Bertil Bull Hedlund Sold at Auction Prices

Painter, Illustrator

    • Bertil Bull Hedlund, "Monegasker"
      May. 22, 2018

      Bertil Bull Hedlund, "Monegasker"

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Signed Bertil Bull Hedlund and dated 1922. Canvas 28 x 53.5 cm.

      Bukowskis
    • Hedlund, "Famille Avec un Ane," Oil on Board
      Jan. 29, 2017

      Hedlund, "Famille Avec un Ane," Oil on Board

      Est: $3,000 - $4,000

      Bertil Bull Hedlund (Swedish, 1893-1950), "Famille Avec un Ane," oil on board, 28" h x 21 1/4" w (view), 36" h x 29" w (frame). Provenance: From a California collection.

      Kaminski Auctions
    • huile sur isorel de Bertil BULL-HEDLUND (1893-1950) "Famille avec un âne" shg
      Mar. 15, 2016

      huile sur isorel de Bertil BULL-HEDLUND (1893-1950) "Famille avec un âne" shg

      Est: CHF2,000 - CHF4,000

      huile sur isorel de Bertil BULL-HEDLUND (1893-1950) "Famille avec un âne" shg 73x54 cm Avec certificat d'authenticité de Fil. Dr, f. Förste intendent vid Nationalmuseum Stockholm 9 september 1954 Paintings Tableaux - Encadrés

      Dogny Auction
    • Bertil Bull Hedlund, Kvinna i sydfranskt landskap
      Apr. 25, 2012

      Bertil Bull Hedlund, Kvinna i sydfranskt landskap

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Bertil Bull Hedlund, Kvinna i sydfranskt landskap BERTIL BULL HEDLUND 1893-1950 Kvinna i sydfranskt landskap Signerad och daterad Hedlund-Bull 1921. Olja på duk, 55,5 x 47 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • HEDLUND, BERTIL BULL (svensk konstnär,
      Apr. 05, 2011

      HEDLUND, BERTIL BULL (svensk konstnär,

      Est: kr3,000 - kr4,000

      HEDLUND, BERTIL BULL (svensk konstnär, illustratör, grafiker, 1893-1950 Egenhändigt skrivet brev ställt till konstnären Otto G. Carlsund, daterat Stockholm 18 januari 1934. Med 3 teckningar i blyerts och tusch och 1 i tusch och akvarell. Omfattar 1 sida (ca 360x220 några veck. Ramad. Bull Hedlund skriver bl.a. om att han träffat Ekelöf, som

      Stockholms Auktionsverket
    • HEDLUND, Bertil Bull (1893-1950): (2 st) "Vila vid
      Mar. 21, 2011

      HEDLUND, Bertil Bull (1893-1950): (2 st) "Vila vid

      Est: - kr2,500

      HEDLUND, Bertil Bull (1893-1950): (2 st) "Vila vid denna källa", "Fader Berg i hornet stöter", signerad Bertil Bull Hedlund, 79/125,etsningar , 19,5x16 resp 20x16,5

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 15, 2010

      [ PRINTS ]

      Est: kr2,000 - kr3,000

      BERTIL BULL HEDLUND 1893-1950 Tobakologiskt stilleben Etsning, 1941, signerad Bertil Bull Hedlund. I. 16,2 x 23,8 cm LITTERATUR: Lindgren 127

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 15, 2010

      [ PRINTS ]

      Est: kr2,000 - kr3,000

      BERTIL BULL HEDLUND 1893-1950 Tidsbild I Torrnål, 1933, signerad Bertil Bull Hedlund. I. 21,8 x 30,2 cm PROVENIENS: Konstnären Eric Grate LITTERATUR: Lindgren 65

      Stockholms Auktionsverket