Lars Hillersberg Sold at Auction Prices

  • Lars Hillersberg 1937-2004 Björnen sover (The bear
    May. 14, 2013

    Lars Hillersberg 1937-2004 Björnen sover (The bear

    Est: kr30,000 - kr35,000

    Lars Hillersberg 1937-2004 Björnen sover (The bear is sleeping). (d) Signed Hillersberg. Charcoal, pencil and crayon on paper 69 x 93 cm.

    Bukowskis
  • Lars Hillersberg, Art
    Nov. 13, 2012

    Lars Hillersberg, Art

    Est: kr10,000 - kr12,000

    Stockholms Auktionsverket
  • Lars Hillersberg, Tunnelbanan
    Nov. 13, 2012

    Lars Hillersberg, Tunnelbanan

    Est: kr4,000 - kr5,000

    Stockholms Auktionsverket
  • Lars Hillersberg, Grindslanten
    Nov. 13, 2012

    Lars Hillersberg, Grindslanten

    Est: kr2,000 - kr2,500

    Lars Hillersberg, Grindslanten LARS HILLERSBERG 1937-2005 Grindslanten Signerad och daterad Hillersberg -92. Blandteknik med collage på papper, 23 x 34 cm. PROVENIENS: Tore Anderssons samling, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • Lars Hillersberg, Bilisten
    Nov. 13, 2012

    Lars Hillersberg, Bilisten

    Est: kr6,000 - kr8,000

    Lars Hillersberg, Bilisten LARS HILLERSBERG 1937-2005 Bilisten Signerad Hillersberg. Objekt, blandteknik, 48 x 70 x 73 cm. PROVENIENS: Konstnärens familj

    Stockholms Auktionsverket
  • Lars Hillersberg, Berlin
    Nov. 13, 2012

    Lars Hillersberg, Berlin

    Est: kr4,000 - kr5,000

    Lars Hillersberg, Berlin LARS HILLERSBERG 1937-2005 Berlin Signerad och otydligt daterad Lars Hillersberg -97. Objekt, blandteknik, 28 x 20 x 12 cm. PROVENIENS: Konstnärens familj

    Stockholms Auktionsverket
  • Lars Hillersberg, Utan titel
    May. 22, 2012

    Lars Hillersberg, Utan titel

    Est: kr10,000 - kr12,000

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 Utan titel Signerad Hillersberg. Blandteknik på papper, 62 x 45 cm. PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • LARS HILLERSBERG 1937-2005 Frihetsgudinnan
    Sep. 21, 2011

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 Frihetsgudinnan

    Est: kr50,000 - kr60,000

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 Frihetsgudinnan Signerad och daterad Hillersberg -67. Akryl och olja på pannå, 151 x 121 cm. UTSTÄLLD Konstvänner, Jönköpings läns museum 2007 Politisk Konst, Jönköpings läns museum 2010

    Stockholms Auktionsverket
  • [ PRINTS ]
    Jun. 16, 2011

    [ PRINTS ]

    Est: kr3,000 - kr4,000

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 Cash Art Grafiskt tryck, collage, handkolorering, signerad och numrerad Lars Hillersberg 11/300. S. 31 x 42 cm

    Stockholms Auktionsverket
  • LARS HILLERSBERG 1937-2005 Utan titel Signerad och
    May. 05, 2011

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 Utan titel Signerad och

    Est: kr15,000 - kr18,000

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 Utan titel Signerad och daterad Hillersberg -88. Blandteknik på pannå, 77 x 99 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • LARS HILLERSBERG 1937-2005 Stadsbild Signerad och
    Oct. 27, 2010

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 Stadsbild Signerad och

    Est: kr80,000 - kr100,000

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 Stadsbild Signerad och daterad Hillersberg -70. Blandteknik på papper fäst på pannå, 68 x 197 cm. PROVENIENS Galleri A, Stockholm 1970 Lars Hillersberg var en av frontfigurerna inom den svenska konstvärlden under 1960-70-talet. Ingen har på ett sådant tydligt och utstuderat sätt gjort sin röst hörd under...

    Stockholms Auktionsverket
  • LARS HILLERSBERG 1937-2005 American Dream Signerad
    Oct. 27, 2009

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 American Dream Signerad

    Est: kr10,000 - kr12,000

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 American Dream Signerad och daterad Lars Hillersberg Jan. -68. Tusch/täckvitt på papper fäst på duk, 99 x 129 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Lilla Kvalitén april 1995

    Stockholms Auktionsverket
  • LARS HILLERSBERG 1937-2005 Utan titel 3 st
    Nov. 02, 2007

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 Utan titel 3 st

    Est: kr7,000 - kr9,000

    LARS HILLERSBERG 1937-2005 Utan titel 3 st Signerade Hillersberg. Tusch pa papper, ca 40 x 56 cm vardera (i separata ramar) PROVENIENS: KOpta direkt av konstnoren under 1960-talet

    Stockholms Auktionsverket