Agda Holst Sold at Auction Prices

    • Agda Holst, 1886 - 1976 Kristianstad/Sweden, studied at
      Dec. 29, 2022

      Agda Holst, 1886 - 1976 Kristianstad/Sweden, studied at

      Est: €300 - €500

      Agda Holst, 1886 - 1976 Kristianstad/Sweden, studied at the Academie Colarossi in Paris and with Julius Exter in Munich, still life with prepared table, signed lower right, oil/canvas, frame, 84x115 cm . German Description: Agda Holst, 1886 - 1976 Kristianstad/Schweden , Studium an der Academie Colarossi in Paris und bei Julius Exter in München, Stillleben mit angerichtetem Tisch, rechts unten signiert, Öl/Lwd, Rahmen, 84x115 cm

    • Agda Holst.
      Jun. 18, 2016

      Agda Holst.

      Est: - kr2,000

      Agda Holst. Blomsterstilleben, signerad, olja på pannå, 50x37 cm.

      Crafoord Auktioner
    • AGDA HOLST, 1886-1976 'Vildblommor'. Signerad och
      May. 18, 2013

      AGDA HOLST, 1886-1976 'Vildblommor'. Signerad och

      Est: - kr6,000

      AGDA HOLST, 1886-1976 'Vildblommor'. Signerad och daterad 1941. Olja på duk, 84x67 cm. (D).

      Crafoord Auktioner
    • AGDA HOLST, 1886-1976 Stilleben med blommor i vas
      May. 18, 2013

      AGDA HOLST, 1886-1976 Stilleben med blommor i vas

      Est: - kr4,000

      AGDA HOLST, 1886-1976 Stilleben med blommor i vas och frukter. Signerad och daterad 1920. Olja på papp-pannå, 40x46,5 cm. (D) Efter sina studier i Paris hos Kees van Dongen 1911-1912 återvände Agda Holst till Sverige. 1920-1921 återkom Agda Holst till Paris och målade i André Lhotes ateljé.

      Crafoord Auktioner
    • AGDA HOLST 1886-1976 Oljemålning på pannå
      May. 11, 2013

      AGDA HOLST 1886-1976 Oljemålning på pannå

      AGDA HOLST 1886-1976 Oljemålning på pannå Blomsterstilleben med vita blommor mot grön fond Signerad Agda Holst 1946 37 x 29 cm 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      AGDA HOLST 1886-1976 Oljemålning på pannå Stilleben med frukter Signerad och a tergo daterad 1946 37.5 x 45.5 cm 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • Agda Holst, olja, landskap med träd, 1948, 47X35
      Apr. 09, 2011

      Agda Holst, olja, landskap med träd, 1948, 47X35

      Agda Holst, olja, landskap med träd, 1948, 47X35 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Agda Holst, olja, stilleben med kaktus och bok,
      Apr. 09, 2011

      Agda Holst, olja, stilleben med kaktus och bok,

      Agda Holst, olja, stilleben med kaktus och bok, 1932, 35X28 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Agda Holst, olja, stilleben med vårblommor, 1943,
      Mar. 12, 2011

      Agda Holst, olja, stilleben med vårblommor, 1943,

      Agda Holst, olja, stilleben med vårblommor, 1943, 29X21 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Agda Holst, olja blomsterstilleben, 40x31 cm
      Sep. 11, 2010

      Agda Holst, olja blomsterstilleben, 40x31 cm

      Crafoord Auktioner
    • HOLST, AGDA, 1886-1976 'Röd Amaryllis'. Signerad
      May. 08, 2010

      HOLST, AGDA, 1886-1976 'Röd Amaryllis'. Signerad

      Est: - kr2,000

      HOLST, AGDA, 1886-1976 'Röd Amaryllis'. Signerad och daterad 1957. Pannå, 66x50. (D).

      Crafoord Auktioner
    • Agda Holst, olja, stilleben med äpple, 24X18.
      Jan. 30, 2010

      Agda Holst, olja, stilleben med äpple, 24X18.

      Crafoord Auktioner
    • Agda Holst, olja, blomsterstilleben, 42X32.
      Jan. 30, 2010

      Agda Holst, olja, blomsterstilleben, 42X32.

      Crafoord Auktioner
    • Agda Holst, olja, blomsterstilleben, 50X37.
      Jan. 30, 2010

      Agda Holst, olja, blomsterstilleben, 50X37.

      Crafoord Auktioner
    • HOLST, AGDA, 1886-1976 Stilleben med krukväxt och
      Nov. 28, 2009

      HOLST, AGDA, 1886-1976 Stilleben med krukväxt och

      Est: - kr4,000

      HOLST, AGDA, 1886-1976 Stilleben med krukväxt och fruktfat. Signerad och daterad 1928. Duk, 48x41. (D).

      Crafoord Auktioner
    • HOLST, AGDA, 1886-1976 'Från Apachcaféet'.
      Nov. 28, 2009

      HOLST, AGDA, 1886-1976 'Från Apachcaféet'.

      Est: - kr4,000

      HOLST, AGDA, 1886-1976 'Från Apachcaféet'. Signerad och daterad Paris 1920. Duk, 38x46. Färgrepor och slitage. Agda Holst bodde 1920/21 i Paris och målade i André Lhotes ateljé. Vid tidigare parisvistelse 1911-12 var hon elev till Kees van Dongen och i denna cafébild ser man påverkan från båda dessa konstnärer.

      Crafoord Auktioner
    • Agda Holst, olja, stilleben med fruktskål,
      Nov. 07, 2009

      Agda Holst, olja, stilleben med fruktskål,

      Agda Holst, olja, stilleben med fruktskål, 32x25cm.

      Crafoord Auktioner
    • HOLST, AGDA, 1886-1976 Stilleben med blommor i
      Apr. 25, 2009

      HOLST, AGDA, 1886-1976 Stilleben med blommor i

      Est: - kr1,500

      HOLST, AGDA, 1886-1976 Stilleben med blommor i grön bringare. Signerad. Pannå, 42x31. (D).

      Crafoord Auktioner