Lindorm Liljefors Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor

    • Lindorm Liljefors(1909-1985)
      Jul. 01, 2022

      Lindorm Liljefors(1909-1985)

      Est: €1,800 - €3,600

      Lindorm Liljefors(1909-1985), Forest with elk and wolves , oil on canvas, signed, framed. 75X100 cm

      Deutsch Auktionen
    • Lindorm Liljefors (1909 Ytterjärna/Södertälje - 1985 Skyttorp/Uppsala)
      Sep. 05, 2021

      Lindorm Liljefors (1909 Ytterjärna/Södertälje - 1985 Skyttorp/Uppsala)

      Lindorm Liljefors (1909 Ytterjärna/Södertälje - 1985 Skyttorp/Uppsala) Elchjagd mit Gråhunden Szene in einer bewaldeten schwedischen Landschaft. Repräsentatives, in Motiv und Stil typisches, frühes Werk des schwedischer Malers, Zeichners und Bildhauers. Lindorm Liljefors erhielt seine künstlerische Ausbildung bei seinem Vater Bruno Liljefors und 1928-1933 an der Kunsthochschule in Stockholm. Bekannt wurde Lindorm Liljefors vor allem für seine Natur- und Tiermotive, darunter eine Reihe vergleichbarer Elchjagddarstellungen. Öl/Lwd.; R. u. sign. u. dat. (19)38. 75,5 cm x 101 cm. Rahmen. Oil on canvas. Signed and dated (19)38.

    • Lindorm Liljefors
      May. 10, 2020

      Lindorm Liljefors

      (1909 Ytterjärna/Södertälje - 1985 Skyttorp/Uppsala) Elchjagd mit Gråhunden Szene in einer bewaldeten schwedischen Landschaft. Repräsentatives, in Motiv und Stil typisches, frühes Werk des schwedischer Malers, Zeichners und Bildhauers. Lindorm Liljefors erhielt seine künstlerische Ausbildung bei seinem Vater Bruno Liljefors und 1928-1933 an der Kunsthochschule in Stockholm. Bekannt wurde Lindorm Liljefors vor allem für seine Natur- und Tiermotive, darunter eine Reihe vergleichbarer Elchjagddarstellungen. Öl/Lwd.; R. u. sign. u. dat. (19)38. 75,5 cm x 101 cm. Rahmen. Oil on canvas. Signed and dated (19)38.

    • § Lindorm Liljefors (Swedish, 1909-1985) Cranes in flight signed lower right "Lindorm L '58"
      Mar. 10, 2016

      § Lindorm Liljefors (Swedish, 1909-1985) Cranes in flight signed lower right "Lindorm L '58"

      Est: £300 - £500

      § Lindorm Liljefors (Swedish, 1909-1985) Cranes in flight signed lower right "Lindorm L '58" oil on board h:39 w:55 cm Provenance: The Tryon Gallery, Ltd., 41-42 Dover Street, London, W1.

      Cheffins
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med rådjur.
      Apr. 09, 2013

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med rådjur.

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med rådjur. Signerad och daterad Lindorm L -45. Olja på pannå, 59 x 72.

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. "Gravänder". Signerad
      Jan. 29, 2013

      Lindorm Liljefors 1909-1985. "Gravänder". Signerad

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. "Gravänder". Signerad och daterad Lindorm L -68. Olja på pannå, 39,5 x 54,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors, Sträckande änder LINDORM
      Dec. 05, 2012

      Lindorm Liljefors, Sträckande änder LINDORM

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Lindorm Liljefors, Sträckande änder LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Sträckande gäss Signerad Lindorm L. Olja på pannå, 33 x 44 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Älg och älghund.
      Oct. 09, 2012

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Älg och älghund.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • LILJEFORS, LINDORM, 1909-1985 'Buskskvätta -
      May. 05, 2012

      LILJEFORS, LINDORM, 1909-1985 'Buskskvätta -

      Est: - kr670

      LILJEFORS, LINDORM, 1909-1985 'Buskskvätta - juni'. Signerad och daterad -44. Duk, 90x115. (D).

