Biörnstad, Stockholm UTSTÄLLD Svenska utställningen i Hamburg, Lü...

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Snötippning Norr
      Oct. 27, 2010

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Snötippning Norr

      Est: kr15,000 - kr18,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Snötippning Norr Mälarstrand - Stockholm Signerad Eric Hallström. Olja på duk, 66,5 x 81 cm. Utförd omkring 1935 PROVENIENS Färg och Form, Stockholm 1940-talet

      Stockholms Auktionsverket
    • Eric Hallström 1893-1946. Liggande modell.
      Jan. 25, 2010

      Eric Hallström 1893-1946. Liggande modell.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Eric Hallström 1893-1946. Liggande modell. Signerad Eric Hallström. Pastell, 47 x 55.

      Auktionskammare Uppsala
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Långbro Sjukhus Signerad
      Oct. 29, 2009

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Långbro Sjukhus Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Långbro Sjukhus Signerad Eric Hallström. Olja på pannå, 50 x 70 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Klas står modell Signerad
      Oct. 29, 2009

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Klas står modell Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Klas står modell Signerad Eric Hallström. Olja på pannå, 50 x 62 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Södermalm Stockholm
      Oct. 29, 2009

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Södermalm Stockholm

      Est: kr12,000 - kr15,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Södermalm Stockholm Signerad Eric Hallström. Olja på duk, 60 x 73 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Vårvinter Signerad Eric
      Apr. 28, 2009

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Vårvinter Signerad Eric

      Est: kr25,000 - kr30,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Vårvinter Signerad Eric Hallström. Olja på duk, 73 x 85 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Gunder Hägg Signerad Eric
      Apr. 28, 2009

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Gunder Hägg Signerad Eric

      Est: kr8,000 - kr10,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Gunder Hägg Signerad Eric Hallström. Olja på pannå, 55 x 46 cm. Utförd 1943 UTSTÄLLD: Eric Hallström, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1988 LITTERATUR: Lennart Seth: Eric Hallström - liv och konstnärskap, Stockholm 1988, avbildad färgplansch 67

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Lill-Greta Signerad Eric
      Apr. 28, 2009

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Lill-Greta Signerad Eric

      Est: kr25,000 - kr30,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Lill-Greta Signerad Eric Hallström. Olja på pannå, 61 x 50 cm. Utförd 1942 PROVENIENS: Herr Gustaf Andersson, Skövde UTSTÄLLD: Retrospektiv utställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1946 Eric Hallström, SAK, Konstakademien, Stockholm 1965, katalognr 127 Eric Hallström, Prins Eugens Waldemarsudde,...

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 La rue Signerad Eric
      Apr. 28, 2009

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 La rue Signerad Eric

      Est: kr10,000 - kr12,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 La rue Signerad Eric Hallström Olja på duk, 74 x 92 cm. PROVENIENS: Gösta Stenman, Stockholm Staffan Jeanssons konstsamling, Kalmar UTSTÄLLD: Svenska Konstutställningen i Belgien och Holland 1934 Säljes till förmån för Läkare Utan Gränser och Frälsningsarmén

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Ungt par Signerad Eric
      Apr. 28, 2009

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Ungt par Signerad Eric

      Est: kr15,000 - kr18,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Ungt par Signerad Eric Hallström. Olja på pannå, 91 x 108 cm. PROVENIENS: Staffan Jeanssons konstsamling, Kalmar Säljes till förmån för Läkare Utan Gränser och Frälsningsarmén

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Norrbyskär Signerad Eric
      Apr. 28, 2009

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Norrbyskär Signerad Eric

      Est: kr10,000 - kr12,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Norrbyskär Signerad Eric Hallström samt daterad på baksidan 1932/33. Olja på duk, 60 x 73 cm. PROVENIENS: Staffan Jeanssons konstsamling, Kalmar Säljes till förmån för Läkare Utan Gränser och Frälsningsarmén

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Flickan i trädgårdssoffan
      Apr. 28, 2009

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Flickan i trädgårdssoffan

      Est: kr20,000 - kr25,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Flickan i trädgårdssoffan Signerad Eric Hallström. Olja på duk, 62 x 77 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Äppelskörd Signerad Eric
      Apr. 28, 2009

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Äppelskörd Signerad Eric

      Est: kr15,000 - kr20,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 Äppelskörd Signerad Eric Hallström. Olja på duk fäst på pannå, 46 x 53 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 kyssen signerad Eric
      Apr. 24, 2008

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 kyssen signerad Eric

      Est: kr12,000 - kr15,000

      ERIC HALLSTRÖM 1893-1946 kyssen signerad Eric Hallström. Gouache/pastell på papper, 46 x 38 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Eric Hallstrom 1893-1946. "Efter regn". Signerad
      Jan. 28, 2008

      Eric Hallstrom 1893-1946. "Efter regn". Signerad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Eric Hallstrom 1893-1946. "Efter regn". Signerad Eric Hallstrom. Oljeskiss pa panna, 50 x 61. Signed Eric Hallstrom. Oil on panel, 50 x 61 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • ERIC HALLSTROM 1893-1946 Interier med
      Nov. 01, 2007

      ERIC HALLSTROM 1893-1946 Interier med

      Est: kr15,000 - kr20,000

      ERIC HALLSTROM 1893-1946 Interier med blomsterstilleben Signerad Eric HallstROM. Olja pa duk, 54 x 52 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTROM 1893-1946 Landsvog Auriol Signerad
      Nov. 01, 2007

      ERIC HALLSTROM 1893-1946 Landsvog Auriol Signerad

      Est: kr15,000 - kr20,000

      ERIC HALLSTROM 1893-1946 Landsvog Auriol Signerad och daterad Eric HallstROM Auriol 28. Olja pa duk, 37 x 47 cm. PROVENIENS: Tidigare i doktor Olof BjARLINs samling LITTERATUR: Lennart Seth: Eric HallstROM, SAK 1967, omnomnd sidan 199, avbildad sidan 201

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTROM 1893-1946 Huvudstabron Signerad och
      Nov. 01, 2007

      ERIC HALLSTROM 1893-1946 Huvudstabron Signerad och

      Est: kr40,000 - kr50,000

      ERIC HALLSTROM 1893-1946 Huvudstabron Signerad och daterad Eric HallstROM 1933. Olja pa duk, 89 x 116 cm. LITTERATUR: Lennart Seth: Eric HallstROM, SAK 1967, avbildad sidan 217

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIC HALLSTROM 1893-1946 Kafoet i Rejmyre Signerad
      Nov. 01, 2007

      ERIC HALLSTROM 1893-1946 Kafoet i Rejmyre Signerad

      Est: kr18,000 - kr20,000

      ERIC HALLSTROM 1893-1946 Kafoet i Rejmyre Signerad Eric HallstROM. Olja pa duk, 65 x 81cm. Utford 1945 UTSToLLD: Eric HallstROM Liv och konstnorskap, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1988, nr 77, avbildad pa helsida i forg i katalogen

      Stockholms Auktionsverket