Alf Lindberg Sold at Auction Prices

    • Attr. Lindberg, Pastel Portrait Young Girl
      May. 21, 2024

      Attr. Lindberg, Pastel Portrait Young Girl

      attributed to Alf Lindberg (Sweden 1905-1990) dated 1945, in a House of Heydenryk frame. Frame size: 24 1/2" high, 21" wide. Small losses on frame, staining. Not examined out of frame.

      Schwenke Auctioneers
    • ALF LINDBERG 1905-1990 Oljemålning på duk
      May. 11, 2013

      ALF LINDBERG 1905-1990 Oljemålning på duk

      ALF LINDBERG 1905-1990 Oljemålning på duk Konstnären, självporträtt Signerad 78 x 57 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • ALF LINDBERG 1905-1990 Oljemålning på duk Hus i
      May. 11, 2013

      ALF LINDBERG 1905-1990 Oljemålning på duk Hus i

      ALF LINDBERG 1905-1990 Oljemålning på duk Hus i landskap Signerad 57 x 75 cm 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • Alf Lindberg, Sittande man ALF LINDBERG 1905-1990
      Apr. 25, 2013

      Alf Lindberg, Sittande man ALF LINDBERG 1905-1990

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Alf Lindberg, Sittande man ALF LINDBERG 1905-1990 Sittande man Signerad Alf Lindberg. Olja på duk, 60,5 x 50 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ALF LINDBERG 1905-1990 Träd Signerad Alf Lindberg.
      Oct. 27, 2010

      ALF LINDBERG 1905-1990 Träd Signerad Alf Lindberg.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      ALF LINDBERG 1905-1990 Träd Signerad Alf Lindberg. Olja på duk, 45 x 74 cm. Utförd 1963-65 PROVENIENS Gummesons Konstgalleri, Stockholm Göteborgs Auktionsverk november 1995

      Stockholms Auktionsverket
    • ALF LINDBERG 1905-1990 Självporträtt med palett
      Oct. 27, 2010

      ALF LINDBERG 1905-1990 Självporträtt med palett

      Est: kr18,000 - kr20,000

      ALF LINDBERG 1905-1990 Självporträtt med palett Signerad Alf Lindberg. Olja på duk, 78 x 58 cm. PROVENIENS Galleri 69, Göteborg 1974

      Stockholms Auktionsverket
    • ALF LINDBERG 1905-1990 Opalen - Göteborg Signerad
      Oct. 27, 2010

      ALF LINDBERG 1905-1990 Opalen - Göteborg Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      ALF LINDBERG 1905-1990 Opalen - Göteborg Signerad Alf Lindberg. Olja på duk, 67 x 52 cm. Utförd 1979 PROVENIENS Moderna, Beijers Auktioner, Stockholm 1988 UTSTÄLLD Bohusläns Museum, Uddevalla 1987

      Stockholms Auktionsverket
    • LINDBERG, ALF, 1905-1990 Sommarlandskap med
      May. 08, 2010

      LINDBERG, ALF, 1905-1990 Sommarlandskap med

      Est: - kr4,000

      LINDBERG, ALF, 1905-1990 Sommarlandskap med bebyggelse. Signerad. Duk, 65x78. (D).

      Crafoord Auktioner