      Crafoord Auktioner
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med
      Mar. 26, 2012

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med räv vid
      Jan. 31, 2012

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med räv vid

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med fåglar.
      Aug. 29, 2011

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med fåglar.

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Älg i höstlandskap.
      Aug. 29, 2011

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Älg i höstlandskap.

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Räv i vinterlandskap.
      Aug. 29, 2011

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Räv i vinterlandskap.

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Räv i vinterlandskap. Olja på pannå, 55 x 46.

      Auktionskammare Uppsala
    • LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Sträckande gäss
      May. 25, 2011

      LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Sträckande gäss

      Est: kr20,000 - kr25,000

      LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Sträckande gäss Signerad och daterad Lindorm L. -56. Olja på duk, 100 x 148 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LILJEFORS, Lindorm (1909-1985): Sträckande ejdrar,
      Mar. 22, 2011

      LILJEFORS, Lindorm (1909-1985): Sträckande ejdrar,

      Est: - kr4,000

      LILJEFORS, Lindorm (1909-1985): Sträckande ejdrar, signerad och daterad Lindorm L -68, olja på pannå, 49x68

      Stockholms Auktionsverket
    • LILJEFORS, Lindorm (1909-1985): Fåglar i landskap,
      Mar. 21, 2011

      LILJEFORS, Lindorm (1909-1985): Fåglar i landskap,

      Est: - kr1,000

      LILJEFORS, Lindorm (1909-1985): Fåglar i landskap, signerad, 188/360, litografi, 37x51

      Stockholms Auktionsverket
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med fasan.
      Jan. 31, 2011

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med fasan.

      Est: - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Skogslandskap.
      Jan. 31, 2011

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Skogslandskap.

      Est: - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. "Dopping". Signerad
      Jan. 31, 2011

      Lindorm Liljefors 1909-1985. "Dopping". Signerad

      Est: - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 31, 2011

      Est: - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 31, 2011

      Est: - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. "Skator". Signerad
      Jan. 31, 2011

      Lindorm Liljefors 1909-1985. "Skator". Signerad

      Est: - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap. Signerad
      Jan. 31, 2011

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap. Signerad

      Est: - kr2,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Räv i höstlandskap.
      Jan. 31, 2011

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Räv i höstlandskap.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Skogslandskap med
      Jan. 31, 2011

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Skogslandskap med

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors (1909-1985), A wooded landscape,
      Jan. 19, 2011

      Lindorm Liljefors (1909-1985), A wooded landscape,

      Est: £150 - £250

      Lindorm Liljefors (1909-1985), A wooded landscape, oil on board, signed and dated '47, 47cm x 55cm.

      Bellmans Auctioneers
    • Lindorm Liljefors (1909-1985), Boulders in a
      Jan. 19, 2011

      Lindorm Liljefors (1909-1985), Boulders in a

      Est: £200 - £400

      Lindorm Liljefors (1909-1985), Boulders in a wooded landascape, oil on board, signed and dated '45, 59cm x 72cm.

      Bellmans Auctioneers
      Dec. 08, 2010

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Stockholms Auktionsverket
      Jan. 25, 2010

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Landskap med vattendrag. Signerad och otydligt daterad Lindorm L -5? Olja på pannå, 33 x 41.

      Auktionskammare Uppsala
    • - LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Kustlandskap med
      Nov. 26, 2009

      - LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Kustlandskap med

      Est: kr10,000 - kr12,000

      - LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Kustlandskap med sträckande änder Signerad och daterad Lindorm L -72. Olja på pannå, 39,5 x 56 cm. Ändring Skall vara gäss Should be geese Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Fjällandskap med
      Nov. 26, 2009

      - LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Fjällandskap med

      Est: kr80,000 - kr100,000

      - LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Fjällandskap med jägare, jakthundar och dalripor Signerad och daterad Lindorm L. -63. Olja på duk, 110 x 200 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Hedlandskap i
      Nov. 26, 2009

      - LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Hedlandskap i

      Est: kr15,000 - kr18,000

      - LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Hedlandskap i höstfärger med älgar Signerad och daterad Lindorm L -46. Olja på pannå, 60 x 73 cm. PROVENIENS: Fritzes Hovbokhandel, Stockholm Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Skogskoja. Signerad
      Aug. 24, 2009

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Skogskoja. Signerad

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Skogskoja. Signerad och daterad Lindorm L -35. Olja på pannå, 38 x 45.

