Henry Heerup Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor, b. 1907 - d. 1993

            • Henry Heerup
              Oct. 05, 2024

              Henry Heerup

              Est: kr400 - kr800

              Lithograph. Signed in pencil. No. 801/1200. Light dimensions 34 x 46 cm /CD. Nothing to report.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup
              Aug. 31, 2024

              Henry Heerup

              Est: kr400 - kr800

              Noahs ark og Djævelen fejes ud, litografi samt signeret tryk, signeret Heerup og betitlet, en dateret 1958, en nummeret 429/1000, begge med kraftige fugtpletter, 51 x 51 - 53 x 56/CD Fremstår med kraftige brugsspor.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup (Danish 1907–1993), Katten og Fuglen, Lithograph in Color, Signed l.r. and numbered 345/350, Frame: 24 1/4 x 24 1/4 in. (61.6 x 61.6 cm.)
              Jun. 18, 2024

              Henry Heerup (Danish 1907–1993), Katten og Fuglen, Lithograph in Color, Signed l.r. and numbered 345/350, Frame: 24 1/4 x 24 1/4 in. (61.6 x 61.6 cm.)

              Henry Heerup (Danish 1907–1993), Katten og Fuglen, Lithograph in Color, Signed l.r. and numbered 345/350,

              Weschler's
            • Henry Heerup (1907-1993)
              May. 18, 2024

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: kr4,000 - kr8,000

              Landskab med træ, olie på lærred, signeret Heerup samt Heerup på bagside, 53 x 56/CD

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup, Hans Olsen, Jytte Thomsen m.m.
              Apr. 28, 2024

              Henry Heerup, Hans Olsen, Jytte Thomsen m.m.

              Est: kr500 - kr1,000

              6 bronzerelieffer udgivet af Anders Nyborg A/S, 24 x 16,5 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Portret Arabesk (Portrait Arabesque)
              Apr. 24, 2024

              Portret Arabesk (Portrait Arabesque)

              Est: €5,000 - €8,000

              Portret Arabesk (Portrait Arabesque) Provenance:Galerie Moderne, Silkeborg, oil on board, 80x101, 5 cm (85, 6x107 cm incl. frame), signed and dated 'HEERUP 79' (lower right), Henry Heerup (1907-1993)

            • Ornament Dyret (Ornament Animal)
              Apr. 24, 2024

              Ornament Dyret (Ornament Animal)

              Est: €2,000 - €3,000

              Ornament Dyret (Ornament Animal) Provenance: Acquired directly from the artist.Exhibited: Louisiana Museum of Modern Art, Humlebæk, Denmark, oil on board, 44x64 cm (49x69 cm incl. frame), signed and dated '66 HEERUP' (lower left), signed again and titled (on the reverse), Henry Heerup (1907-1993)

            • Untitled
              Apr. 24, 2024

              Untitled

              Est: €2,000 - €3,000

              Untitled, oil on board, 49x57 cm (65x72 cm incl. frame), signed 'HEERUP' (lower right) and dated '1950' (lower centre), Henry Heerup (1907-1993)

            • Possibly Henry Heerup (Frederiksberg 1907 - 1993 Vanløse), Totem, bears signature (in the foot), oak. H.: 24 cm.
              Mar. 27, 2024

              Possibly Henry Heerup (Frederiksberg 1907 - 1993 Vanløse), Totem, bears signature (in the foot), oak. H.: 24 cm.

              Est: €20 - €40

              Medusa Auctioneers
            • Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993) : 'Foraaret'. Oliekridt
              Mar. 14, 2024

              Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993) : 'Foraaret'. Oliekridt

              Est: - kr5,000

              Sign. Heerup. Bly og oliekridt på papir. Lysmål: 28 x 38 cm. Proveniens: Galleri Helth, Kbh.

              Auktionshuset.com
            • Henry Heerup (1907-1993): Kærlighedsfugle. 1947.
              Mar. 14, 2024

              Henry Heerup (1907-1993): Kærlighedsfugle. 1947.

              Est: - kr35,000

              Sign. Heerup 47, olie på lærred. 58 x 60 cm.

              Auktionshuset.com
            • Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993) : Fugl, 1960.
              Mar. 14, 2024

              Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993) : Fugl, 1960.

              Est: - kr20,000

              Fugl. Olie på lærred. Sign. Heerup 1960. 31,5 x 40,5 cm (38,5 x 47,5 cm)

              Auktionshuset.com
            • Henry Heerup og Knud Nellemose
              Jan. 28, 2024

              Henry Heerup og Knud Nellemose

              Est: kr300 - kr600

              2 bronzerelieffer. Udført for Anders Nyborg A/S. Julen 1977 og 1978. 24 x 17 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • HENRY HEERUP (1907-1993)
              Dec. 06, 2023

              HENRY HEERUP (1907-1993)

              Est: €600 - €800

              'Bölge kysset', ca 1959. Colour crayon and gouache. Signed in pencil, self-titled and annotated 'Unikum'. Frame. Description FR 'Bölge kysset', ca 1959. Crayon de couleur et gouache. Signé au crayon, titré et annoté 'Unikum'. Cadre. Beschrijving NL 'Bölge kysset', ca 1959. Kleurkrijt en gouache. Getekend in potlood, eigenhandig getiteld en annotatie 'Unikum'. Kader.

