Josefina Holmlund Sold at Auction Prices

Landscape painter, Painter

    • Josephina Holmlund
      Jul. 09, 2022

      Josephina Holmlund

      (Stockholm 1827 - 1905 Düsseldorf, schwedische Landschaftsmalerin, Std. b. L.T.Billing u. E.Bergh, sowie a.d. KA Stockholm) Fjordlandschaft mit Dampfschiff u. Fischerboot Öl/ Leinwand, 50 x 69 cm, gerahmt, signiert u. datiert u. li. J.Holmlund, (18)94 Ein normaler Versand ist nicht möglich. Bitte kontaktieren Sie uns im Vorfeld, wenn Ihnen keine Abholung möglich ist.

      Auktionshaus Schwerin
    • Josefina Holmlund (1827-1905) Swedish. A Coastal Scene, with Shipping, and Figures on a Path in the foreground, Oil on Canvas, Signed and Dated '95, 24.5" x 37".
      Jan. 29, 2020

      Josefina Holmlund (1827-1905) Swedish. A Coastal Scene, with Shipping, and Figures on a Path in the foreground, Oil on Canvas, Signed and Dated '95, 24.5" x 37".

      Est: £1,000 - £1,500

      John Nicholson's Fine Art Auctioneers & Valuers
    • Josephina Holmlund (Swedish, 1827-1925)
      Oct. 16, 2019

      Josephina Holmlund (Swedish, 1827-1925)

      Est: £1,500 - £2,000

      Coastal scene with steamshipssigned and dated 'J. Holmlund 95' (lower left) oil on canvas 62.5 x 94.5cm (24 5/8 x 37 3/16in).

    • Waterfall on the River Kalix
      Feb. 05, 2019

      Waterfall on the River Kalix

      Est: €500 - €800

      A10 by Artmark
    • Josephina Holmlund
      Aug. 27, 2013

      Josephina Holmlund

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Josephina Holmlund 1827-1905. Fiskebodar. Signerad och daterad J. Holmlund 90. Olja på duk, 44 x 75.

      Auktionskammare Uppsala
    • Josefina Holmlund Sweden 1827-1905 A SUMMER DAY IN
      Jun. 05, 2013

      Josefina Holmlund Sweden 1827-1905 A SUMMER DAY IN

      Est: €1,500 - €2,000

      Josefina Holmlund Sweden 1827-1905 A SUMMER DAY IN THE ARCHIPELAGO. Sign. Oil on canvas 38,5x52 cm.

      Bukowskis
    • Josephina Holmlund 1827-1905. Landskap. Signerad
      Jan. 29, 2013

      Josephina Holmlund 1827-1905. Landskap. Signerad

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Josephina Holmlund 1827-1905. Landskap. Signerad J. Holmlund. Olja på duk, 30,5 x 43.

      Auktionskammare Uppsala
    • Josephina Holmlund 1827-1905. Fiskeläge i månljus.
      Aug. 29, 2011

      Josephina Holmlund 1827-1905. Fiskeläge i månljus.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
    • JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Helgesta prästgård
      May. 25, 2011

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Helgesta prästgård

      Est: kr10,000 - kr12,000

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Helgesta prästgård Signerad J. Holmlund. Olja på duk, 26 x 48 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • HOLMLUND, Josefina (1827-1905):Kustbild med
      Mar. 21, 2011

      HOLMLUND, Josefina (1827-1905):Kustbild med

      Est: - kr8,000

      HOLMLUND, Josefina (1827-1905):Kustbild med segelbåt, signerad J Holmlund, olja på duk, 24x35; uppfodrad

      Stockholms Auktionsverket
    • HOLMLUND, JOSEFINA, 1827-1905 Fiskeläge, motiv
      Nov. 20, 2010

      HOLMLUND, JOSEFINA, 1827-1905 Fiskeläge, motiv

      Est: - kr540

      HOLMLUND, JOSEFINA, 1827-1905 Fiskeläge, motiv från Norge. Signerad. Duk, 36x50.

      Crafoord Auktioner
    • JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Vid stranden Signerad
      Jun. 03, 2010

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Vid stranden Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Vid stranden Signerad och daterad J. Holmlund -75. Olja på duk, 55,5 x 83,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Fjordlandskap Signerad
      Jun. 03, 2010

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Fjordlandskap Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Fjordlandskap Signerad J. Holmlund. Olja på duk, 63,5 x 93 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Fjordlandskap med
      Jun. 03, 2010

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Fjordlandskap med

      Est: kr15,000 - kr20,000

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Fjordlandskap med gårdsmiljö Signerad och daterad J. Holmlund 1870. Olja på duk, 85 x 115 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Skogslandskap med
      Nov. 27, 2008

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Skogslandskap med

      Est: kr1,050 - kr1,250

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Skogslandskap med vattendrag aftonljus Signerad J. Holmlund. Olja på duk, 70 x 50 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Utsikt från Lidingö
      May. 29, 2008

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Utsikt från Lidingö

      Est: kr25,000 - kr30,000

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Utsikt från Lidingö Signerad och daterad Josefina Holmlund 1861. Olja på duk, 39,5 x 56,5 cm. Förgylld originalram. PROVENIENS: Friherre E. Rålamb, Stockholm UTSTÄLLD: Konstföreningen, Stockholm 1861, katalognr 24 Konstakademien, Stockholm 1863, katalognr 82 LITTERATUR: Förteckning öfver de Konsta...

      Stockholms Auktionsverket
      Nov. 29, 2007

      Est: kr25,000 - kr30,000

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Fjordlandskap med batar och mnniskor Signerad J. Holmlund. Olja pa duk, 73 x 112 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Blomsterstilleben
      May. 31, 2007

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Blomsterstilleben

      JOSEFINA HOLMLUND 1827-1905 Blomsterstilleben Signerad J. Holmlund. Olja på duk, 55 x 49 cm. PROVENIENS: Duvnäs Gård, Nacka

      Stockholms Auktionsverket