      Auktionskammare Uppsala
    • LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Stövare och rådjur i
      May. 28, 2009

      LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Stövare och rådjur i

      Est: kr40,000 - kr50,000

      LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Stövare och rådjur i vinterlandskap Signerad och daterad Lindorm L -49. Olja på duk, 73 x 100 cm. PROVENIENS: Fritzes Hovbokhandel, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Sträckande ejder över
      May. 28, 2009

      LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Sträckande ejder över

      Est: kr25,000 - kr30,000

      LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Sträckande ejder över skäret Signerad och daterad Lindorm L -68. Olja på duk, 100 x 135 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. "Knipskytt" -
      Dec. 02, 2008

      Lindorm Liljefors 1909-1985. "Knipskytt" -

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. "Knipskytt" - Landskap med jägare och fåglar. Signerad och daterad Lindorm L -50. Olja på duk, 73 x 100.

      Auktionskammare Uppsala
    • LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Älgar och jämthundar
      Nov. 27, 2008

      LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Älgar och jämthundar

      Est: kr2,100 - kr2,600

      LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Älgar och jämthundar ståndskall Signerad och daterad Lindorm L -70. Olja på duk, 51 x 70 cm. UTSTÄLLD: Djur och jakt världsutställningen i Budapest 1971 På temat djur och jakt från olika länder representerade Lindorm Liljefors svensk älgjakt med denna målning

      Stockholms Auktionsverket
    • LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Skogslandskap med älg
      May. 29, 2008

      LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Skogslandskap med älg

      Est: kr12,000 - kr15,000

      LINDORM LILJEFORS 1909-1985 Skogslandskap med älg och gråhund Signerad och daterad Lindorm L -56. Olja på pannå, 55 x 73 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LILJEFORS, LINDORM, 1909-1985 Rödhake vid
      Apr. 26, 2008

      LILJEFORS, LINDORM, 1909-1985 Rödhake vid

      LILJEFORS, LINDORM, 1909-1985 Rödhake vid skogskärr. Signerad och daterad -52. Pannå, 53x44. (D). 5000 (€530)

      Crafoord Auktioner
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Höstlandskap.
      Mar. 31, 2008

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Höstlandskap.

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Höstlandskap. Signerad Lindorm L -48. Olja på duk, 58 x 70.

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Vinterlandskap med
      Mar. 31, 2008

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Vinterlandskap med

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Vinterlandskap med fora. Signerad Lindorm L -49. Olja på pannå, 56 x 74.

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Signerad och daterad
      Feb. 25, 2008

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Signerad och daterad

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Signerad och daterad -46. Landskapsstudie. Olja på pannå. 59 x 69.

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Sträckande fåglar i
      Feb. 25, 2008

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Sträckande fåglar i

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Sträckande fåglar i skymningen. Signerad och daterad Lindorm L -4. Olja på pannå, 16,5 x 22.

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Vinterlandskap.
      Feb. 25, 2008

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Vinterlandskap.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Vinterlandskap. Signerad och daterad Lindorm L -38. Olja på pannå, 46,5 x 55,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. "algar. Host."
      Jan. 28, 2008

      Lindorm Liljefors 1909-1985. "algar. Host."

      Est: - kr8,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. "algar. Host." Signerad och daterad Lindorm L -71. Olja pa panna, 41x55.

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Strackande sjofagel.
      Jan. 28, 2008

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Strackande sjofagel.

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Strackande sjofagel. Signerad och daterad Lindorm L -74. Olja pa panna, 26,5 x 33,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Lindorm Liljefors 1909-1985. Vinterbild med jagare
      Jan. 28, 2008

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Vinterbild med jagare

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Lindorm Liljefors 1909-1985. Vinterbild med jagare pa vakt. Signerad och daterad Lindorm L -46. Olja pa duk, 65 x 81.

      Auktionskammare Uppsala