Sivert Lindblom Sold at Auction Prices

  • SIVERT LINDBLOM, född 1931, Utan titel, Signerad
    Nov. 15, 2011

    SIVERT LINDBLOM, född 1931, Utan titel, Signerad

    Est: kr20,000 - kr25,000

    Stockholms Auktionsverket
  • LINDBLOM, Sivert (född 1931): Profiler, 2 st,
    Mar. 21, 2011

    LINDBLOM, Sivert (född 1931): Profiler, 2 st,

    Est: - kr2,000

    LINDBLOM, Sivert (född 1931): Profiler, 2 st, stämpelsignerade och daterade 1968, röd plast, höjd 14

    Stockholms Auktionsverket
  • SIVERT LINDBLOM född 1931 Polygon form Signerad
    Oct. 27, 2010

    SIVERT LINDBLOM född 1931 Polygon form Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    SIVERT LINDBLOM född 1931 Polygon form Signerad och daterad på baksidan Sivert Lindblom 1978. Bemålat trä och bly, höjd 38 x 24 x 19 cm. PROVENIENS Göteborgs Auktionsverk november 1984

    Stockholms Auktionsverket
  • SIVERT LINDBLOM född 1931 Människa mot vitt
    Oct. 27, 2010

    SIVERT LINDBLOM född 1931 Människa mot vitt

    Est: kr10,000 - kr12,000

    SIVERT LINDBLOM född 1931 Människa mot vitt Signerad och daterad Sivert Lindblom 1968, samt märkt 517,62. Väggobjekt, trä och metall, 47 x 39 cm. PROVENIENS Inköpt från konstnären via Carl-Johan Bolander, Galerie Belle, Västerås oktober 1974

    Stockholms Auktionsverket
  • D - SIVERT LINDBLOM född 1931 Utan titel Signerad,
    May. 03, 2010

    D - SIVERT LINDBLOM född 1931 Utan titel Signerad,

    Est: kr20,000 - kr25,000

    D - SIVERT LINDBLOM född 1931 Utan titel Signerad, daterad och numrerad SL 1986, 1/6. Patinerad brons, höjd 35 cm. Gjutarmärkt H. Bergman, cire perdue PROVENIENS: Moderna Kvalitén, Stockholms Auktionsverk, hösten 2002

    Stockholms Auktionsverket
  • D - SIVERT LINDBLOM född 1931 Profil -
    May. 03, 2010

    D - SIVERT LINDBLOM född 1931 Profil -

    Est: kr5,000 - kr6,000

    D - SIVERT LINDBLOM född 1931 Profil - väggskulptur Signerad S.L. Grönpatinerad brons, höjd 19,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • SIVERT LINDBLOM Sweden born 1931 Profilskulptur på
    Mar. 17, 2010

    SIVERT LINDBLOM Sweden born 1931 Profilskulptur på

    Est: kr2,000 - kr3,000

    SIVERT LINDBLOM Sweden born 1931 Profilskulptur på sockel Profiled wood, height 8, 10 x 18 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Sivert Lindblom född 1931. Ansikten, 2 stycken.
    Jan. 25, 2010

    Sivert Lindblom född 1931. Ansikten, 2 stycken.

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Sivert Lindblom född 1931. Ansikten, 2 stycken. Sämpelsignerade Sivert Lindblom febr 1968. Plast, H 14. Slitage.

    Auktionskammare Uppsala
  • SIVERT LINDBLOM Sweden, born 1931 Nike Signed and
    Mar. 11, 2009

    SIVERT LINDBLOM Sweden, born 1931 Nike Signed and

    Est: kr40,000 - kr50,000

    SIVERT LINDBLOM Sweden, born 1931 Nike Signed and numbered SL, 2/5. Patinated bronze, height 48 cm. Executed 1963 Foundrymark Bronzart, Mendrisio (Schweiz) EXHIBITED Galerie Burén, Stockholm 1963, catalogue no 12 Biennale de Paris 1963

    Stockholms Auktionsverket
  • SIVERT LINDBLOM Sweden, born 1931 Reliefs - 4
    Mar. 11, 2009

    SIVERT LINDBLOM Sweden, born 1931 Reliefs - 4

    Est: kr2,000 - kr3,000

    SIVERT LINDBLOM Sweden, born 1931 Reliefs - 4 parts Stamped Sivert Lindblom Febr 1968. Plastic, multiple, height 14 cm. EXHIBITED Sivert Lindblom, Galerie Burén, Stockholm 1968

    Stockholms Auktionsverket
  • SIVERT LINDBLOM Sweden, born 1931 Triptych Two
    Mar. 11, 2009

    SIVERT LINDBLOM Sweden, born 1931 Triptych Two

    Est: kr2,000 - kr2,500

    SIVERT LINDBLOM Sweden, born 1931 Triptych Two signed Sivert Lindblom. Plastic, each 11,5 x 8 cm. EXHIBITED Sivert Lindblom, Galerie Burén, Stockholm 1966

    Stockholms Auktionsverket
  • SIVERT LINDBLOM född 1931 Reliefer 4 st Signerade
    Oct. 31, 2008

    SIVERT LINDBLOM född 1931 Reliefer 4 st Signerade

    Est: kr20,000 - kr25,000

    SIVERT LINDBLOM född 1931 Reliefer 4 st Signerade på etikett under basen Sivert Lindblom. Plast, höjd vardera 26,5 cm. UTSTÄLLD: Sivert Lindblom, Galerie Burén, Stockholm 1966

    Stockholms Auktionsverket
  • SIVERT LINDBLOM fodd 1931 Obelisk Signerad,
    Nov. 02, 2007

    SIVERT LINDBLOM fodd 1931 Obelisk Signerad,

    Est: kr10,000 - kr15,000

    SIVERT LINDBLOM fodd 1931 Obelisk Signerad, daterad och numrerad SL, 1986, 4/6. Rod- och morkpatinerad brons, hojd 52,5 cm. PROVENIENS: Galleri Wallner, Malmo

    Stockholms Auktionsverket