Birger Ljungquist Sold at Auction Prices

  • Birger Ljungquist, Swedish 1894-1965- Portrait of
    Apr. 12, 2014

    Birger Ljungquist, Swedish 1894-1965- Portrait of

    Est: £200 - £300

    Birger Ljungquist, Swedish 1894-1965- Portrait of a woman seated three-quarter length in an interior; oil on board, signed and dated 1938, 71x50cm., (unframed) (may be subject to Droit de Suite)

    Roseberys
  • Birger Ljungquist
    Aug. 27, 2013

    Birger Ljungquist

    Est: kr5,000 - kr6,000

    Birger Ljungquist 1894-1965. Nakenmodeller i ateljén. Signerad Birger Ljungquist. Blandteknik, 62 x 39 (dagermått).

    Auktionskammare Uppsala
  • Birger Ljungquist
    Aug. 27, 2013

    Birger Ljungquist

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Birger Ljungquist 1894-1965. Det vita huset. Signerad Birger. Olja på duk, 45 x 60.

    Auktionskammare Uppsala
  • Birger Ljungquist 1894-1965. "Modellen framför
    Apr. 09, 2013

    Birger Ljungquist 1894-1965. "Modellen framför

    Est: kr1,500 - kr2,000

    Birger Ljungquist 1894-1965. "Modellen framför staffliet". Signerad och daterad Birger Ljungqvist 1939. Pastell, 30 x 22,5.

    Auktionskammare Uppsala
  • Birger Ljungquist 1894-1965. Det vita huset.
    Apr. 09, 2013

    Birger Ljungquist 1894-1965. Det vita huset.

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Birger Ljungquist 1894-1965. Kvinnoporträtt.
    Mar. 05, 2013

    Birger Ljungquist 1894-1965. Kvinnoporträtt.

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Birger Ljungquist 1894-1965. Kvinnoporträtt. Signerad Birger Ljungqvist. Akvarell, 25 x 21.

    Auktionskammare Uppsala
    Oct. 09, 2012

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
    Aug. 27, 2012

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Birger Ljungquist 1894-1965. Flicka i grå
    Aug. 27, 2012

    Birger Ljungquist 1894-1965. Flicka i grå

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Birger Ljungquist 1894-1965. "Två flickor och
    Jan. 31, 2011

    Birger Ljungquist 1894-1965. "Två flickor och

    Est: kr1,500 - kr2,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Birger Ljungquist 1894-1965. Ryttarinna - Skiss
    Aug. 24, 2009

    Birger Ljungquist 1894-1965. Ryttarinna - Skiss

    Auktionskammare Uppsala
  • Birger Ljungquist 1894-1965. Flickor i solsken.
    Feb. 25, 2008

    Birger Ljungquist 1894-1965. Flickor i solsken.

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Birger Ljungquist 1894-1965. Flickor i solsken. Signerad Birger Ljungquist. Blandteknik, 15 x 11,5.

    Auktionskammare Uppsala
  • Birger Ljungquist 1894-1965. "Den vita
    Oct. 08, 2007

    Birger Ljungquist 1894-1965. "Den vita

    Est: kr4,000 - kr6,000

    Birger Ljungquist 1894-1965. "Den vita springaren". Signerad och daterad 1960. Akvarell. 37 x 25.

    Auktionskammare Uppsala