Odon Lechner Sold at Auction Prices

b. 1845 - d. 1914

    • Lechner Ödön (1845-1914) építész, a magyar stílusú szecesszió úttörője, a kecskeméti víztorony és Rákóczi-emlék tervezőjének autográf aláírásával és bélyegzőjével ellátott költségvetése.
      Apr. 28, 2022

      Lechner Ödön (1845-1914) építész, a magyar stílusú szecesszió úttörője, a kecskeméti víztorony és Rákóczi-emlék tervezőjének autográf aláírásával és bélyegzőjével ellátott költségvetése.

      Made between 1909-1910. Typewriter reproduced with indigo; with the sum of each item at the margin wirtten in pencil. On the last page, a summary of the parts is signed by Ödön Lechner, the architect, with his stamp and pencil. 14+ [16] p. It is not a well known fact, that Kecskemét has almost had a world-famous, unique water tower, but a large-scale earthquake of the night of July 8, 1911 stopped it, which severely damaged a quarter of Kecskemét's residential buildings, so the plan of an Art Nouveau water tower was canceled. After the restoration, a fundraser was also started to build the water tower, but then World War I broke out, so its implementation failed forever. Although his dreamer, Ödön Lechner, lobbied even in the ministries for its realization, but he had already seen a water tower that did not focus on its function, but also an ornament, a work of art, and the engineers and decision-makers in the capital could only shake their heads and denied. However, if the huge water tower, divided by arches and decorated with slats, had been built / realized, even Gaudí would have been astonished at it ./hirosveny.hu Condition: in contemporary half canvas binding / half binding, /quarter binding with damaged spine and glit letters on the front board. Belonging to the book there is a drawing of Facade of the planned water tower in size of 1: 100. 385x290 mm. (print) . It was published /issued as the compliment issue of HÁZ, an architectural journal in 1911. No issue 9-10. It is supplemented by a dedicated book of György Sümegi: A Lechner Dream. Kecskemét, 2019. Kecskemét City Beautification Association. 63 p. Dedicated copy by the author to the prospective buyer. Condition: Glue-bound, with publisher's cover. Készült 1909-1910 között. Indigóval sokszorosított gépirat; margón az egyes tételek összegeinek ceruzával írt számai. Utolsó lapján a résztételek összegzése Lechner Ödön bélyegzőjével és ceruzával írt aláírásával. 14+[16] p. Kevesen tudják, de Kecskemétnek majdnem lett egy világraszóló, egyedi víztornya. Aztán beleszólt a természet, majd a történelem. Az 1911. július 8-án éjjel bekövetkezett nagy erejű földrengés, amely Kecskemét lakóházainak az egynegyedét súlyosan megrongálta, akkora feladatot adott az akkori városvezetésnek, sőt, mi több, a költségvetésnek, hogy a Rákóczi út végében a fejedelemnek is emléket állító lovasszobornak, valamint a szecessziós víztoronynak a tervei fiókba kerültek. A helyreállításokat követően gyűjtés is indult a víztorony megépítése érdekében, de aztán kitört az első világháború, így a megvalósítása végleg meghiúsult. Pedig a megálmodója, Lechner Ödön még a minisztériumokban is lobbizott a megvalósítása érdekében, de hát ki látott már olyan víztornyot, amely nem a funkciójára koncentrál, hanem dísz, műalkotás is egyben, erre a fővárosi mérnökök és döntéshozók is csak csóválni tudták a fejüket. Pedig, ha a boltívekkel tagolt és zsolnaival díszített hatalmas víztorony megvalósul, azon még Gaudí is elámult volna./hirosveny.hu Korabeli, tábláján aranyozott címfeliratú, sérült gerincű vászonkötésben. Hozzá tartozik: A tervezett víztorony 1:100-as méretarányú homlokzati rajza. 385x290 mm. nyomat. Megjelent A HÁZ c. építészeti folyóirat 1911. 9-10. számának mellékleteként. Hozzá tartozik: Sümegi György: Egy Lechner álom Kecskemét, 2019. Kecskeméti Városszépítő Egyesület. 63 p. A szerző által, a leendő vásárlónak dedikált példány. Ragasztókötésű, kiadói borítóban.

      Muzeum Antikvarium
    • [HONGRIE] ARCHITECTES HONGROIS. Lot de 17 catalogues, m
      Oct. 20, 2018

      [HONGRIE] ARCHITECTES HONGROIS. Lot de 17 catalogues, m

      Est: €125 - €150

      [HONGRIE] ARCHITECTES HONGROIS. Lot de 17 catalogues, monographies et essais littéraires d'auteurs hongrois, rédigés en hongrois ou en allemand. Formats divers, brochés ou reliés. - Ödön Lechner, 1845-1914. Catalogue: Wien, Heiligenkrefzerhof, 9-31 Januar 1991. - Mihály KUBINSZKY - Denes Györgyi. Budapest, Akadémiai Kiadó, 1974. - Zsuzsa MENDOL - Béla Málnai. Budapest, Akadémiai Kiado, 1974. - Imre KATHY - Istvan Medgyaszay. Budapest, Akadémiai Kiadó, 1979. - László DEBRECZENI - A mi müvészetünk. Kolozsvar, 1940. - A budapesti M. Kir. József Müegyetem építészhallgatóinak tervkiállítása 1930. = Ausstellung der Entwürfe der studierenden Architekten der budapester Kgl. Ungarischen «Josef» Polytechnischen Hochschule 1930. = Exhibition of plans prepared by the students of architecture of the Royal Hungarian «Joseph» Technical University in Budapest 1930. = Exposition des projets des étudiants en architecture de l'Université Royale Hongroise «Joseph» des Sciences Techniques à Budapest 1930. = Espositione di progetti degli studenti di architettura della Regia Ungherese Università «Guiseppe» delle Scienze Tecniche di Budapest 1930. Budapest, 1930. - Aladár BÁLINT - M. U. Dr. Darvas. Kosice, Kacinzy Kiadovallaiat, (1931). ENVOI DE L'AUTEUR. - Endre SÓS - A Szimbolizmus az irodalomban. Budapest, Kohn Emil Kiadása, 1924. - Lajos KASSÁK - Költemények, rajzok, 1952-1958. Budapest, Szépirodalmi Könyvkiado, 1958. - Tér és Forma = Space and Form = Espace et Forme [...]. XIII, 1. Budapest, 1940. - Tér és Forma = Space and Form = Espace et Forme [...]. XIII, 5. Budapest, 1940. - Tér és Forma = Space and Form = Espace et Forme [...]. XIII, 8. Budapest, 1940. - Tér és Forma = Space and Form = Espace et Forme [...]. XIV, 10. Budapest, 1941. - Tibor KISS - A szigetvidék és ormánasyság népének épitészete. S.l., Maygyar Epitömüvészet Kiadasa, 1943. Devoted to Hungarian traditional rural architecture. - Balázs PÁL - Károly Kós. Budapest, Akadémiai Kiadó, 1983. - Júlia SZABÓ - A Magyar Aktivizmus müvészete 1915-1927. (Budapest), Corvina, (1981). Ensemble 17 volumes, conditions diverses.

      Alain & Evelyne Morel de Westgaver