Birgitta Liljebladh Sold at Auction Prices

    • Birgitta Liljebladh, Swedish, b. 1924, watercolor on paper
      Nov. 11, 2017

      Birgitta Liljebladh, Swedish, b. 1924, watercolor on paper

      One painting of a river looking to a sunset. To the right is a stone wall and a rowboat, with a single tree at left. The palette is a blend of softened hues and darker washes. Keywords: Sweden, landscape

      Revere Auctions
    • BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Svartkrita
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Svartkrita

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Svartkrita Balettdansös A tergo påskrift Birgitta Liljebladh -52 Ca 35 x 19 cm Ej examinerad ur ram Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk Ansikte i ljusa färger Signerad och daterad -60 60 x 56 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk Porträtt Signerad och daterad 1960 68 x 59 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på pannå
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på pannå

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på pannå Barnansikte Signerad och daterad -58 42 x 36 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk Ansikte i färger Signerad och daterad -60 69 x 58 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk Ansikte i blått Signerad a tergo -53 67 x 57 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på pannå Ansikte i färger Signerad 65 x 60 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk Stilleben Signerad och daterad -55 64 x 69 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk "Vägen" Signerad och daterad -58 66 x 59 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på pannå "Blommor i spann" Signerad och daterad -55 65 x 54 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på pannå "Landskap 1" Signerad och daterad 1955 Utställd på Nordiska Konstförbundet 1955 56 x 65 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk Hus
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk Hus

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk Hus och träd Signerad och daterad -59 59 x 56 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på pannå Träd i skymning Signerad och daterad 1960 61 x 63 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på duk "Sädesfält" Signerad och daterad -56 56 x 67 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
      May. 11, 2013

      BIRGITTA LILJEBLADH, f 1924 Oljemålning på pannå Komposition med träd Signerad och daterad -58 65 x 54 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • LILJEBLADH, BIRGITTA, FÖDD 1924 Kustlandskap.
      May. 05, 2012

      LILJEBLADH, BIRGITTA, FÖDD 1924 Kustlandskap.

      Est: - kr330

      LILJEBLADH, BIRGITTA, FÖDD 1924 Kustlandskap. Signerad. Duk, 68x61. (D).

      Crafoord Auktioner
    • BIRGITTA LILJEBLADH född 1924 Bukett med
      Oct. 27, 2010

      BIRGITTA LILJEBLADH född 1924 Bukett med

      Est: kr4,000 - kr5,000

      BIRGITTA LILJEBLADH född 1924 Bukett med liljekonvalj Signerad och daterad Birgitta Liljebladh -59. Olja på pannå, 73 x 60 cm. PROVENIENS Stanny Landén, Halmstad Göteborgs Auktionsverk april 1983 UTSTÄLLD Halmstad Konstsalong, utställning 2

      Stockholms Auktionsverket