Inez Leander Sold at Auction Prices

    • Inez Leander (1878-1969). Orientalist. Nomaden mit Kamelen vor Stasdtkuliss
      Apr. 24, 2021

      Inez Leander (1878-1969). Orientalist. Nomaden mit Kamelen vor Stasdtkuliss

      Inez Leander (1878-1969). Orientalist. Nomaden mit Kamelen vor Stasdtkulisse. Öl/Lw. Sig. & Dat. 1935. Maß ca. 77x51cm. Rahmen. .

      Auktionshaus Rosenlund
    • Inez Leander (1878-1969). Orientalist. Nomads w. camels in front of city. O
      Feb. 06, 2021

      Inez Leander (1878-1969). Orientalist. Nomads w. camels in front of city. O

      Est: €1,500 -

      Inez Leander (1878-1969). Orientalist. Nomads w. camels in front of city. Oil/canvas. Sig. & Dat. 1935. App. 77x51 cm. FREE SHIPPING WITHIN GERMANY! Framed.

      Auktionshaus Rosenlund
    • LEANDER, INEZ, 1878-1969 Bogserbåt i stockholms
      May. 05, 2012

      LEANDER, INEZ, 1878-1969 Bogserbåt i stockholms

      Est: - kr220

      LEANDER, INEZ, 1878-1969 Bogserbåt i stockholms hamn. Signerad. Pannå, 45x48. (D). Inez Leander som var elev vid konstakademin 1905-09 och sedan hos André Lhote i Paris är en av flera förbigångna svenska kvinnliga modernister. M Strömberg skriver i Stockholmstidningen 1949; 'Inez Leander har nalkats landskapet och människorna med något av samma innerlighet och sensibilitet som Aguéli, till vilken hon koloristiskt anknyter i utvecklandet av gråskalans valörer. Det är en mycket fint avlyssnande intimist som står bakom detta måleri'.

      Crafoord Auktioner
    • Inez Leander 1878-1969. Gatumotiv.
      Mar. 31, 2008

      Inez Leander 1878-1969. Gatumotiv.

      Est: kr600 - kr800

      Inez Leander 1878-1969. Gatumotiv. Monogramsignerad I.A. Olja på pannå, 34 x 25. Krackelering, flagning och färgbortfall vertikalt i övre bildytan till höger.

      Auktionskammare Uppsala
    • Inez Leander 1878-1969. Gatumotiv med havsvy.
      Mar. 31, 2008

      Inez Leander 1878-1969. Gatumotiv med havsvy.

      Est: kr600 - kr800

      Inez Leander 1878-1969. Gatumotiv med havsvy. Signerad I.A. Olja på pannå, 35 x 26.

      Auktionskammare Uppsala
    • Inez Leander 1878-1969. Gatumotiv från Paris.
      Mar. 31, 2008

      Inez Leander 1878-1969. Gatumotiv från Paris.

      Est: kr600 - kr800

      Inez Leander 1878-1969. Gatumotiv från Paris. Signerad och daterad Paris 39 I.A. Olja på pannå, 47 x 35. Något smutsig.

      Auktionskammare Uppsala