            • Henry Heerup carved stone Flying Bird
              Dec. 02, 2023

              Henry Heerup carved stone Flying Bird

              Est: $1,200 - $1,800

              Heerup, Henry (Danish, 1907-1993), Flying Bird, carved sandstone, 10 x 10.5 x 3.2 inches, possibly incised H on underside but indistinct. Provenance: from the estate of Leon and Jane Arkus. Leon was the Director of the Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, from 1969 to 1980.

              Concept Art Gallery
            • Possibly Henry Heerup (Frederiksberg 1907 - 1993 Vanløse)
              Nov. 06, 2023

              Possibly Henry Heerup (Frederiksberg 1907 - 1993 Vanløse)

              Est: €50 - €70

              Medusa Auctioneers
            • possibly Henry Heerup (Frederiksberg 1907 - 1993 Copenhagen)
              Nov. 06, 2023

              possibly Henry Heerup (Frederiksberg 1907 - 1993 Copenhagen)

              Est: €100 - €150

              possibly Henry Heerup (Frederiksberg 1907 - 1993 Copenhagen), Totem, bears signature (in the foot). H.: 24,5 cm.

              Medusa Auctioneers
            • Henry Heerup (1907-1993)
              Oct. 18, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: €3,000 - €4,000

              Henry Heerup (1907-1993), Familien (The Family), signed and dated '89 HEERUP' (lower left); signed and dated again and titled (on the reverse), oil on canvas, 75x110 cm, Provenance: Acquired in 1991 from Galerie Gabriele von Loeper, Hamburg, thence by descent to the present owner,

            • Henry Heerup (1907-1993)
              Oct. 18, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: €1,800 - €2,200

              Henry Heerup (1907-1993) , Familiegroep (Family Group), signed and dated 'HEERUP 1960' (on the underside), carved granite, 28x20x22 cm, Provenance: Acquired in 1990 from Galerie Nova Spectra, The Hague, thence by descent to the present owner,

            • Henry Heerup for Anders Nyborg
              Oct. 14, 2023

              Henry Heerup for Anders Nyborg

              Est: kr500 - kr1,000

              Hjertevedhæng af sterlingsølv, prydet med fugle samt æg i rede, udført hos Anders Nyborg A/S, ca. 5,5 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
              Sep. 30, 2023

              Est: $2,500 - $3,500

              Concept Art Gallery
            • Henry Heerup painted stone Animal Head
              Sep. 30, 2023

              Henry Heerup painted stone Animal Head

              Heerup, Henry (Danish, 1907-1993), Animal Head, painted stone, 8 x 5 x 1.25 inches, Provenance: acquired from the artist by Leon and Jane Arkus. Leon was the Director of the Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, from 1969 to 1980.

              Concept Art Gallery
            • Henry Heerup
              Sep. 17, 2023

              Henry Heerup

              Vedvarende energi, litografi, signeret og nummereret med blyant, dateret 1984, nr. 25/50, bladstørrelse 60 x 40/CD

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup (1907-1993)
              Aug. 26, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: kr1,000 - kr2,000

              Litografi, betitlet Fugleredden, signeret med bly , Heerup samt nummereret 201/999, 43 x 56 /CD

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup (1907-1993)
              Jun. 18, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Familie på skovtur, offset tryk, lysmål 26,5 x 36,5

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup (1907-1993)
              Jun. 18, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Æbleskud, litografi, signeret og nummereret 18/ 85, uden ramme, lysmål 27,5 x 26/CD

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup (1907-1993)
              Jun. 18, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Kvindelig engel, signeret og nummereret 27/85, lysmål 28 x 29/CD

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup (1907-1993)
              Jun. 12, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: €30 - €60

              Henry Heerup (1907-1993) lithograph Bel from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983' 2/125 monogram b.l. dim. 42.5 x 63 cm Provenance: Collection Gies Pluim

              Venduehuis Dickhaut Maastricht
            • Henry Heerup (1907-1993)
              Jun. 12, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: €30 - €60

              Henry Heerup (1907-1993) lithograph Christmas from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983' 2/125 monogram b.l. dim. 42.5 x 63 cm Provenance: Collection Gies Pluim

            • Henry Heerup (1907-1993)
              Jun. 12, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: €30 - €60

              Henry Heerup (1907-1993) lithograph Girl with the matchsticks from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983' 2/125 monogram b.l. dim. 42.5 x 63 cm Provenance: Collection Gies Pluim

            • Henry Heerup (1907-1993)
              Jun. 12, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: €30 - €60

              Henry Heerup (1907-1993) lithograph Tin soldier from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983' monogram b.l. 2/125 dim. 42.5 x 63 cm Provenance: Collection Gies Pluim

