Johan Gustaf von Holst Sold at Auction Prices

Animal painter, Painter

    • J. Von Holst (1841-1917) "Best Friends" 1884
      Apr. 26, 2020

      J. Von Holst (1841-1917) "Best Friends" 1884

      Adorable antique oil on canvas painting "Best Friends" dog and pig posing, artist Johan Von Holst (Sweden 1841-1917), signed on lower right "J.V. Holst 1884", mounted in the original gilt frame, good condition, light craquelure, 16" x 22, 24" x 30" with frame

      Treasureseeker Auctions LLC
    • Johan Gustaf von Holst
      Aug. 27, 2013

      Johan Gustaf von Holst

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Johan Gustaf von Holst 1841-1917. Hundvalpar. Monogramsignerad J.v.H. Olja på duk, 46 x 38.

      Auktionskammare Uppsala
    • JOHAN VON HOLST, 1841-1917, Hundvalp, Signerad J
      Dec. 07, 2011

      JOHAN VON HOLST, 1841-1917, Hundvalp, Signerad J

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Johan Gustaf von Holst 1841-1917. Kråkpar.
      Jan. 31, 2011

      Johan Gustaf von Holst 1841-1917. Kråkpar.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Johan Gustaf von von Holst 1841-1917. Räv.
      Jan. 31, 2011

      Johan Gustaf von von Holst 1841-1917. Räv.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • JOHAN VON HOLST 1841-1917 Hund Signerad och
      Dec. 08, 2010

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Hund Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Hund Signerad och daterad J. v. Holst 1882. Olja på duk, 46 x 37,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN VON HOLST 1841-1917 Molly Signerad och
      Dec. 08, 2010

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Molly Signerad och

      Est: kr6,000 - kr8,000

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Molly Signerad och daterad J. Holst 88. Olja på duk, 35 x 30 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN VON HOLST 1841-1917 Hundvalpar vid råttfälla
      Jun. 03, 2010

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Hundvalpar vid råttfälla

      Est: kr20,000 - kr25,000

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Hundvalpar vid råttfälla Signerad och daterad von Holst 69. Olja på duk, 57 x 77 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN VON HOLST 1841-1917 Pointer Signerad och
      Jun. 03, 2010

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Pointer Signerad och

      Est: kr20,000 - kr25,000

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Pointer Signerad och daterad J. v. Holst 1882. Olja på duk, 92 x 71,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN VON HOLST 1841-1917 Engelsk setter och tax
      May. 28, 2009

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Engelsk setter och tax

      Est: kr30,000 - kr35,000

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Engelsk setter och tax Signerad och daterad J. v Holst 1912. Olja på duk, 49 x 70 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN VON HOLST 1841-1917 Hundvalpar Signerad och
      May. 29, 2008

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Hundvalpar Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Hundvalpar Signerad och daterad J.v.Holst 1883. Olja på duk, 40,5 x 56 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN VON HOLST 1841-1917 Liggande tax Signerad
      Nov. 29, 2007

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Liggande tax Signerad

      Est: kr30,000 - kr35,000

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Liggande tax Signerad och daterad J. von Holst 1901. Olja pa duk, 64,5 x 53,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN VON HOLST 1841-1917 Sittande hund Signerad
      Nov. 29, 2007

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Sittande hund Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Sittande hund Signerad och daterad J.v.Holst. Olja pa panna, 35 x 26,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN VON HOLST 1841-1917 Sovande hundvalp
      May. 31, 2007

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Sovande hundvalp

      JOHAN VON HOLST 1841-1917 Sovande hundvalp Signerad och daterad J.v.H. Olja på papp, 24 x 32 cm.

      Stockholms Auktionsverket