            • Henry Heerup (1907-1993)
              Jun. 12, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: €30 - €60

              Henry Heerup (1907-1993) lithograph Front page from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983' monogram b.m. dim. 42.5 x 63 cm Provenance: Collection Gies Pluim

            • Henry Heerup (1907-1993)
              May. 20, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: kr400 - kr800

              Telefondamen, litografi, signereret og nummereret med blyant 303/500, lysmål 35 x 38/CD

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup (1907-1993)
              May. 20, 2023

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: kr400 - kr800

              Foraaret, litografi, nr. 496/999, bladstørrelse 35 x 43/CD

              Svendborg Auktionerne ApS
            • HENRY HEERUP (1907-1993) FOR GEORG JENSEN 'MOTHER & CHILD' PENDANT NECKLACE
              Apr. 19, 2023

              HENRY HEERUP (1907-1993) FOR GEORG JENSEN 'MOTHER & CHILD' PENDANT NECKLACE

              Est: £200 - £300

              HENRY HEERUP (1907-1993) FOR GEORG JENSEN 'MOTHER & CHILD' PENDANT NECKLACE model 150, silver and enamel, stamped maker's marks, 5.8cm x 6cm; together with a GEORG JENSEN TIMEPIECE, silver and enamel, amber dial marked GEORG JENSEN/ SWISS, 3.7cm tall Qty: (2)

              Lyon & Turnbull
            • Henry Heerup, Hans Olsen, Mogens Balle og Knud Nellemose
              Mar. 26, 2023

              Henry Heerup, Hans Olsen, Mogens Balle og Knud Nellemose

              4 juleplaketter, bronze, 1977- 1980, udgivet af Anders Nyborg A/S, nr. 780/1500, 16,5 x 23,5 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup
              Mar. 04, 2023

              Henry Heerup

              Est: €60 - €100

              Henry Heerup 1907 Frederiksberg - 1993 Vanløse - "HEERUP - Grafik" - Farblithografie (Plakat)/Papier. 58 x 44,5 cm, 76 x 54,5 cm (Sichtmaß). Im Stein sign. und dat. r. u.: HEERUP 1967. Unter Glas gerahmt.

            • Henry Heerup, Hanne Varming, Hans Olsen m.m.
              Mar. 04, 2023

              Henry Heerup, Hanne Varming, Hans Olsen m.m.

              Est: kr750 - kr1,500

              10 bronzerelieffer for Anders Nyborg, 24 x 16 cm., nummereret 725/1500

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup
              Jan. 30, 2023

              Henry Heerup

              Signeret tryk, betitlet Morgen, fremstår med fugtpletter og enkelte skader, signeret med bly, uden ramme, 44 x 50

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup
              Jan. 30, 2023

              Henry Heerup

              2 farvetryk, rammeglas med defekt, l. 25 x 16,5 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Christmas from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983', 2
              Dec. 12, 2022

              Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Christmas from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983', 2

              Est: €100 - €200

              Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Christmas from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983', 2/125, monogram b.l., dim. 42.5 x 63 cm, Provenance: Collection Gies Pluim

            • Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Front page from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983',
              Dec. 12, 2022

              Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Front page from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983',

              Est: €100 - €200

              Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Front page from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983', monogram b.m., dim. 42.5 x 63 cm, Provenance: Collection Gies Pluim

            • Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Tin soldier from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983',
              Dec. 12, 2022

              Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Tin soldier from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983',

              Est: €100 - €200

              Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Tin soldier from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983', monogram b.l., 2/125, dim. 42.5 x 63 cm, Provenance: Collection Gies Pluim

            • Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Bel from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983', 2/125,
              Dec. 12, 2022

              Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Bel from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983', 2/125,

              Est: €100 - €200

              Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Bel from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983', 2/125, monogram b.l., dim. 42.5 x 63 cm, Provenance: Collection Gies Pluim

            • Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Girl with the matchsticks from 'Billeder til eventyr af H.C. A
              Dec. 12, 2022

              Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Girl with the matchsticks from 'Billeder til eventyr af H.C. A

              Est: €100 - €200

              Henry Heerup (1907-1993), lithograph, Girl with the matchsticks from 'Billeder til eventyr af H.C. Andersen 1983', 2/125, monogram b.l., dim. 42.5 x 63 cm, Provenance: Collection Gies Pluim

            • Henry Heerup (1907-1993)
              Dec. 10, 2022

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: kr400 - kr800

              Familie Idyl, litografisk tryk, signeret i trykket, synligt mål 39 x 48/CD

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Henry Heerup (1907-1993)
              Dec. 10, 2022

              Henry Heerup (1907-1993)

              Est: kr400 - kr800

              Moder med barn, linoleumssnit på papir, signeret Heerup, fremstår med enkelte fugtpletter, 59 x 45/CD

              Svendborg Auktionerne ApS
              Dec. 10, 2022

              Est: kr2,500 - kr5,000

              Svendborg Auktionerne ApS